Strana 6 z 6
Vyzkoušeli jsme hromadu her ve 3D formátu. Deklarovaná byla podpora NV 3D VISION u většiny, ale u některých byly chyby v obraze, nebo problémy s umístěním ukazatelů apod. U dalších, zejména těch nejnáročnějších moderních zase občas už byl výkon na hraně a trochu se to trhalo. Třeba Battlefield 3 ve 3D? Musíte hodně omezit detaily, aby to bylo plynulé. Pak to ale vypadá slušně. Obecně se dá říci, že pokud si někdo myslí, že má grafického výkonu dost, 120Hz 3D technologie jej rychle vyvede z omylu.
Musíme říci, že dojem ze 3D není u každé hry stejný. U některých je bezvadný, u jiných je to takové zvláštní a u některých her až na obtíž. Můžeme srovnávat s hraním v Eyefinity, protože většina členů naší redakce má doma 3 a více monitorů a Eyefinity dnes a denně používá na práci i na hraní. V tomto ohledu je také GTX 590 v PC ASUS TYTAN zajímavou volbou, protože je to jediná referenční NVIDIA grafika, která umí „Eyefinity“ tedy obsloužit více než 2 monitory (konkrétně ale také maximálně 3 monitory), je to instantní SLI. Pokud jde tedy o 3D vs Eyefinity (kdy je možné hrát v 3D režimu i v systému více monitorů, což je ale naprosto extrémní výkonově stěží dnes provozovatelná záležitost) řekneme to asi takto:
3D je ultimátní zážitek hlavně v závodních hrách a FPS střílečkách, o něco méně záživný je 3D režim v hrách z pohledu třetí osoby a vyloženě k ničemu až na obtíž je občas ve strategiích. V některých hrách zlobí i ovládání, které máte trochu prostorově ukazatele a další věci posunuté a bolí z toho oči ještě víc. Pokud bych měl říci osobní dojem, zdaleka nejvíce mě 3D zaujalo a bavilo ve hře PORTAL 2. Problémem 3D je, že ano, dodá tomu na plastičnosti, ale chybí tomu to periferní vnímání z Eyefinity. Prostě zase vidíte hru z pohledu průzoru „řidiče tanku“. Ale tohole by zase až tak nevadilo … hlavní problém této a podobných 3D technologií je jinde ...
Zásadní problém NVIDIA 3D VISION a podobných technologií je vyjma kolísavé kvality a použitelnosti 3D v rámci různých her, jsou hlavně nevýhody aktivní 3D technologie samotné (tedy nejen NVIDIA VISION). Tmavé brýle, které prostě blikají a běda když se podíváte do světla nebo nedej bože na zářivku. Tmavost brýlí se snažila NV omezit technologií Lightboost, ale pořád je to tmavé. Polovina naší redakce to vůbec není schopna používat, aniž by znečistila klávesnici a monitor posledním jídlem, druhá polovina to hodinku dvě vydrží, ale pak má oči jak červené melouny a může si jít utahaná lehnout. Tenhle problém naprosto drtivě přebíjí i všechna ostatní negativa, jako stále extrémní cena, minimální využitelnost (jednak z důvodu udržet to na očích a také omezení vlastně jen pro zábavu) a extrémní nároky na výkon grafiky a ne vždy perfektní a přínosná funkčnost.
- ASUS VG278H a NVIDIA 3D Vision 2 – Hodnocení
Takže abychom to shrnuli. Za cenu starých 22“ 120Hz 3D LCD pořídíme nový 27“ ASUS 3D, což je rozhodně zlepšení. Na druhou stranu je to jen TFT a za těch 14 300 korun, co stojí i s tím 3D NV kitem, je to stále pořádná pálka. Obrazově podobě kvalitní ne120Hz monitory se pohybují na cenách až o polovinu levněji. To 3D ale budete používat celkem výjimečně, takže vás za danou cenu zajímá hlavně kvalita obrazu toho monitoru ve 2D, na práci atd. Kvality jsou dostatečné, jenže v této cenové hladině se pohybují běžně už IPS a PVA panely, které jsou obrazově úplně někde jinde.
