Strana 3 z 4
- Zapojení a funkce v praxi
Zapojení modemu a jeho nastavení je jednoduché a stačí se držet přiloženého návodu, který je v češtině. Přívod internetu zapojíme do „WAN“ konektoru, a poté obyčejný přímý sítový kabel do „LAN“ a druhý konec do PC. Poté spustíme internetový prohlížeč v mém případě Firefox a zadáme adresu modemu, což je http://router.asus.com ... Objeví se základní okno, kde kliknete na tlačítko „Create A New Lyra Network“
Poté stačí vyplnit název bezdrátové sítě a vyplnit heslo, pokud chcete mít tuto síť zabezpečenou. Po tomto kroku už vás vyzve průvodce, abyste se přihlásili do hlavního menu routeru a zde si ukážeme, co všechno se dá dále nastavit.
Jako zcela první krok doporučuji zkontrolovat, zda je v přístroji nahraný nejnovější firmware, v mém případě nebyl, tak jsem tento update provedl ihned. Celý proces trvá zhruba 5 minut a na jeho konci vyžaduje manuální restart rozbočovače.
Asus samozřejmě nezapomněl ani na bezpečnost, její nastavení najdete v záložce "AiProtection", kde je řešena ve spolupráci s TrendMicro. V základním stavu je tedy vše zapnuté.
Pokud byste chtěli ovládat router hlasovými povely, není problém Asus vybavil tento model funkcí "Alexa" což je hlasová asistentka od Amazonu. Já osobně jsem, zastáncem spíše tradičního ovládání klasicky myší a klávesnicí.
Co mě ale hodně potěšilo je to, že nastavení lze udělat i velmi jednoduše přes aplikaci z mobilního telefonu, která je dostupná jak pro Android, tak i Apple. Jmenuje se Asus Lyra a skrze zapnutý bluetooth se spojí s jedním rozbočovačem a skrze průvodce vám pomůže velmi jednoduše a rychle projít celým procesem nastavení, a dokonce si lze i vyplnit polohu jednotlivých rozbočovačů. kde v bytě nebo rodinném domě se zrovna nacházejí.
Na konci celého procesu se pouze zobrazí, že Lyra Trio je nastavena a připravena k užívání. Asus Lyra Trio je tedy nastaveno a pojďme k samotnému testování, jak to vše funguje.
- Testování signálu WiFi sítě
Router jsem testoval v rodinném dvou-patrovém domu o celkové podlahové ploše přesahující 400 metrů čtverečních. Dle papírových specifikací tedy ideální testovací prostředí pro zařízení Asus Lyra Trio. Co se týče polohy zařízení, jedno jsem dal do přízemí přesně doprostřed mezi 4 místnosti a další dva jsem dal do druhého patra dále od středu domu naproti sobě, tak aby bylo celkové pokrytí co nejlepší. Jak si tedy zařízení povede se podíváme níže.
- Dosah sítě – Mobil: iPhone Xs
- Signál jsem měl všude i ve velmi krajních polohách domu, pokrytí bylo se pohybovalo v rozmezí 70-100%.
- Lepší dosah jsem naměřil u 2.4 GHz sítě (zřejmě dáno telefonem).
- Díky celkem devíti anténám jsem byl schopen se stále připojit i v blízkém okolí domu, na zahradě ve vzdálenosti cca 20 metrů od krajních zdí rodinného domu, rychlost byla stále velmi použitelná.
- Dosah sítě – 14“ notebook Dell Latitude 7400
- Zde jsem dopadl mnohem lépe, což přisuzuji silnějším anténám zabudovaných ve víku notebooku.
- Téměř plný signál jsem naměřil po celém domě a byl jsem schopen se připojit i venku mimo barák se stále velmi slušnou rychlostí přenosu.
Ohledně reálných rychlostí pomocí notebooku jsem naměřil ve stejné místnosti, kde byly Lyry rozmístěny rychlost kolem 680-800 Mbps, což není vůbec špatné. Pokud jsem s notebookem šel do druhé místnosti a signál již musel projít přes jednu zeď, poklesla rychlost na 480-660 Mbps. Na to, jak malé zařízení Lyra Trio je, a že nemá externí antény je to velmi dobrý výsledek.
Pokud tedy hledáte řešení, jak pokrýt signálem větší rodinný dům, nebo velký byt, Asus Lyra Trio vás rozhodně nezklame.
|