Strana 4 z 5
Vzhledem k tomu, že je to uživatelská recenze a nemáme k dispozici sondy ani další speciální měřicí přístroje, podíváme se na monitor uživatelským pohledem. I tak jsme ale pár údajů a výkonů ověřili. Pro srovnání jsem použil pak svůj 30“ DELL UltraSharp 3008WFP (2560x1600 rozlišení a IPS panel).
Vlevo 30“ DELL UltraSharp 3008WFP a vpravo 32“ BENQ – Jak je vidět na fotce u BenQ je znatelně menší černý pruh tj. na filmy vhodnější.
Barevné poddání je opravdu výborné a nezadá si s kvalitou IPS panelu u 30“ DELL. Ostatně právě barvy jsou jednou z předností VA panelů.
Co se týče rastru na monitoru je patrný pouze při bližším pohledu a o něco více než u 30” DELLU což je logické BenQ má menší rozlišení a o 2” vetší úhlopříčku.
(pro plné rozlišení kliněte na obrázek)
Přesto to podle nás není žádný problém rozteč bodu je stále 0.276mm a to je srovnatelné se 24" a 1920x1200 či lepší než když máte 27" a 190x1080.
(pro plné rozlišení kliněte na obrázek)
Monitor má také velmi tenké rámečky vzhledem k velké úhlopříčce a je tedy velmi zajímavý v případě dvou, nebo dokonce tří kousků vedle sebe.
Vlevo je 30“ DELL a vpravo 32“ BenQ.
Co se týče kvality obrazu u 32“ BenQ monitoru, byl jsem velmi překvapen opravdovou kvalitou bílé a černé, řekl bych, že obě tyto základní barvy jsou na lepší úrovni než u mého 30“ IPS Dell monitoru. Černá barva je celkem logická, VA panely mají obecně lepší černou, protože netrpí „glow“ efektem jako IPS monitory. Lepší bílá, jde zřejmě na vrub modernímu LED podsvícení, přece jenom můj postarší monitor má ještě klasické trubice, které už navíc mají pár tisíc hodin za sebou. Co se týče barevného poddání zde se BenQ velmi blíží, ale na IPS panel to stále nemá. Rozdíl je ale velmi malý a většina lidi si toho ani nevšimne. Vůči klasickým TN panelům je to však úplně jiná liga. O několik tříd lepší ve všech ohledech. Velmi dobré a rovnoměrné je i podsvícení a samozřejmě i pozorovací úhly.
(I přes ruční vyladění barev mi stále trošku BenQ ulítával do modré ale rozdíl vůči DELL je minimální)
(Takové fotky si v tak dobré kvalitě na TN panelu moc neužijete :) )
Odezvu monitoru jsem testoval napřič mnoha hrami, 3D akce jako Crysis 2/3, tak i běžné hry typu World of Tanks která je teď velmi oblíbená. Nejvíce se mi osvědčilo nastavit odezvu panelu na „high“ kde už opravdu nemáte šanci postřehnout nějaké duchy v obraze. Monitor má ještě jeden vyšší režim (Premium), ale ten nedoporučuji, funguje překvapivě velmi špatně a hůře než High nastavení. BenQ udává odezvu 4ms, ale to je skutečně v nejlepším případě. Běžně je odezva kolem 10ms.
Ano, je to rozhodně více než mají TN modely, zejména ty herní, které se reálně skutečně kolem 4ms pohybují. Na druhou stranu není těch 10ms žádný problém. U některých starších generací PVA a IPS monitorů byla odezva a následně viditelná "duchařina" v obraze dost problém a hrát se na tom prostě nedalo. Současná generace reprezentovaná BenQ BL3200PT s tím ale už rozhodně problém nemá.
Proto tento monitor klidně doporučíme jako „univerzální“ monitor jak na grafiku, tak i na hraní her nebo sledování filmů. Ano, pokud jde vyloženě hráči a potrpíte si na co nejnižší odezvu, tak některý z rychlých TN modelů je v tomto ohledu jasně lepší. Problém je, že to je jediná oblast, kde je lepší. Ve všech ohledech včetně celkové kvality obrazu, pozorovacích úhlů, podání barev a tak dále, tenhle VA panel prostě TN převálcuje.
Monitor má rozlišení 2560x1440, tedy formát 16:9, který je v domácím použití vhodnější pro filmy než 16:10 tedy 2560x1600 jaké má 30" DELL například. Na druhou stranu právě těch 16:10 si někteří profesionálové cení více než 16:9. Ale při 32" a za danou cenu to asi nebudete moc řešit.
Výrobce uvádí spotřebu až 97W. V praxi má ale normálně monitor kolem 52W, což na tak velký panel s VA technologií je výborná hodnota (2-3x nižší spotřeba než u starších VA monitorů bez LED podsvícení).
|