Strana 3 z 4
- Plátno a projekce v praxi
Tohle je pokračování tématického článek z oblasti projektorů. Chci se věnovat tématu projektoru z mého pohledu v praxi, protože jsem si svůj první projektor nedávno pořídil. A docela jsem si užil při výběru, ale také montáži atd. Dnes se tedy podíváme na zkušenosti a poznatky z praxe v mém konkrétním případě.
- Moje volba: BenQ CinePrime W2700 a 120“ plátno „roleta“
Jak už víte z minula, mou osobní volbou pro můj první domácí projektor se stal nedávno uvedený BenQ CinePrime W2700. Přináší totiž něco, na co jsem dlouho osobně čekal. Skutečné 4K UHD rozlišení za ještě relativně dostupnou cenu. Je to jeden z prvních podobných modelů na trhu, takže není divu, že získává různá ocenění, včetně třeba EISA „BEST BUY Projektor“ 2019-2020. Ano 4K rozlišení není něco, co by bylo vyloženě nutné pro všechny, ale já osobně jsem si na 4K rozlišení tak zvykl, že prostě bez něj ani ránu :). Navíc když máte 4K filmy a obsah, což dnes už není problém, to rozlišení dělá hodně. Tím spíše, že promítáte v mém případě na 120“ úhlopříčku a dívám se na to ze 4 metrů. Musím říci, že tenhle projektor má lepší čistší obraz, než projekce v leckterém kině ;).
Tento model ale nemusí být pro každého. BenQ W2700 je model vyloženě pro domácí kino a vyžaduje nějaké zatemnění. Má totiž jas jen 2000lm, ale díky tomu poskytuje senzační barvy (má i novou technologii DCI-P3), skvělé podání černé, velmi slušný kontrastní poměr 30 000:1. A to vše v nativním 4K UHD (3840x2160) rozlišení, s HDR, a solidní výdrží lampy až 15 tisíc hodin (SmartEco režim). Přitom je stále docela kompaktní s hmotností jen necelých 4,5kg. To vše samozřejmě hraje roli i při jeho montáži a umístění. Místnost, kam jsem projektor doma umístil má poměrně běžné rozměry:
BenQ nabízí pěknou webovou kalkulačku a program, kde si lze všechno ověřit a nastavit. Instalace projektoru i plátna v místnosti byla tak o něco jednodušší. V mém případě jsem byl hned od začátku rozhodnut pro montáž na strop, a co největší plátno. Vyhrála tedy jednoznačně 120“ úhlopříčka. Projektor W2700 má samozřejmě jasně danou minimální a maximální vzdálenost, do které ho musím pro ten promítaný obraz o 120“ umístit. Každý výrobce u každého konkrétního projektoru tohle uvádí. Je nejlepší dát projektor co nejblíže plátnu to jde. V mém případě, díky ocelovým nosníkům ve stropě, jsem nakonec umístil projektor do vzdálenost 3115mm od plátna.
Pokud jde o držák, jasnou volbou byl krátký stropní držák. Nějaké dlouhé nastavitelné rameno by byla hloupost, protože místnost má výšku 2350mm. Nakonec sem sáhl po 15cm univerzálním držáku s plnou možností nastavení.
Konkrétně jde o model CONNECT IT P2, za necelých 400 korun vč. DPH. Je dodáván se vším, co je třeba, s různými šrouby pro upevnění různých projektorů, a hlavně masivními šrouby a hmoždinkami do stropu. Když to namontujete a navrtáte, jak se má, tak to drží fest, a nemám důvod nevěřit udávané nosnosti až 20kg. Jediný problém byl trochu v tom, že W2700 není naspodu úplně plochý, což trochu překáží montáži jednoho toho ramene, ale to se dá samozřejmě jednoduše vyřešit.
Namontovat byste jej správně měli do středu těžiště (projektory jej mívají namalované na sobě) a rozhodně na všechny otvory/ramena. Obvykle jsou 3 nebo 4. Ačkoliv ten držák vypadá možná trochu divoce, nastavení všeho je snadné, všechny úhly, náklony atd. nemám nic, co bych tomuhle držáku mohl vytknout, je přesně takový, jaký potřebuji.
Nakonec jsem zvolil cenově dostupnější řešení v podobě roletového Elite Screens M120XWH2. Udávaný zisk je 1.1 a povrch je max white Fiberglass. Jde o klasicky ručně stahovatelné plátno s černými okraji. Samozřejmě protože má 120“ úhlopříčku (304,8cm), je to docela macek.
Celková šířka je 265,7cm výška až 149,4cm a váží 11kg. Zavěsit ho je tedy práce pro dva lidi. Můžete ho navrtat a zavěsit do zdi (což je můj případ) nebo se dá pověsit ze stropu. Spodní lišta je zátěžová, mechanismus silný, stahuje se jako roleta a drží skvěle na místě. Za 3590 korun vč. DPH splňuje vše, co je třeba. Největší potíž s ním byla, ho dostat z obchodu domů. Ta krabice, ve které je zabalené je ještě delší a nevešlo se to do prvního auta :). Do druhého už naštěstí ano.
Nainstalované zabírá, jak vidíte, vlastně celou stěnu. V mém případě je to jasná volba i proto, že na tu stěnu svítí sluníčko. Nemohl bych tedy použít stálé plátno v rámu, aniž bych nemusel řešit jeho zakrytí. Roleta je tedy jasná volba, i když prostě nikdy nebude perfektně vypnuté. Jsou tam drobná zvlnění, ale na obrazu to není poznat. Materiál plátna je pevný, silný, dá se jednoduše čistit (což oceníte, protože sem tam nějaká muška se na to chytí).
A jak to tedy funguje v praxi?
|