TÉMA: Výběr projekčního plátna a umístění projektoru v místnosti – projekce v praxi. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 11 listopad 2019
Přejít na obsah
TÉMA: Výběr projekčního plátna a umístění projektoru v místnosti – projekce v praxi.
Velikost projekční polochy, umístění a montáž projektoru
Plátno a projekce v praxi
Závěr

 

 

  • Velikost projekční plochy

Úzce samozřejmě souvisí s výběrem projektoru samotného a tím, kde plánujete promítat. Obecně byste měly plátno vybírat s ohledem na projekční vzdálenost projektoru na danou úhlopříčku. Ta je obvykle udávána v rozpětí od určité vzdálenosti od plátna do určité vzdálenosti. Nejlepší je umístit projektor do té minimální vzdálenosti, zkrátka co nejblíže plátnu. Pochopitelně s ohledem na to, jak velký chcete mít ten výsledný obraz. Ale o tom později.

Samotná velikosti plátna souvisí s velikostí a typem místnosti a publikem. Je rozdíl vybírat plátno pro kinosál, prezentační sál nebo domácí použití. Poučky říkají, že vzdálenost prvního diváka by měla být minimálně ve vzdálenosti 2 až 3násobku uhlopříčky. Naopak vzdálenost posledního diváka by měla odpovídat maximálně šestinásobku výšky plátna.

  • Umístění projektoru vůči plátnu

O tom už jsme si částečně povídali při samotném výběru projektoru. Výrobci nabízí přehledné tabulky a interaktivní webové aplikace, ve kterých si můžete přesně zadat rozměry místnosti, konkrétní typ projektoru a přesně zjistit co v jaké vzdálenosti má být pro konkrétní typ projektoru a velikost promítaného obrazu:

Samozřejmě nejjednodušší je, když můžete projektor umístit jen tak na stůl. Šikovné jsou tak projektory s krátkou nebo extrémně krátkou projekční vzdáleností. U těch se tak s montáží nemusíte vlastně nijak obtěžovat.

Nicméně většina plánuje mít projektor umístěný stále na jednom místě a byla by tedy otrava ho při každém promítání znovu vyndávat, nastavovat apod. Klasické projektory jsou tak udělané, že mají montážní otvory. Počítají tedy třeba i s umístněním na stropní nebo nástěnný držák, kde jsou fakticky „vzhůru nohama“. Někteří tohle dokáží vyřešit i bez držáku, jednoduše mají na projektor poličku.

  • Držáky projektorů

Pokud jde o držáky a jejich výběr. Existuje celá škála modelů za cenu od několika set korun, po několik tisíc. Jsou mezi nimi jak univerzální, které ale nemusí perfektně sedět ke každému projektoru, a také modely pro přímo určité konkrétní modely projektorů.

V zásadě jde hlavně o to, jestli chcete vrtat do stropu, nebo do stěny. Stropní držáky mohou být buď kratší, nebo mohou být výškově nastavitelné. Ty jsou samozřejmě vhodné do místností s vyššími stropy. Držáky do zdi bývají většinou „teleskopické“ tedy s nastavitelným ramenem.

Držáky běžně dostupné na trhu mívají nosnost obvykle od 10kg váhy projektoru, až po 25kg. Samozřejmě zásadní je, do čeho to vrtáte a přiděláváte. Nezapomeňte, že musíte také pamatovat na vedení kabeláže. Obvykle k projektoru potřebujete nejméně dva kabely. Datový a napájecí.

  • Kabeláž k projektoru

Existuje možnost připojit projektor tzv. bezdrátově. Alespoň, pokud jde o obraz. Jsou bezdrátové moduly, které vysílají FullHD obraz. Pro vyšší rozlišení to ale zatím není. Jinak obvykle budete od projektoru natahovat HDMI kabel.

Projektory bohužel nemívají DisplayPort. U 1920x1080 rozlišení si nemusíte s kvalitou kabelu zase tak moc lámat hlavu, a to ani když potřebujete třeba 10m kabel. Pokud ale jako v mém případě potřebujete 3840x2160 obraz, nechcete jej mít jen při 30Hz a bez ztráty barev, tak se připravte, že výběr kabelu bude složitější a hlavně dražší. Hlavně pokud potřebujete delší než 5m. Ale dá se to dnes, nemusíte nutně kupovat kabel za několik tisíc.

Výrobci obvykle dodávají také delší napájecí kabely, a pokud není dost dlouhý, dají se koupit extra. S délkou napájecího kabelu problémy nejsou. Samozřejmě pokud chcete připojovat ještě další zařízení přes USB, zvukový kabel nebo kabel od elektricky ovládaného plátno, tak s tím také musíte počítat.

Podívejme se tedy na nějaký přímo praktický příklad plátna, umístění a montáže projektoru …



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1603x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1799x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3916x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1290x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1259x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1225x
Komentářů: 1