Strana 4 z 4
Už poněkolikáté jsem testoval monitor s prohnutým panelem o poměru 21:9, ale vůbec poprvé s podporou FreeSync. Mohu tedy srovnávat a pokud máte aktivní G-SYNC je celkový dojem prakticky identický. A to je problém, protože u prakticky jinak stejných monitorů je díky faktu, že monitory s G-SYNC musí obsahovat drahý modul, je zde veliký rozdíl v ceně. Konkrétně tento FreeSync model stojí 19 tisíc, srovnatelné modely se stejnou velikostí, zakřivením, odezvou, rozlišením, které ale mají G-SYNC, vyjdou na 25-27 tisíc korun. A není tam žádná přidaná hodnota za ty peníze.
Jen prostě když si koupíte NVIDIA grafiku a chcete stejně plynulý obraz jako s FreeSync, který cenu monitorů nezvyšuje, tak si musíte obvykle na většinu konkurentů připlatit 6-8 tisíc prostě za nic. Pokud se tedy třeba rozhodujete mezi RX 580/590 a GTX 1060 grafickou kartou a chcete mít FreeSync/G-SYNC tak efektivně za tu stejnou funkčnost s RX 580/590+FreeSync musíte v případě GTX 1060 + G-SYNC „zaplatit tu kartu ještě jednou“. Nejhorší je, že G-SYNC je méně efektivní řešení, protože samozřejmě ten drahý extra modul je zbytečná komplikace, navíc když FreeSync je standard a součástí základní monitorových prvků. Fakt, že tedy testovaný BenQ EX3501R má FreeSync místo G-SYNC, znamená že je zásadně levnější, než většina jinak stejných monitorů s G-SYNC modulem a 19 nebo 26 tisíc korun je dost znatelný rozdíl, kdy pokud si vyberete grafickou kartu NVIDIA, musíte ten rozdíl doplatit, aby jste měli přístup ke stejné úrovni plynulosti obrazu při hraní her apod. FreeSync je v tuto chvíli podporovaný jen AMD Radeon grafikami (včetně těch integrovaných v RYZEN procesorech), ale podporu přislíbila i společnost Intel u svých grafických karet, které chystá představit v roce 2020.
Jako monitor je BenQ EX3501R je velmi pěkným a příjemným společníkem. Ohledně barevného podání, zde jsem byl celkem spokojený a monitor dopadl totožně jako minule testovaný Dell nebo Acer. Ovšem i zde bych uvítal 100% pokrytí Adobe barevného spektra. Přece jenom sRBG už patří do průměru a tohle stále není monitor za průměrnou cenu. HDR je také pěkné, ale nemá 10-bit v tomto případě jen 8-bit, což ale většinu uživatelů trápit nijak nebude. S čím jsem byl ale opravdu spokojený, je 100Hz režim společně se zapnutým FreeSync na grafické karte RX 580 8GB. Když nastavíte detaily tak, aby grafika zvládala ideálně blízko těch 100FPS bez velkých propadů, tak FreeSync funguje perfektně, kdy monitor sesynchronizuje tuhle vyšší frekvenci s FPS a výsledkem je plynulost hraní, jakou jste ještě nepoznali. Přičtěte k tomu 35“ úhlopříčku, rozumné rozlišení, a tedy jemný obraz, zakřivení té velké plochy a je to vynikající herní monitor. Je výborný ale i pro filmy, zejména ve formátu 21:9.
Ano, má pár drobností, na kterých by se dalo zapracovat. Podsvícení by mohlo být ještě rovnoměrnější, HDR by mohlo být 10-bit, nicméně pro drtivou většinu běžných uživatelů nic z toho nebude problémem. V současném stavu je BenQ EX3501R excelentní velký univerzální monitor, skvělý na práci, na filmy i na hraní. Krásné barvy, rychlý 100Hz panel s FreeSync, rozumné rozlišení a jemný obraz, HDR, pěkný design s tenkými rámečky a zakřivení, kterým vás obraz obklopí. Cenově na tom také není vůbec špatně (naopak jde o cenově nejdostupnější model s tímto stupněm výbavy, velikosti atd.), i když samozřejmě se bavíme o vyšší cenové hladině. Pokud tedy sháníte něco velkého a univerzálního na váš stůl, má od nás BenQ EX3501R určitě doporučení. Skvěle vybavený velký monitor za solidní cenu.
Za zapůjčení monitoru děkujeme Českému zastoupení BenQ
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|