TÉMA: Jak vybrat Projektor? Aneb proč může být lepší než televize a co nabízí v praxi? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Neděle, 13 říjen 2019
Přejít na obsah
TÉMA: Jak vybrat Projektor? Aneb proč může být lepší než televize a co nabízí v praxi?
Jak vybrat projektor - Typy, parametry a technologie
Na co se zaměřit - parametry a vlastnosti projektorů
Závěr aneb můj výběr je ....

 

 

 

  • Čeho si při výběru projektoru všímat aneb parametry a vlastnosti

Samozřejmě je tu několik zásadních parametrů, kterých si při výběru projektoru všímat, a které souvisí i s použitelností projektoru v určitých konkrétních podmínkách. Nás asi hlavně zajímají multimediální a kino projektory, ale určitě se najde i pár zájemců o prezentační projektory, nebo projektory pro provoz ve dne apod. Mohu s jistotou říci, že pro každého existuje téměř ideální model s konkrétním mixem vlastností a parametrů. Čeho si tedy hlavně všímat? 

  • Světelný výkon (Svítivost, Jas) udávaný v ANSI Lumenech

Platí, že čím vyšší jas, tím výkonnější lampa, tím jasnější obraz, a tedy možnost používání i s menším nebo žádným zatemněním. Jenže vyšší jas sebou obvykle také nese vyšší nároky na lampu, na napájení i chlazení a tomu by měly odpovídat i rozměry těla projektoru, pokud má být hlučnost v přijatelných mezích. To tedy obvykle souvisí i s rozměry projektorů. Obecně řečeno, větší je lepší ;).

Projektory se svítivostí do 2500 lumenů obvykle vyžadují nějaké zatemnění pro slušný obraz a jsou tak koncipovány. Nemusí jít nutně o projektory s vyloženě slabým světelným zdrojem, ale často jde právě o kino projektory určené do provozu se zatemněním. Horší světelnost totiž vymění za podstatně lepší a věrnější barvy, lepší kontrast a celkově prostě nejlepší obraz. Projektory s vyšší svítivostí kolem 3000 – 3500 lumenů se dají používat i ve dne, například v restauracích, doma bez velkého zatemnění, ve firmách na prezentacích apod. Vyšší jas je ale vykoupen horšími aspekty obrazu v jiných ohledech.

Pokud ale chcete projektor, který budete používat za plného světla, tak by měl mít alespoň kolem 5000 lumenů. Ty jsou vhodné na prezentace, projekční výstavy, větší sály apod. Většinou tedy jde o větší modely, které do běžných domácností nebývají určeny  

  • Kontrast aneb na kvalitě záleží

Jde vlastně o rozdíl mezi nejtmavším a nejsvětlejším bodem obrazu. Čím je rozdíl vyšší, tím kvalitnější je obraz a jeho možné detaily. Samozřejmě mezi projektory jsou velké rozdíly, a ne na každé použití je kontrast zásadně důležitý. Většina běžných projektorů se dnes pohybuje mezi 10 000:1 až 30 000:1. Ale jsou i extrémy s velmi nízkým nebo vysokým kontrastem (špičkové domácí modely mají i 50 000:1). Pozor na některé marketingové hrátky s čísly. Pokud vám jde o kvalitu obrazu především, tedy o projektor na filmy, tak obecně zase platí, že větší je lepší.

 

  • Rozlišení obrazu

Podobně jako u běžných monitorů. Hlavní je udávané nativní rozlišení. Pozor u některých projektorů dnes, které udávají třeba i podporu 4K obrazu, tak ve skutečnosti ten obraz různě „upscalují“ a nejde o nativní 4K s odpovídajícím počtem pixelů. Nicméně dnes už existují konečně i dostupné nativní 4K UDH projektory. Samozřejmě FullHD (1920x1080) modely jsou stále zdaleka nejrozšířenější. Řada levnější projektorů, nebo prezentačních projektorů, ale nemá třeba ani to. Pozor, zatímco u FullHD (1080p) nemusíte moc řešit kvalitu HDMI kabelů, kterými obvykle projektor připojujete, u připojení nativního 4K při 60Hz, už kvalita kabelů hraje roli. Horší kabely nedokáží 4K/60Hz poskytnout, funguje třeba jen 30Hz a horší barvy. Ale o tom si budeme ještě povídat později.  

 

  • Projekční vzdálenost

Je zásadní funkční vlastnost. Jednoduše v jaké vzdálenosti od plátna/zdi, na které je promítáno, musíte projektor mít. Většinou jde o určitý rozptyl vzdálenosti, do kterého se musíte trefit. U domácích projektorů obvykle 1,5 až 5 metrů (modely s krátkou projekční vzdáleností mají už kolem 1,5m). Vzdálenost od projektoru ovlivňuje i výslednou velikost obrazu, ale i kvalitu obrazu. Obecně je dobré mít projektor co nejblíže plátna (pro požadovanou velikost úhlopříčky), aby světlo putovalo co nejkratší vzdálenost. Některé projektory (hlavně mobilní) nemají moc nastavitelnou optiku, takže vyžadují umístění do určité specifičtější vzdálenosti a polohy. Při výběru projektoru je tohle tedy velmi podstatná věc, které věnujte pozornost.

Obvykle výrobci nabízí na svých stránkách propracované projekční kalkulačky, kde můžete zadat rozměry vaší místnosti a další rozměry, a pro každý konkrétní model projektoru se dají najít přesné parametry možností umístění. Takhle vypadá například projekční kalkulátor BenQ (viz zde).



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaStředa, 20 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 415x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Středa, 20 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 266x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Pondělí, 18 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 848x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Úterý, 12 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1156x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1472x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1318x
Komentářů: 6