Strana 3 z 3
Klávesnici jsem testoval po dobu zhruba 2 týdnů na svém soukromém počítači, takže jsem měl opravdu velmi dlouhou dobu se s ní pořádně seznámit. Klávesnice je to velmi robustní a velmi dobře sedí na stole, tj. gumové nožičky na spodku klávesnice fungují opravdu dobře, takže i při opravdu intenzivním hraní her nehrozí, že by klávesnice cestovala po stole.
Celkové zpracování je opravdu výborné, klávesnice díky tomu že je téměř celá vyrobená z odolného hliníku snese i hrubší zacházení. Samotné klávesy dle výrobce snesou až 50 milionů kliknutí, což je úctyhodné číslo. Bohužel nemají certifikaci IP56, ale jenom IP40, nejsou tedy tak odolné vůči polití nebo prachu. proto radím dejte si na to pozor ať si politím klávesnici při intenzivnějším hraní nepoškodíte. Osvětlení tlačítek je však na velmi dobré úrovni a hlavně rovnoměrné, je to dáno tím, že spínače jsou celé průhledné, což je krásně vidět na přiložených fotkách.
Mechanické spínače Cherry MX patří ke špičce na trhu, příjemně mačkají a mají malý odpor. K jejich stisknutí stačí dle oficiálních specifikací 45g a mají celkem krátký zdvih 3,4 mm. Ohledně hlučnosti nových spínačů MX Speed, je velmi podobná jako u spínačů RED. Pokud tedy už máte nějaké zkušenosti s RED spínači a vyhovují vám, tohle je skoro to samé. Tyto jenom reagují o něco rychleji, protože zdvih kdy se dostaví odezva spínače je kratší a to jenom 1,2mm vůči 1.9mm u verze RED. Klávesnice také umožňuje stisk vícero kláves najednou, což ocení hráči her, kde je toto potřeba a obyčejné klávesnice s tímto už obvykle mají problém. Ohledně područky, na kterou je možná řada hráčů zvyklá, zde je přítomna. A to není vše, připojení područky probíhá magneticky, stačí ji tedy ke klávesnici pouze přiblížit a sama se zacvakne, tohle je prostě geniální. Nehledě na to, že díky polstrování a koženkovému potahu je i velmi příjemná. Tohle nemá mnoho ani výrazně dražších klávesnic.
Co se týče kláves, dají se velmi lehce rozebrat třeba při čištění nebo výměně apod.
Z mého pohledu se tedy jedná o velmi povedenou herní, odolnou klávesnici, které k dokonalosti chybí pouze prachu a vodě odolnost IP56 a program skrze který by se dala klávesnice ještě mnohem lépe nastavit k obrazu svému. Přece jenom před nastavených profilů je tu celkem dost, ale udělat si vlastní nelze, a to je velká škoda. Bohužel také chybí na klávesách české rozložení a české znaky. Bohužel co jsem se ptal, o českém provedení výrobce prozatím ani neuvažuje, jsme prostě moc malý trh, aby se takováto úprava ve výrobě vyplatila. Jediné řešení je tak se s tímto faktem smířit, nebo si na klávesy nalepit české popisky, které se dají běžně koupit za pár korun, ovšem je to práce navíc a nebude to asi vypadat úplně vzhledně.
Za celou dobu, co jsem ji aktivně denně používal jsem nepřišel na nějakou zásadní nedokonalost, naopak. Klávesnice XPG Summoner je rozhodně jiná, než již testovaná Infarex K20, kterou jsem již testoval dříve, zde nezůstal kamen na kameni a výrobce si dal opravdu záležet na každém detailu. Už jenom broušený hliník pod všemi klávesami dává tušit, že zde se na výrobě nešetřilo, tomu odpovídá i cena. Ta je v České republice nastavena od 2499 - 3200 korun vč. DPH za všechny tři modely, které se liší pouze použitými spínači. Na výběr máte celkem tři, mnou testovaný spínač Cherry MX Speed, následně dost oblíbený RED a také Blue, který má asi nejlepší zpětnou odezvu, ale za cenu vysoké hlučnosti. Je tedy na každém, co mu vyhovuje, výběr zde je, a to je důležité. K dokonalosti jí chybí už jenom vyšší IP odolnost, kvalitní obslužný program a české popisky.
Ovšem zas musím uznat, že filozofie ADATA má něco do sebe, s tím že ke svým herním periferiím nedodává žádný obslužný program. Celé je to o tom, že jak si jednou danou periferii nastavíte, tak ji budete mít vždy nastavenou nehledě na to k jakému PC si ji připojíte a nemáte žádný další program na pozadí. Ovšem já osobně bych dál zákazníkovi možnost volby a nějaký ten program bych rozhodně vyvinul. Celkem dobře to má vyřešený například Logitech, kde má jeden program, skrze který jde nastavit většina jeho herních periferií a je už jenom na zákazníkovi, zda jeho výhod využije nebo ne. Každopádně ADATA se ohledně periferií hodně snaží a je to další z výrobců, se kterým se musí už počítat a má co nabídnout.
Za poskytnutí klávesnice na test děkuji společnosti Adata
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|