Strana 3 z 4
- Technologie, instalace a projektor v praxi
Z parametrů je krásně vidět že projektor nepatří mezi špičku na trhu a ani to není jeho cílem. Kontrastní poměr dosahuje hranice pouze 10 000:1, což je jistě zapříčiněno tím posuvem XPR. Přece jenom už jsme si v dané cenové relaci zvykli na to, že projektory mají kolem 50 000:1 a více. Svítivost lampy dosahuje 2200 lumenů, což bohatě stačí i pro hůře zatemněné místnosti a nemusíte se bát pustit projektor i při částečném zatemnění třeba v létě za slunečného dne v místnosti kde máte třena jenom žaluzie bez řádných nepropustných černých závěsů.
Lampa by měla vydržet až 10 000 hodin v Eco nastavení a 15 000 hodin v nastavení „smarEco“. Což jsou více než excelentní hodnoty od „neLED“ řešení. Hlučnost projektoru se pohybuje od velmi nízkých 29/33 decibelů, což opět patří mezi dobré hodnoty. Projektor také disponuje přijatelným rozsahem Zoomu a také vertikálním posunem objektivu, což ocení asi nejvíce lidé, co chtějí projektor pouze položit na poličku na zdi a nechtějí pracně hledat tu ideální polohu pro projektor na stropním držáku. Průměrnou spotřebu projektoru výrobce uvádí 385W v maximálním režimu, 330W v normálním a solidních 250W v ECO režimu.
BenQ W1700 kromě 2D režimu ve 4K rozlišení umí také 3D, ale pouze v 1080p. 3D brýle si už ale musíte dokoupit samostatně. Stejně tak bezdrátový modul přenosu obrazu atd. Vše však projektor podporuje.
- Instalace projektoru v místnosti
Projektor jsem nakonec umístil na konferenční stolek cca 3,6 metrů od projekční plochy.
Možnosti polohovatelnosti jsou vynikající.
Po umístění projektoru a jeho vyrovnání do roviny jsem tedy pomocí posunu objektivu vycentroval obraz přesně vůči 110“ plátnu. Objektivem se hýbe ve vertikální rovině. V té horizontální musíte tedy hýbat celým projektorem.
Možnosti Zoomu jsou také ucházející, úhlopříčku kolem 100“ můžete zobrazit už z blízkosti tří metrů a třiceti centimetrů, tak i větší vzdálenosti skoro čtyř metrů. Pokud tedy máte ještě vetší místnost, nelze už usadit projektor na protější zeď, třeba na poličku ale je nutné použít stropní držák. Prostě na optice se muselo šetřit, a proto není rozsah zoomu takový, jako třeba u mnohem dražšího modelu typu W11000 apod.
Přehledná tabulka možnosti polohování projektoru od plátna.
- 2D projekce při 1920x1080 rozlišení
Co se týče tohoto modelu, očekával jsem velmi podobný obraz, jako jsem již měl možnost vidět u levnějších 1080p modelů W2000/3000, což se také stalo. Nejdříve ale upřesním podmínky testování.
Základní menu projektoru.
Samotnou projekci jsem tedy testoval při úplném zatemnění pro co nejlepší poddání černé a snažil se přes menu projektoru nastavit obraz tak aby působil co nejvěrněji, nebyl přebarvený, přeostřený apod. Nakonec jsem tedy dospěl k tomuto nastavení:
Nastavení projektoru během testu:
- Režim zobrazení: Cinema
- Jas: 50
- Kontrast: 50
- Ostrost: 9
- Barva: 50
- Gama: výchozí
- Teplota Barev: Standart
- Příkon „režim lampy“: Eco
- 4K režim - vypnutý
Pro samotné testování jsem si vybral Blu-Ray filmy Blade Runner a poslední díl Supermana, kde se nachází spousta velmi tmavých scén, kde se krásně ukáže, jak si projektor poradí s černou a jaký podá kontrast ve scénách. Není to špatné, ale mohlo by to být i o něco lepší.
Jak jsem již nakousl v úvodu této kapitoly, obraz na 99% kopíruje kvalitu levnějšího modelu W2000/3000 které jsem zde již testoval. Pokud dané projektory doma již máte, tímto modelem si nijak nepomůžete, pojďme se tedy podívat, jak si projektor vedl ve 4K režimu.
- 2D projekce ve 4K UHD rozlišení
Tím, čím je tento nový model pro asi hodně lidí zajímavý, je podpora 4K. Tato podpora je tedy umožněna posuvem DLP čipu, tj. XPR technologií. Proto taky projektor neumí 4K v režimu 3D, kdy je XPR neaktivní.
Vlevo 1080p režim a vpravo „nenativní“ 4K. (klikněte pro zvětšení)
Jak je vidět z fotky, v režimu 4K je obraz trošku rozmazanější. Dá se to doladit SW cestou aplikací různých filtrů v menu projektoru, ale to bych neradil. Obraz tím spíše utrpí jako celek.
Pokud se zaměřím na kvalitu projekce u nativního 4K filmu Warcraft, i zde bylo poznat, že obraz není zdaleka tak ostrý a detailní jako jsem měl možnost vidět u 4K modelů W11000 nebo X12000, které jsem již měl možnost recenzovat dříve. XPR režim prostě nedokáže „vykouzlit“ tak dobrý 4K, jako tyto dražší modely. Nicméně „4K“ obraz na W1700 je určitě lepší a ostřejší, než na čistě 1080p projektoru.
Tento projektor nedisponuje prachovým filtrem, tudíž tato činnost odpadá. Další servisní činnost je výměna lampy, která je velmi jednoduchá. Cena lampy se pohybuje na velmi příjemných 4500,- s DPH za originální modul. Při SmartEco režimu vás tedy jedna hodina projekce vyjde na 0.3Kč. Takhle nízkou cenu za jednu hodinu projekce jsem tu ještě neměl, v tomto ohledu velký palec nahoru.
|