Strana 2 z 7
- Jak správně používat kvalitní herní myš?
Dejme tomu, že si pořídíte nějakou z dnes testovaných myší. První co byste měli udělat, je pořídit si k tomu adekvátní podložku. Nemusí stát tisíc, aby byla kvalitní, ale je prostě potřeba. Ideální podložky jsou třeba látkové či plastové PureTrak případně Ratpadz. Nicméně to v ČR zřejmě neseženete (ale není problém si je nechat poslat, od toho máme internet, že…).
Takže co se nabídky v ČR týká, pro tyhle high-CPi myšky je pár vhodných. Steelseries 4HD/9HD z těch pevných, pak třeba ROCCAT Taito z těch látkových. Za zmínku stojí podložka od Gigabyte Ghost (GP-8000), která je zřejmě rebrandovanou PureTrak (alespoň vypadá velmi podobně). Pro extrémisty lze doporučit SteelPad SX z hliníku na kterém prakticky každá myš klouže opravdu velmi rychle. Mínusem je, že je pěkně studená. A malá. Za pozornost stojí o modely od Razeru – zejména k myším Razer. K některým se prodávají i speciální područky, chránící zdraví vašeho zápěstí, jejich používání a pohodlnost je individuální. Někdo vyzkouší a nechce už hrát jinak, jiný si na to nikdy nezvykne.
Proč používat podložku? Protože pokud má myš vysoké rozlišení, potřebuje adekvátní povrch na využití toho rozlišení. A to my využívat chceme, že? Kromě toho, například s látkovou podložkou pravděpodobně nikdy nebudete muset měnit teflony.
Vše máme připravené, takže jakže využijeme těch 5000 CPi? Docela snadno. Předem si nastavte myš, aby umožňovala změnu rozlišení (stačí dva body - jedno rozlišení ve Windows - já mám 1300 CPi a druhé rozlišení pro hry - klidně plných 5000 CPi). Ve hře přehodíte na 5000 CPi a ouha … ono je to opravdu pekelně rychlé, že? Takže uděláme co? Snížíme citlivost myši ve hře, umožňuje to prakticky každá hra. S 5000 CPi se ve většině her dostanete na citlivost myši = 1. Což znamená, že jste právě dosáhli maximální možnou přesnost v dané hře, kdy jeden bod CPi = 1 pixel na obrazovce. Některé hry pracují s citlivostí trochu jinak, takže prostě snižujte citlivost, dokud nedosáhnete požadované úrovně citlivosti, kterou chcete.
Další extrémně důležitá nastavení jsou - vypnutá akcelerace myši, vypnuté vyhlazování myši (mouse smoothing - obvykle ve hrách, ale i ve Windows - tzv. zvýšení přesnosti v nastavení myši - Ovládací panely), vypnuté angle snapping a hlavně ve Windows nastavená citlivost na 5 (je to 6 zářez v nastavení citlivosti, protože je na tom nastavení 0 až 10).
Akceleraci vypínáme proto, že chceme, aby myš ukazovala přesně tam, kam chceme a akcelerace má na tohle dost negativní vliv (snadno přestřelíte kurzorem dál, než jste zamýšleli). Angle snapping je pro herní účely prakticky nebezpečný, pročež je vypnutý. Citlivost je na 5 bodě ve Windows, protože to je tzv. "neutrální" bod, kdy Windows softwarově nezvyšují či nesnižují rychlost myši. A přání každého progamera je aby se mu software pletl mezi hru a myš co nejméně. Ještě existuje predikce pohybu myši, ale nelze to vždy vypnout. Logicky, pokud to vypnout jde, udělejte to.
A poslední položka, pokud myš umožňuje využít 1000 Hz frekvenci signálu, tak si jí zapněte. Můžete zkusit i 500 Hz (je při tom trošku hladší chod, ale pro mě osobně je 1000 Hz značně lepší).
Shrnutí
- 1) kvalitní podložku
- 2) potítko či jiný způsob ochrany ruky
- 3) nastavená citlivost zvlášť pro Windows a hry (maximální citlivost)
- 4) vypnout akceleraci myši (všude), angle snapping (pokud lze), mouse smoothing (vyhlazování pohybu myši), případně vypnout predikci pohybu myši (pokud lze) či korekci nepřesností senzoru (mouse jitter).
- 5) Windows citlivost nastavená na 5 úroveň (6tý zářez), frekvence myši na 1000 nebo 500 Hz (ale to je čistě o volbě uživatele, ovlivňuje to zpoždění myši a přesnost … vyšší frekvence = nižší zpoždění a vyšší přesnost).
Jak jste nejspíše pochopili, návod je napsaný pro lidi co chtějí hrát trošku na úrovni. Nezáleží, jestli jste skutečný progamer, nebo jen rádi hrajete. Tak jako tak máte nárok na to, aby se vám hrálo co nejlépe. A tyto informace Vám v tom doufám pomohou. Nyní přímo k myškám.
Tato čtveřice myší je tvořena následujícími kandidáty na titul "skutečná progaming myš" v tomto testu: Gigabyte Ghost (GM-M8000X), Logitech G9x, Ozone Smog, SteelSeries Xai.
Všechny myši mají jednu společnou vlastnost, jsou postavené na senzoru Avago 9500, kterýžto umí následující:
- - programovatelné rozlišení 90 až 5040 CPi
- - osy X a Y programovatelné zvlášť
- - rychlost snímání až 11750 snímků za vteřinu
- - zrychlení až 30G / 3,81 m/vteřinu
- - 16 bit šířka datového pásma
- - 1 až 5 mm vzdálenost senzor - povrch (programovatelná či automatická)
- - automaticky nastavitelná rychlost snímkové frekvence pro optimální výkon
A nyní se ji podívejme na jednotlivé modely ….
|