Strana 1 z 4
- TEST: BenQ W1700 – česká recenze
cenově dostupného domácího 4K UHD projektoru!
Projektor s rozlišením 4K za méně než 40 tisíc? BenQ W1700 je novinka, kterou si dnes otestujeme. Zatímco TV a monitory s rozlišením 4K se dnes již bez potíží dají pořídit kolem 10 tisíc, o cenově dostupném projektoru s tímto rozlišením jsme si mohli nechat akorát tak zdát. Ano, na trhu jsou 4K projektory a také jsme je testovali, ale s cenovkou kolem 200 tisíc korun se dá stěží mluvit o modelech, které zaujmou běžné domácí uživatele. Testovali jsme oba dva špičkové BenQ modely, které jsou skutečnými 4K projektory, k čemuž ale patří také značné rozměry, vysoká spotřeba a především právě vysoká cena, kdy se bavíme o modele za čtvrt milionu.
Nicméně výrobci se začínají snažit a aktuálně zamířilo na trh několik nových projektorů, které dokáží nabídnout 4K rozlišení za méně než 100 a dokonce už za méně než 40 tisíc korun. Dnes si otestujeme novinku, která je zatím vůbec nejlevnějším 4K projektorem na trhu. BenQ W1700 stojí totiž jen 38 790 korun vč. DPH.
- BenQ W1700 – opravdu 4K projektor?
V čem tkví tajemství toho, že BenQ dokázal cenu tak výrazně srazit, nemluvě o tom, že proti těm drahým 4K projektorům je tento model také výrazně menší? Inu věc se má tak, že ve skutečnosti používá projektor čip s nativním rozlišením pouze 2048x1200 z něhož využívá 1920x1080. Díky technologii XPR (pixel shift), což je technologie posunu celého čipu při 240Hz frekvenci, kdy lidské oko nemá šanci tento posun zaznamenat, pak dokáže udělat těch 8,3 milionu pixelů a nabídnout rozlišení 4K. Projektor tedy ve skutečnosti dělá 4x 1080p snímek na každý frame při použití zdroje s rozlišením UHD 4K.
Není tak nativním 4K projektorem, ale díky tomuto stále zdokonalovanému „fíglu“ toho 4K rozlišení výsledného obrazu dosahuje. Podobný systém měl i nedávno testovaný Epson TW9300W, který jsem recenzoval zde (link). Samozřejmě v recenzi se zaměřím na to, zda je toto „emulované“ 4K rozlišení opravdu poznat a má tedy smysl ho zapínat.
Projektor W1700 využívá DLP technologii s jedním DMD čipem 0,47“. Proto je vůči nativně 4K modelu W12000 tak malý a o tolik levnější, protože u něj byly použity čipy celkem tři. Projektor dále podporuje HDR10 s podporou Rec.709. Na čem ale BenQ hodně zapracoval, je výdrž lampy. Pokud zapnete SmartEco režim, lze se dostat na famózních 15 000 hodin, což značně snižuje provozní náklady.
BenQ sám charakterizuje tento model těmito hlavními body:
- True 4K UHD Rozlišení 8,3 milionů pixelů
- Hyperrealistická kvalita obrazu a optimalizovaný HDR obraz
- Technologie BenQ CinematicColor: Přinášející vynikající barvy
- 96% pokrytí barevného prostoru Rec.709
- Automatická korekce svislého lichoběžníkového zkreslení
Dnes se tedy podíváme, co tento zajímavý projektor a nejlevnější model se 4K rozlišením v praxi nabízí.
|