Strana 9 z 9
Vyjma podložky typu SPEED, která se liší barvou a povrchem proti námi testované CONTROL verzi, jsme vlastně otestovali všechny periferie STRIX série. Takže popořadě.
- Sluchátka STRIX PRO a STRIX DSP
První verze bez toho zvukového modulu stojí 2700 korun, druhá s DSP modulem pak 3600 korun. A to rozhodně není málo. Pokud máte kvalitní zvukovku, tak DSP verze přes USB pro vás nemá moc význam. Pokud ji ale nemáte, tak určitě má. Samotná sluchátka jsou provedením stejná a tedy se stejnými chybami - na první dojem jsou strašně mohutná, což ale může být (a má být) zase výhoda, pokud s nimi hodláte často třískat :). Obří měniče a obří náušníky, to je znát. Ty náušníky by mohly být hlubší. Pěkné je zpracování odpojitelného mikrofonu (masivní, ale flexibilní). V obou případech by si pak sluchátka zasloužila tak o metr delší kabel, než mají.
Jinak PRO verze a DSP verze hrají lehce odlišně, což je dáno tím modulem u DSP. Na kvalitní zvukovce, testovali jsme s ASUS Essence STX II 7.1, opravdu můžete otestovat vše, co je třeba a rozdíl je slyšet (samozřejmě mezi DSP modulem a zvukovkou, samotná sluchátka jsou stejná). Sluchátka ztrácí ve frekvenčním rozsahu (mají jen 20-20000 Hz s citlivostí 98 dB). Díky 60mm měničům ale vynikají u kvality basů. USB modul DSP má zvuk samozřejmě horší než kvalitní zvukovka, ale také je určen majitelům bez té kvalitní zvukovky :). Nicméně zase má aktivní technologii potlačování hluku, která překvapivě dobře funguje. Líbí se nám i vyřešení přepínání mezi sluchátky a reproduktory.
Vzhledem k cenám ale hodnotíme tato sluchátka s výhradami. Buď my měla být kvalitnější bez těch jmenovaných chybek, nebo levnější. Prostě jsou docela drahá. Stát o 1000 korun méně, byla by to odpovídající cena a ve své kategorii opravdu parádní produkt. Na ocenění to tedy v současných podmínkách úplně není (i když DSP model je docela zajímavý), ale potenciál vidět rozhodně je - před pořízením vyloženě doporučujeme vyzkoušet.
- Klávesnice STRIX TACTIC PRO
Na první dojem trochu zklamání ze vzhledu a absence kvalitní předručky, protože za 3600 korun vč. DPH bychom od klávesnice čekali dokonalost ve všech směrech. Po vyzkoušení v praxi ale říkáme, super. Pořád nám sice ta předručka chybí, ale jinak, klávesnice parádní.
Vynikající klávesy ve všech směrech, skvělé podsvícení, skvělá funkčnost a nemáme problém věřit ani té slibované životnosti a odolnosti. Celkově tedy výborná herní klávesnice. I když absenci předručky považujeme za minimálně nezdravou a cenu klávesnice za dost vysokou, přesto si ocenění zaslouží. Funguje prostě skvěle, samozřejmě mohla by vypadat trochu lépe, prostě úměrněji své nemalé ceně.
Podobně jako u klávesnice myš ze série STRIX klame tělem na první pohled. Možná ještě více. Není ale ani vyloženě drahá, stojí 1750 korun. Za ty peníze ale možná někteří na první pohled čekají více. Přesto po zkušenosti s touto myší musíme říci, že možná je to dobře, že ASUS neinvestoval do vzhledu a všechno nainvestoval do funkčnosti.
Skvělý senzor, skvělé spínače, skvělá a jednoduchá ergonomie od jednoduché a lehké myši. S výjimkou tuhého kolečka na stisk (jinak skvělého jak kolečko), nemáme co vytknout. I zpracování působí celkem dobře, samozřejmě odolnost těch hrubších plastů proti dlouhodobým vlivům a otěru se těžko zkouší. Každopádně ačkoliv ta myš prostě nevypadá jako nic extra, funguje naprosto skvěle a klidně se může poměřovat s tím nejlepším na trhu z hlediska funkčnosti. Je to prostě jen myš. Zde rozhodně doporučujeme všemi deseti.
- Podložka STRIX GLIDE CONTROL
Za 550 korun to není nejlevnější, ale také zdaleka ne nejdražší podložka na trhu. Je látková, dobře zpracovaná a myš po ní jezdí skvěle. Takže záležet bude asi na preferencích z hlediska rozměrů, kdy tahle podložka je relativně malá - většině ale bude zcela stačit.
Podložku tedy s klidem také doporučíme, přičemž se můžete rozhodnout mezi rychlým SPEED povrchem nebo přesnějším CONTROL povrchem. Lehce se liší povrchem i barvou. Jinak klasika.
ASUS STRIX série periferií nás tedy překvapila, potěšila ale v drobnostech i zklamala. Asi největší výhradu máme k cenám, ty jsou přeci jen vyšší a musíme si uvědomit, že stojí proti modelům společností, které se úzce specializují jen na periferie, což ale případ ASUSu není. Asi nejvíce se to odráží v tom, jak ty periferie vypadají a v detailech pokud je o ergonomii. Zkrátka detaily dnes rozhodují.
Největší mezery má ASUS u sluchátek. 60mm měniče slibují hodně a v praxi ukazují potenciál, ale prostě v podání STRIX PRO/DSP je tady hodně chybek. U klávesnice rovněž není pamatováno na ergonomické detaily. ASUS mohl třeba udělat klávesnici ergonomickou s natočením a rozdělením kláves vhodnou i pro psaní a s pořádnou předručkou. Prostě něco víc extra, což bychom vzhledem k ceně i čekali. Ale na trhu je hromada konkurenčních produktů s podobnými nedostatky a ASUS se tak mezi nimi neztrácí, i když ani výrazně nevyniká. A bereme to jako takový další generační krok proti minulosti, kdy rozhodně novinky se STRIX série představují to nejlepší na poli periferií, které v těchto oblastech kdy ASUS nabídl. Takže uvidíme, co další generace. Příslib a potenciál, který STRIX periferie ukazují, je rozhodně slušný. Kladné body má ASUS také za to, že se snaží jít vlastní cestou ...
Za zapůjčení děkujeme společnosti ASUS
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|