Strana 4 z 5
Bez náležitých drahých sond se pochopitelně nemůžeme pokochat grafy a daty z přesného měření, nicméně tuto recenzi skutečně nazýváme a koncipujeme jako uživatelskou a koneckonců jsme na uživateslkém magazínu. Pro některé údaje z měření jsme se tak obrátili k magazínu TomsHardware, který už tento monitor proměřit stihl. Sám osobně srovnávám tento nový monitor se zasloužilým 30“ Dell 3008WFP (třetí verze, takže už bez problémů s odezvou).
Vlevo 30“ DELL UltraSharp 3008WFP a vpravo 32“ 4K Benq
Barevné poddání je výborné a nezadá si s kvalitou IPS panelu u 30“ DELL .
(pouze je horší podání zelené)
Co se týče rástru na monitoru, ten je opravdu vynikající, zde se ukazuje síla 4K panelu v plné kráse, jednotlivé body jsou stěží rozeznatelné. Jediná vada na kráse pro některé může být to, že budou ze začátku do monitoru koukat z opravdu velké blízkosti a doslova luštit titěrné ikonky a písmo.
Při nastaveni 100% velikosti textu ve Windows 7 je všechno o dost menší. Mě osobně to ale během téměř dvou týdenního testu zabralo zhruba 2 dny, než jsem si plně zvykl. Řekl bych, že velikost úhlopříčky je pro toto rozlišení ideální, menší úhlopříčku si už v tomto rozlišení opravdu nedokážu představit, bez zásahu do nastavení OS z hlediska velikosti písma a dalších prvků - v tomto ohledu by nová generace Windows 10 i nové generace SW obecně, měla být na 4K rozlišení nastavena a připravena lépe.
Co se týče připojení s počítačem, přes HDMI 1.4 si dopřejete plné rozlišení panelu, ale pouze v 30Hz což považuji za nouzové řešení. Já monitor zapojil klasicky přes mDP-DP přiložený kabel a v plném rozlišení monitor provozoval při 60Hz. Pokud jde o to, jaký režim monitor používá, tedy zda SST nebo MST, tak se jedná o ten méně problémový SST režim, což je určitě dobře. První 4K monitory na trhu používaly MST režim což je defakto režim dvou obrazu spojených do jednoho a trpí to na spoustu negativních dopadů.
DPI na 3840x2160 panelu.
Pro porovnání 2560x1600 na monitor DELL.
Monitor má také velmi tenké rámečky vzhledem k velké úhlopříčce. Vlevo je 30“ DELL a vpravo 32“ BenQ
Co se týče kvality obrazu u 32“ BenQ monitoru, byl jsem velmi překvapen kvalitou obrazu obecně, sice monitor nabízí jenom sRBG rozsah barev, ale pro 99% populace to asi nebude představovat velký problém. Navíc už v základu to má BenQ dobře zkalibrované a přednastavené profily standart a sRBG, kde není nutné je nějak dolaďovat. Zde tedy udělal Benq celkem velký kus práce.
(Zdroj: TomsHardware.com)
Potvrzují to i měření, která udělal TomsHW. Pochopitelně proti vyloženě profesionálním monitorům například od EIZO,je zde stále co dohánět, ale do toho už přichází i otázka ceny.
(Zdroj: TomsHardware.com)
Obraz je celkem věrný, vůči mému Dellu s 117% NTSC rozsahem nabízí celkem srovnatelný obraz, kde pouze modrá je trošku výraznější a je slabší podání zelené barvy, což je ale vzhledem k rozsahu sRBG režimu pochopitelné. Monitor má patrný „glow“ efekt, ale není to nic tragického, všimnete si toho výjimečně a povrch obrazovky je také příjemně matný, tj. žádné velké odlesky.
(obrazovka je příjemně matná)
Seznam přednastavených profilů
Solidní je i podsvícení a vůbec jeho rovnoměrnost, stejně jako podání černé atd. vše podpořeno měřením na TomsHw, pokud vás to nějak blíže zajímá. Používal jsem tedy monitor téměř 14 dní každý den cca 6 až 8 hodin jako svůj by byl můj vlastní a nejvíce se mi osvědčily sRBG/standart režimy monitoru, jas na 55% a kontrast na 50%. Při tomto nastavení jsem neměl žádný problém ani večer kdy jsem měl zhasnuto, monitor mě nijak neoslňoval. Při tomto nastavení se spotřeba monitoru pohybovala na příjemných 35W, což považuji za skvělý výsledek vzhledem k velikosti úhlopříčky a tomu, že podsvícení monitoru bylo velmi homogenní bez temnějších míst, i v tomto ohledu tedy musím monitor pochválit.
(Obraz trošku ulítával do modré, ale rozdíl vůči DELL je minimální)
Co se týče odezvy monitoru, testoval jsem panel v nastavení režimu „high“ kde jsem neměl s odezvou žádný problém a to jsem s tímto monitorem nahrál zhruba 40 hodin Far Cry 4 a World of Tanks.
(Zdroj: TomsHardware.com)
Režim „premium“ už nebyl tak dobrý a osobně ho nedoporučuji, požitek z hraní se mi zdál o dost horší. I TomsHW potvrzuje solidní odezvu a imputlag, který je v praxi jen o málo horší než na 4K TN panelu, jež má ale nesrovnatelně horší podání barev, pozorovací úhly atd.
IPS Glow efekt je z boku velmi málo patrný a pozorovací úhly jsou vynikající - ideální i pro umístění do Eyefinity skupiny, kdy vám natočené monitory nebudou připadat nijak výrazně jiné, než ten prostřední umístěný přímo. Pochopitelně s osazením tří těchto 4K monitorů vzniká problém dostatku grafického výkonu.
|