Strana 3 z 4
- Zapojení a fungování v praxi
Zapojení modemu a jeho nastavení je jednoduché a stačí se držet přiloženého návodu, který je v češtině. Přívod internetu zapojíme do „WAN“ konektoru, a poté obyčejný přímý sítový kabel do „LAN1-4“ a druhý konec do PC. Poté spustíme internetový prohlížeč v mém případě Firefox a zadáme IP adresu modemu, což je 192.168.1.1. Objeví se základní přihlašovací okno, kde klikneme na tlačítko "spustit".
Poté se objeví okno, kde si nastavíme nové heslo pro přihlášení do samotného routeru.
Po vyplnění hesla klikneme na tlačítko "další" a nastavíme si také heslo pro přístup k WIFI síti. V dalším okně se již přihlásíme do samotného prostředí zařízení a provedeme nastavení připojení k internetu.
Zde pak nastavíme, zda chceme provozovat tento model jako "router" nebo jako "přístupový bod" a klikneme na tlačítko "použít". Po tomto kroku si následně vybereme možnosti ohledně automatických aktualizací systému SRM, což je poslední krok před samotným vstupem do hlavního menu Synology WRX560. Pokud byste ještě měli přístupový bod Synology MR2000ac, je možnost ho připojit a nastavit už zde pomocí volby „přidat bod Wi-Fi“. Další možnost instalace je skrze mobilní aplikací DS Router, kterou lze nainstalovat jak na telefony s operačním systémem Android, tak i iOS.
Stav Synology RT6600AX lze tedy sledovat jak v této aplikaci na mobilním telefonu, tak i skrze webové rozhraní, kde je to podle mého názoru mnohem přehlednější a pohodlnější.
V obou případech lze ale provádět základní nastavení, jak má router fungovat, v jakém režimu a lze zde samozřejmě i nastavovat kdy se má třeba zařízení samo restartovat, aktualizovat apod.
- Testování signálu WiFi sítě
Router jsem testoval v rodinném dvou-patrovém domku o podlahové ploše zhruba 240 metrů čtverečních, kde jsou kamenné, skoro metrové obvodové zdi. Takže pro každý testovaný router je to pořádná výzva. Mezi jednotlivými pokoji jsou pak zdi už klasicky cihlové o standartní tloušťce.
- Dosah sítě – Mobil iPhone 14 Pro
Pohyboval jsem se po celém domě, kde byl router umístěn v druhém patře zhruba uprostřed baráku. Signál jsem měl všude, akorát v hodně krajních polohách domu, byl už signál slabší, ovšem stále použitelný. Lepší dosah jsem naměřil u 2.4 GHz síti, což jsem ale očekával. Díky celkem šesti externím anténám jsem byl schopen se stále připojit i v blízkém okolí domu, ale rychlost byla už značně pomalejší a občas signál vypadával.
- Dosah sítě – notebook DELL XPS
Zde jsem dopadl mnohem lépe, což přisuzuji silnějším anténám zabudovaných v displeji notebooku. Téměř plný signál jsem naměřil skoro po celém domě a byl jsem schopen se připojit i venku mimo barák se stále velmi slušnou rychlostí přenosu. Ohledně rychlosti routeru pomocí notebooku jsem naměřil ve stejné místnosti bez příčky kolem 835 Mbps, což není vůbec špatné. Pokud jsem s notebookem šel do druhé místnosti a signál musel jít přes kamennou zeď, zhoršila se rychlost na 630 Mbps. Přes 2-3 zdi pak rychlost klesla na 290 Mbps. Synology RT6600AX mohu tedy doporučit jak do bytu, tak i do rodinného domu.
Ohledně dalších funkcí, které tento model nabízí je toho opravdu hodně. Hodně užitečná je funkce "smart connect", který vytvoří jednu WIFI síť, společnou pro obě pásma. Na úrovni konkrétního zařízení se pak rozhodne, v jakém pásmu bude datový přenos optimální. Dále do SMR prostředí si můžete stáhnout spoustu balíčků a využít třeba tento router jako NAS (s připojeným externím diskem skrze USB 3.0 konektor). Zde jsem naměřil přenosovou rychlost mezi připojeným PC 68MB/s. Tím to ale nekončí. Pokud stahujete data skrze torrenty, tento router vám umožní je stahovat přímo na něm, nebudete tedy muset tímto zatěžovat Váš osobní PC.
Dále je zde funkce monitorování sítě, jaké jsou navštěvovány internetové stránky a kolik času se na nich tráví, či v rámci rodičovské kontroly konkrétní stránky zakázat zcela, nebo k nim povolit přístup pouze v určitém čase nebo jenom pro konkrétní zařízení v síti.
Router také sám vyhodnocuje míru napadení sítě z venčí a informuje vás o tom. Prostě tohle je router pro hračičky, kteří toho v podmínkách domácí sítě potřebuji více než běžný uživatel.
|