Strana 3 z 4
BenQ EX3501R jsem tedy zapojil přes přiložený display port kabel do grafické karty AMD Radeon RX 580 8GB GamingX Plus od společnosti MSI. To mi dovolilo zapnout i FreeSync, abych byl schopen monitor otestovat na 100%. Přece jen o něco výkonnější GTX 1080Ti pro tohle rozlišení, kterou mám doma, bohužel FreeSync neumí.
Monitor používá 3440x1440, které bych řekl je ideálním kompromisem z hlediska ppi a jemnosti obrazu spolu s rozumnými výkonovými nároky na grafickou kartu pro hraní her, kdy 3440x1440 je méně náročné než 3440x2160.
Vzhledem k 35“ uhlopříčce panelu a jeho 21:9 poměru, jsem samozřejmě s nadšením otestoval, jak se na takový monitor dívá na filmy natočené v tomto formátu. Podívaná je to opravdu skvělá, protože nejsou nikde v obraze černé pruhy. Využíváte tedy obrazovku zcela na 100%, plus efekt zakřiveného panelu mě v tomto opravdu oslovil. Subjektivně se na zahnutý panel dívá mnohem lépe než na stejně velkou TV nebo monitor bez zakřivení. Samozřejmě pokud pustíte film, co má poměr 16:9, ztratí tento monitor své „kouzlo“, protože se po stranách objeví černé pruhy a celkově se obraz hodně zmenší.
Co mě velmi potěšilo, je to, že BenQ u tohoto monitoru osadil obrazovku matným povrchem a pokud budete monitor používat někde v místnosti, kde bude zdroj světla, odlesky budou minimální. Povrch obrazovky je krásně matný.
- Kvalita obrazu, odezva a spotřeba
Co se týče kvality obrazu, byl jsem příjemně překvapen kvalitou obrazu obecně, ačkoliv jsme už ve vyšší cenové hladině, takže pěkný obraz je žádoucí. Sice tedy monitor nabízí jenom sRBG rozsah barev, ale pro 99% populace to asi nebude představovat velký problém. Monitor také díky použitému panelu netrpí nepříjemným „glow“ efektem z bočního pohledu.
Po pár hodinách laborování jsem dospěl k tomu, že nejlepší režimy přednastavené od výrobce jsou: barevný profil standart, jas nastavený na 75% a kontrast na 50%. Při tomto nastavení jsem neměl žádný problém ani večer, kdy jsem měl zhasnuto. Monitor mě nijak neoslňoval. Při tomto nastavení se spotřeba monitoru pohybovala na úrovni 41W, což je skvělý výsledek a je dokonce o pár watů lepší, než minule testovaný Predator od společnosti Acer podobné velikosti. Spotřebu panelu jsem měřil pomocí digitálního wat-metru přímo na zásuvce při 4 úrovních nastavení jasu. Při 50% nastavení se pohybovala kolem 41W, což je o 10W méně než u 34“ LG, který jsem testoval v minulosti. Zde tedy odvedl BenQ velmi dobrou práci a takhle to vypadá se spotřebou při různém nastavení jasu:
- 25% - 32W
- 50% - 41W
- 75% - 49W
- 100%- 56W
(Prosvit monitoru na černém pozadí, podsvícení je rovnoměrné, ale mohlo by být i o něco lepší)
Co se týče odezvy monitoru, testoval jsem panel v nastavení režimu odezvy na „normal“, kde jsem neměl žádný problém, a to jsem s tímto monitorem nahrál zhruba 40 hodin Far Cry 5 a World of Tanks. Režim „high“ už nebyl tak dobrý a osobně ho nedoporučuji. Požitek z hraní se mi zdál o malinko horší. Také doporučuji aktivovat na monitoru 100Hz režim, odezva se ještě o něco zlepší. Spolu s aktivním Freesync, kdy se synchronizuje frekvence monitoru s FPS, je hraní her úžasně plynulým zážitkem, který prostě bez těchto technologií není jinak dosažitelný.
Takže k závěrům …
|