Po týdnu-dvou používání 3D nás navíc dost omrzelo. Počáteční „wow“ efekt vyprchá a nastoupí přemýšlení, zda stojí za to vyhodit tolik peněz za něco, co mnozí nemohou používat a i ti nejodolnější mohou pro hry používat jen 1-2 hodiny denně, než se také „nespolečensky unaví“. Na 3D filmy super, 27“ je dostatečná velikost. Na fotky, záleží na tom, zda máte čím ty skutečné 3D fotky dělat, pak by to také smysl mělo. Ale celkově je NVIDIA 3D Vision stále jen zajímavost, na kterou se i u nadšenců bude většinu času prášit. Problém rozhodně není nedostatek 3D obsahu, ale prostě 120Hz 3D technologie samotná.
Také za cenu toho monitoru a 3D kitu si také poskládáte Eyefinity ze tří velkých kvalitních monitorů, (které na sestavě TYTAN s GTX 590 můžete takto používat) a to nemá žádné nevýhody. Ve hrách vám nabídne periferní pohled na hru a neunavuje oči, tak můžete hrát a hrát a hrát. A když skončíte s hraním, přejdete k práci, ke které je vám 3D k ničemu, zatímco s Eyefinity máte pořádnou plochu a jedete. Ano, můžete si koupit 3x 3D 27“ LCD a občas si hrát v tom 3D a klidně i v „Eyefinity“ 3D, ale 2x 5760x1080 by vyžadovalo tak dvě GTX 590 :). Eyefinity ale rozhodně není konkurencí k 3D ani nějakým protipólem. 3D je 3D, Eyefinity je Eyefinity, obojí navíc funguje i v kombinaci, jak u NV, tak u AMD, ale NV má k 3D právě i vlastní brýle atd.
Aktivní současné technologie 3D tedy obecně bereme stále jen jako okrajovou zajímavost, po týdnu s NVIDIA 3D říkáme: „na zkušenou stačilo“. Více než na hry se mi 3D líbí na některé filmy, ale i ty na to musí být udělané, některé tmavé akční tituly jsou ve 3D nesledovatelné. Každopádně za danou cenu je rozhodně lepší ta 27“ než těch 22“ před tím. Pořád je to ale hodně drahé a samotný monitor kvalitami obrazu jinak nemůže v dané cenové kategorii běžným IPS a PVA monitorům konkurovat.
Pokud chcete ale 3D používat, je ASUS VG278H velmi dobrá volba a 27“ s 1080p místo starších 22“ s 1680x1050 je velkým zlepšení.
Upřímně, sestava mě překvapila, negativně i pozitivně. V první řadě je nutné vyzdvihnout a pochválit ASUS za to, že sestava v podstatě není předražená proti nákupu komponent zvlášť. Na stranu druhou, za tu cenu se daly některé ty komponenty pořídit tedy lepší.
Mě osobně nejvíce zaráží fakt, že v ROG sestavě není jediná ROG komponenta. Smutný. Asi bych to poskládal i jinak, RAID SSD pro dané účely považuji za zbytečné a volba RAM je vyloženě „WTF“? Líbí se mi i ta skříň, i když je na ní vidět, že to není prémiová kvalita, kterou by majitel 60tis sestavy asi očekával. Celkově musím říci, že sestava na mě udělala dojem, jako ještě žádná jiná od velkého výrobce PC, přetaktovaný CPU a silná grafika super. Hlavně prostě není předražená v rámci dané konfigurace, i když ano, dnes už by nákup sestavy s GTX 590 měl člověk dost důvod zvažovat.
Pokud jste hodně líní, nechcete si vybírat komponenty a nechávat to někde stavět, a chcete takto výkonný hotový PC za tyto peníze, tak řeknu dobře. ASUS TYTAN je zajímavý. Má chyby, ale ocenění mu udělit musím. Je za to, že je to snad první sestava od velkého výrobce, která není proti nákupu těch komponent výrazně samostatně předražená a je aktuální (nebo v době vydání byla). Nicméně ASUS má jistě od nás těch hromadu postřehů a připomínek k tomu, aby třeba nějaký budoucí "TYTAN 2", byl poskládaný a udělaný lépe.
ASUS ROG TYTAN – zajímavá "nepředražená" sestava od velkého výrobce PC
Za zapůjčení děkujeme společnosti ASUS
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|