Strana 3 z 4
Umístění projektoru vůči plátnu je celkem jednoduché, jediné, co musíte udělat, je dát projektor do správně vzdálenosti od plátna a nastavit sklon objektivu vůči plátnu, vše ostatní udělá projektor za vás. To znamená, že projektor sám zaostří obraz a vyrovná i lichoběžníkové zkreslení.
Pak už jenom stačí připojit se na Wi-Fi a propojit s telefonem. Základní menu je v angličtině, čeština bohužel není podporovaná.
Základní menu projektoru.
Projektor během testování zobrazoval obraz o uhlopříčce 70“ ze vzdálenosti 2m od plátna. Osobně jsem měl celkem problém obraz pořádně doostřit, projektor se sice snažil použít automatické ostření, ale spíše tím ostrosti obrazu škodil. Nakonec jsem tedy obraz doostřil ručně skrze boční kolečko na pravé straně objektivu. Samotnou projekci jsem tedy testoval při úplném zatemnění pro co nejlepší poddání černé a snažil se přes menu projektoru nastavit obraz tak, aby působil co nejvěrněji, nebyl přebarvený, přeostřený apod. Nakonec jsem tedy dospěl k tomuto nastavení:
Nastavení projektoru během testu:
- Light mode: Normal
- Picture mode: Cinema
- Režim zvuku: Cinema
- Hlasitost: 30
- Lampa: Normal
Pro samotné testování jsem si vybral trailer z filmu Liga spravedlnosti a pohádku Malý princ. Jako první jsem teda vyzkoušel projektor na pohádce, kde jsou kladeny velké nároky na barevné spektrum projektoru. V tomto ohledu si obstál projektor na výbornou. Bohužel jsem se celkem zápasil s „pixelovatostí“ obrazu. I přesto že jsem nastavil projektor tak, aby zobrazoval pouze 70“ velký obraz, což je cca 70% jeho potenciálu, bylo na obraze velmi poznat, že je schopen zobrazit jen nízkých 854 x 640. Pokud bych zohlednil to, že by se na tomto projektoru pouštěl obsah jenom pro děti, tak by to asi tolik nevadilo. Ovšem starší divák, který se soustředí i na kvalitu obrazu, ten asi bude trpět.
Východiskem je zmenšit obraz, ovšem to už pak odpadá výhodnost projektoru a celé jeho filozofie. Nutno ale dodat, že tohle není projektor určený pro domácí kino a i BenQ má dle propagačních fotografií celkem jasnou představu, na co je určený. Zda to ale bude pokrývat požadavky potenciálních zákazníků, to je druhá otázka.
Velká škoda, že není GV1 vybaven alespoň rozlišením 720p, vnitřní čip DLP 3430 je toho totiž dle oficiálních specifikací schopen. Proč toho BenQ nevyužil je mi tedy záhadou, možná by čip více hřál, projektor by nebyl tichý, nebo by prostě nevydržel ani 2 hodiny provozu na baterie. V tomto ohledu již tedy pouze spekuluju.
Poté jsem se zaměřil na to, jak dokáže projektor zobrazit klasickou animovanou pohádku scénu „Malý princ“, jsem vyzkoušel klasický film, kde jsou i celkem tmavé scény, a to Ligu Spravedlnosti se Supermanem, Batmanem a Wonder Woman. Zde to bohužel dopadlo o poznání hůře. Nároky na kvalitu zobrazení jsou totiž logicky mnohem náročnější u klasického hraného filmu než u animované pohádky. Takže zde se ještě více projeví malé rozlišení obrazu, a to že spoustu detailu se jaksi v obraze vytratí.
Co ovšem musím pochválit je svítivost při zatemnění oken. Obraz je velmi dobře čitelný, a pokud budete projektor používat v úplném zatemnění ve večerních hodinách, stačí i výkon lampy na Eco režim.
Ohledně dálkového ovládání, je velmi malé a nemá podsvícená tlačítka, celkem škoda, protože BenQ už roky dává ke svým menším a levnějším projektorům podobné ovládání, a to podsvícení má. Hluk projektoru mě také mile překvapil, opravdu o něm nevíte. Ono taky tento mini projektor nemusí mnoho chladit, vůči klasickým projektorům spoléhající se na klasickou lampu má GV1 minimální spotřebu ale i nízkou světelnost, takže nepotřebuje tak výkonné chlazení a rozměrově není až zas tak malý, aby zde musel výrobce použít malý a vysokootáčkový ventilátor.
Takže k hodnocení ….
|