Strana 2 z 4
Projektor má menší šasi, takže i krabice není nějak obrovská (proti dříve testovaným velkým BenQ 4K projektorům). Pro snadnější přepravu je krabice vybavena plastovým uchem na horní hraně krabice. Projektor je velmi dobře zabalený a chráněný vůči poškození, takže i při neopatrné manipulaci s krabicí by nemělo dojit k jeho poškození.
TK800 má tedy již rozměry klasické střední třídy a známý design současných řad BenQ projektorů. Celkové rozměry jsou 355 x¨135 x 272mm a váží jen 4,2kg.
Portová výbava je bohužel poměrně chudá. HDMI-1 (HDMI 2.0 & HDCP 2.2) x1, HDMI-2 (HDMI 1.4a & HDCP 1.4) x1, D-sub x1, USB Type A, USB Type mini B, Audio In (mini jack) x1, Audio Out (mini jack) x1, RS232 In (D-sub 9pin, male) x1. Žádný DisplayPort, žádné WiFi, žádné type C atd.
Na boku nalezneme ventilátor a vestavěný reproduktor (5W).
Dálkové ovládání je velmi přehledné, působí HIFI dojmem a má kvalitní osvětlení tlačítek.
- Parametry a technologická výbava
Z parametrů je krásně vidět že projektor nepatří mezi špičku na trhu (čemuž odpovídá i cena). Kontrastní poměr dosahuje hranice pouze 10 000:1, což je jistě zapříčiněno tím posuvem XPR. Přece jenom už jsme si v dané cenové relaci zvykli na to, že projektory mají kolem 50 000:1 a více. Svítivost lampy dosahuje 3000 lumenů, což bohatě stačí i pro hůře zatemněné místnosti a nemusíte se bát pustit projektor i při částečném zatemnění třeba v létě za slunečného dne v místnosti kde máte třena jenom žaluzie bez řádných nepropustných černých závěsů. Lampa by měla vydržet až 8 000 hodin v Eco nastavení a 10 000 hodin v nastavení „smarEco“. Hlučnost projektoru se pohybuje od velmi nízkých 29/33 decibelů, což opět patří mezi dobré hodnoty.
Projektor také disponuje přijatelným rozsahem Zoomu a také vertikálním posunem objektivu, což ocení asi nejvíce lidé, co chtějí projektor pouze položit na poličku na zdi a nechtějí pracně hledat tu ideální polohu pro projektor na stropním držáku. Průměrnou spotřebu projektoru výrobce uvádí na hranici 330W (smartEco). Projektor má tedy velmi podobné parametry jako model W1700. Jenom je více zaměřen na sportovní projekci, kde je kladen větší důraz na světelný výkon. Proto má vůči modelu W1700 i horší výdrž lampy i o něco horší podání barevného spektra REC 709. Pokud tedy plánujete projektor spíše na tento druh projekce je pro vás model TK800 mnohem vhodnější.
- Instalace projektoru v místnosti
Projektor jsem nakonec umístil na konferenční stolek cca 3,6 metrů od projekční plochy.
Možnosti polohovatelnosti jsou vynikající.
Po umístění projektoru a jeho vyrovnání do roviny jsem tedy pomocí posunu objektivu vycentroval obraz přesně vůči 110“ plátnu. Objektivem se hýbe ve vertikální rovině. V té horizontální musíte tedy hýbat celým projektorem.
Možnosti Zoomu jsou také ucházející, úhlopříčku kolem 100“ můžete zobrazit už z blízkosti tří metrů a třiceti centimetrů, tak i větší vzdálenosti skoro čtyř metrů. Pokud tedy máte ještě vetší místnost, nelze už usadit projektor na protější zeď, třeba na poličku ale je nutné použít stropní držák. Prostě na optice se muselo šetřit, a proto není rozsah zoomu takový, jako třeba u mnohem dražšího modelu typu W11000 apod.
Přehledná tabulka možnosti polohování projektoru od plátna.
A jaký je projektor v praxi?
|