Strana 4 z 6
- BenQ W1200 – Umístění, montáž a první spuštění
První věc, na kterou bych chtěl předem upozornit, je umístění projektoru vzhledem k promítací ploše (zdi/plátnu). Zde jsme velmi omezeni, protože projektor nedisponuje manuálním lens Shift (posun obrazu) pomocí koleček či tlačítek u objektivu projektoru jako to umožňuje třeba konkurenční Epson TW-3200. Sice tu máme v menu omezený digitální lens shift, ale ve velmi skromném rozsahu zhruba 20°. Tyto věci jsou u BenQ záležitostí až dražších modelů.
Proto si musíme předem rozmyslet, kam projektor umístíme a v jaké vzdálenosti od promítací plochy protože i zoom nemá kdovíjak velký rozsah. Po umístění projektoru na místo, musíme ještě v menu projektoru nastavit, kde jsme projektor vůči plátnu umístili.
Projektor musí být v ideální pozici tj. u stropu přímé uprostřed promítacího obrazu, nebo někde při zemi. Je nemožné promítat s umístěním uprostřed, tedy přesně na úhlopříčkách promítacího obrazu jako to umožňují jiné projektory, nebo někde bokem. Další věc je jak daleko bude projektor od projekční plochy, k tomu BenQ udělal následující přehlednou tabulku:
- Uchycení projektoru na strop
Zde doporučuji použit doporučený stropní držák, který splňuje podmínky rozměrů dle výrobce. Abyste pak neměli problémy se správnou korekcí umístění obrazu na promítací ploše, jak ukazuje ilustrační obrázek.
Jedna taková věc, na kterou bych chtěl upozornit, pokud postavíte projektor na poličku, která je křivá, nedisponuje projektor bočními šroubovacími nožičkami jako třeba dříve zmiňovaný konkurenční Epson TW-3200 nebo již dříve testovaný (ten je 2x dražší) W-5000.
Proto je obtížnější toto kompenzovat, celkem mě překvapilo, proč výrobce tímto projektor nevybavil, přece jenom celkovou cenu projektoru by to ovlivnilo minimálně a mají to i levnější jiné modely. Systém jedné stavitelné nohy vpředu a jedné šroubovací vzadu jsem nepochopil, trochu zvláštně ušetřený dolar. 4 pořádné šroubovací-stavitelné nožičky by byly lepší.
- První zapojení – nastavení menu
Po úspěšné instalaci projektoru na požadované místo a propojení projektoru s počítačem a drobné korekci obrazu, jsem se podíval, co vlastně projektor nabízí ve svém menu. Jako první věc jsem si nastavil jazyk menu, kde nám výrobce poskytuje opravdu velký rozsah volby.
Základní menu projektoru dále nabízí:
Další důležité menu je určitě „nastavení systému“ kde musíme nastavit umístění projektoru, které nám udává, jak bude projektor zpracovávat vstupní signál obrazu. Dále zde nastavujeme nastavení lampy (Ekonomické – normální) a také se zde nachází volba obnovy továrního nastavení.
Další neméně důležité je menu zobrazení, kde si uživatel může nastavit poměr stran, digitální zoom (pokud nestačí zoom základní přímo na těle projektoru) a další méně důležité věci.
Voleb je tedy tradičně dost a lze si nastavit vše potřebné. Něco nastavovat musíte, většinu věcí ale ne. Pojďme tedy promítat …
|