Strana 5 z 6
- BenQ W1200 - Kvalita projekce a projektor v praxi
Po instalaci projektoru a jeho nastavení jsem tedy otestoval jak je na tom projektor ohledně kvality obrazu a dalších parametru. Pro testování jsem zvolil 45GB originál Bluray disk s filmem Avatar a EIZO test, který používám na testování monitorů. A samozřejmě i další filmy. Pro testování obrazu u filmu Avatar jsem zvolil režim „kino“ a nastavení lampy na „eco“. W1200 používá 6-ti segmentové kolečko otáčející se rychlostí X4, pomocí toho se minimalizuje duhový efekt, který je pro DLP projektory typický. Mohu potvrdit, že tento duhový efekt je téměř nepostřehnutelný, což určitě beru jako velké plus.
Co se týče barev, musím srovnávat se stejně drahým Epson TW-3200 který má 12bit zpracování, tak musím konstatovat, že je W1200 opravdu o něco málo horší, zvláště mi přijde obraz více mdlý než Epson s nastavením „tmavé kino“ s nízkým nastavením lampy. Co se týče ostrosti obrazu, zde nemám výtky, obraz je opravdu parádní a troufám si říci, že je naopak ostřejší než u Epsonu, kde je asi výrobně složitější vycentrovat dokonale tři různé LCD panely a občas dochází k nerovnoměrnému rozložení ostrosti po celém obrazu. Takže 1:1.
Co mě ale velmi překvapilo, je hluk projektoru. Díky tomu že je projektor opravdu skromných rozměrů jsou ventilátory (celkem 2) umístěny na bocích a nejsou nijak odhlučněny krytem projektoru, na rozdíl od Epsonu, který má ventilátory uvnitř projektoru a má 3 nezávislé větrací okruhy. Hlučnost je proto velmi vysoká a to i v “eco“ režimu a troufám si říci že „eco“ mod u BenQ W1200 je hlučnější než normální mód u Epsonu TW5000/3200, takže kdo je citlivý na okolní hluk při projekci, tomu bych tento projektor nedoporučil. Dále kontrast uvádí výrobce na hranici 5000:1, bohužel zahraniční měření dopadají jinak. Většinou recenzenti naměřili hodnotu kolem 4000:1, zde opět musím srovnat s Epsonem, kde ve valné většině bylo naměřeno ještě více, než výrobce uvádí (zřejmě si Epson dává určitou rezervu, kdyby náhodou sem tam nějaký kus vybočoval z řady).
Co se týče dálkového ovládané, zde nemám výhrad. Ovládání je lehké, dobře se drží a poosvětlení tlačítek je na velmi dobré úrovni, zde tedy odvedl výrobce velmi dobrý kus práce a třeba oproti novému designu, který zvolil třeba Epson je toto určitě krok vpřed.
Projektor je díky použité technologii DLP velmi nenáročný na držbu, proto je velmi vhodný třeba do restaurací nebo hospod, nebo do velmi prašného prostředí. Projektor nemá žádný prachový filtr. Jediné co tedy zbývá z údržby, je výměna lampy, na kterou ale dává výrobce pouhý 1 rok záruky, což mi přijde jako velké mínus, protože leckterá konkurence poskytuje záruku na lampu 2-3 roky. Zase ale není cena lampy pro tento projektor moc vysoká, pohybuje se kolem 3tisíc s DPH, což trochu kompenzuje tento nedostatek. Její životnost je pak 2500 v normálním a 4000 hodin v ECO módu, což je tedy minimálně 104 – 166 dní promítání, takže při běžném používání vydrží dost dlouho.
Výměna lampy pak není nic složitého, jak názorně ukazuje obrázek z návodu. Výměna lampy zabere cca 5 minut, poté je akorát nutné vynulovat časovač lampy.
|