Strana 4 z 5
- Projekce a projektor v praxi
Po instalaci projektoru a jeho nastavení jsem tedy otestoval, jak jsou na tom projektor ohledně kvality obrazu a dalších parametrů. Pro testování jsem zvolil originál Bluray Iron Man 3. Projektor jsem nastavil do režimu Kino s nastavením lampy na Eco. 3D režim jsem tentokrát nevyzkoušel, protože k projektoru nebyly v základním balení 3D brýle.
Projektor nezklamal ale ani nepřekvapil. Vzhledem k vysokému svitu lampy i po nastavení režimu kino a Eco režimu lampy, byl stále svit moc veliký. Bohužel největší dopad to má na černou barvu, která je u tohoto projektoru dost do šeda. Škoda že BenQ neumožňuje ještě více lampu snížit klidně i pod 1000lumenů. Barevné podání je ale velmi dobré a zde jsem na žádný problém nenarazil.
I ostatní věci, co se týká viditelnosti rastru, či duhového efektu nepředstavují u tohoto modelu žádný problém. Obrazově je na tom BenQ MH680 velice dobře, bohužel až na to podání černé, jež je daní za vysoký svit a tedy velmi dobrý obraz i když v místnosti není zdaleka úplná tma. Toto tak můžeme považovat za záměr výrobce a projektor se tak dá provozovat například i v restauracích apod.
Bohužel vzhledem k vysokému jasu lampy je projektor i dost hlučný, a to i po přepnutí do režimu lampy do Eco modů. V Restauraci či v prezentační místnosti to asi vadit nebude ale v domácích podmínkách v obývacím pokoji při tiché filmové scéně je to celkem problém. Pro domácí Home Cinema bych tento projektor tedy moc nedoporučil. Rozhodně by se ale dalo udělat to chlazení tišší, protože někteří konkurenti to při podobných parametrech zvládají výrazně tišeji.
S chlazením a hlučností souvisí i spotřeba, BenQ ji uvádí 220W v ECO a 270W v Normal režimu. To není nejhorší, ale také ani nejlepší z projektorů s podobnými parametry ve stejné cenové hladině.
Projektor je díky použité technologii DLP velmi nenáročný na držbu, proto je velmi vhodný třeba do restaurací nebo hospod, nebo do velmi prašného prostředí. Projektor nemá žádný prachový filtr. Jediné, co tedy zbývá z údržby, je výměna lampy na kterou ale dává výrobce pouhý 1 rok záruky, což mi přijde jako velké mínus, protože leckterá konkurence poskytuje záruku na lampu 2-3 roky. Nicméně je to kompenzováno nižší cenou lampy, než je obvyklé. Nová stojí kolem pohybuje se kolem 4tisíc s DPH. Výměna lampy také není nic složitého, jak názorně ukazuje obrázek z návodu. Výměna lampy zabere cca 5 minut, poté je akorát nutné vynulovat časovač lampy. Vzhledem k solidní výdrži až 6500 hodin v ECO módu můžeme v tomto ohledu hodnotit BenQ MH680 kladně.
A celkové hodnocení a naše doporučení?
|