Strana 4 z 4
Tohle je první článek z několika. Chci se věnovat tématu projektoru z mého pohledu v praxi, protože jsem si svůj první projektor nedávno pořídil. A docela jsem si užil při výběru, ale také montáži atd. Není to zkrátka jen o projektoru samotném (na rozdíl od monitoru, který koupíte, postavíte a jedete), ale také o jeho správné instalaci, o výběru plátna, které udělá hodně, o připojení a tak dále. Dnes jsme se podívali na takový úvod do tématu projektorů, řekli jsme si jaké jsou základní možnosti, technologie atd. Příště se podíváme na konkrétní případ/příklad, a také na další aspekty jako výběr plátna a instalace projektoru, což také ovlivňuje hodně věcí. Když už jsme tedy u toho, jaký je můj konkrétní výběr?
- Moje volba: BenQ CinePrime W2700
Není to náhoda, že se nedávno tento model objevil v naší recenzi. Právě tento model je tím, který mě po dlouhé době opravdu zaujal. A zaujal tak, že jsem se rozhodl si svůj první projektor doma nainstalovat a je jím právě tento. Přináší totiž něco, na co jsem dlouho osobně čekal. Tedy nativní 4K UHD rozlišení za dostupnou cenu. Je to jeden z prvních podobných modelů na trhu, takže není divu, že získává různá ocenění, včetně třeba EISA „BEST BUY Projektor“ 2019-2020.
Ano 4K rozlišení není něco, co by bylo vyloženě nutné pro všechny, ale já osobně jsem si na 4K rozlišení tak zvykl, že prostě bez něj ani ránu :). Navíc když máte 4K filmy a obsah, což dnes už není problém, to rozlišení dělá hodně. Tím spíše, že promítáte v mém případě na 120“ úhlopříčku a dívám se na to ze 4 metrů. Musím říci, že tenhle projektor má lepší čistší obraz, než projekce v leckterém kině ;).
(ten monitor před plátnem má 21" ... obraz na plátně má 120")
Tento model ale nemusí být pro každého. BenQ W2700 je model vyloženě pro domácí kino a vyžaduje nějaké zatemnění. Má totiž jas jen 2000lm, ale díky tomu poskytuje senzační barvy (má i novou technologii DCI-P3), skvělé podání černé, velmi slušný kontrastní poměr 30 000:1. A to vše v nativním 4K UHD (3840x2160) rozlišení, s HDR, a solidní výdrží lampy až 15 tisíc hodin (SmartEco režim). Přitom je stále docela kompaktní s hmotností jen necelých 4,5kg.
Pro mé potřeby se blíží tomu, co považuji za ideální, protože kvalita obrazu je pro mě zásadní. Osobně nemám čas používat projektor jindy než večer nebo v noci, a není tedy náhradou za klasickou TV, kterou ale stejně nepoužívám ani přes den. Nižší světelnost mě tedy vůbec nevadí a nemusím právě řešit zatemnění (což bych musel, pokud bych ho chtěl používat i přes den). Nepotřebuji ani nějakou extra krátkou projekční vzdálenost apod. Po stránce obrazu je vynikající, a za aktuální cenu lehce přes 40 tisíc jde o velice schopný už skutečně 4K domácí kino projektor. Přesto mám nějaké výhrady k jiným jeho aspektům, které jsem pochytil z praxe. Ale o tom až v dalších článcích. Důležité je, že jako takový poskytuje to, co jsem chtěl, tedy zážitek jako z kina v mém pokoji.
Jediný můj problém teď je, nedostatek popcornu :). Každopádně filmy a seriály jsem si nikdy neužíval doma více a jsem si jistý, že je mezi čtenáři mnoho podobných uživatelů jako já, kteří nad projektorem „místo TV“, kterou stejně nepoužívají, přemýšlí. Ano, chce to trochu více přemýšlení a hlavně konání, než jen vyměnit malou LCD obrazovku za velkou, ale o tom zase až příště. A to tedy bude třeba o plátnu, o instalaci a o promítání jako takovém.
Za spolupráci děkuji společnosti BenQ
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|