TEST: Čtvero herních počítačových hlodavců v testu
– hrajte jako profesionál!
Dnes se podíváme na srovnání čtyř zajímavých herních myší a povíme si něco o používání a fungování kvalitní myši.
Než se blíže podíváme na naše myší kandidáty, uděláme si menší zastávku u teorie hardwarové a herní. Aneb, jak to funguje a jak to používat. Můžete klidně přeskočit k testům, ale pokud plánujete nějakou takovou myš zakoupit, neškodí o tom něco vědět.
Jak funguje laserová myš?
Stejně jako optická. V případě optické myši máte LED a CMOS senzor, do kterého se odráží světlo od povrchu (podložky ideálně). Senzor pošle data do převaděče a ten vám následně pošle data o pohybu do počítače. Vzhledem k tomu, že myši využívající LED mají své limity, co se rozlišení týká, začala se používat laserová technologie.
Laser je zde místo LED a protože je to mnohem lépe zacílený paprsek s mnohem větší silou, narostly nám i možnosti co se rozlišení myši týká. Samozřejmě je ale třeba i vylepšený CMOS senzor, jinak by laser nepomohl.
CPi nebo DPi?
Oblíbená otázka. Správně je to CPi, rozlišení senzorů se totiž stejně jako u fotoaparátů určuje v megapixelech (a obvykle se vůbec neuvádí). CPi = Counts per inch. V praxi to znamená na kolik kousků je schopný senzor rozsekat linku o délce 2,54 cm (1 inch). Čím vyšší CPi, tím více dílků a tím rychleji se vám kurzor bude pohybovat.
Příklad - myš 1 = 400 CPi, myš 2 = 1600 CPi. Pokud byste nastavili citlivost pohybu po jednom pixelu, tak když myší pohnete o 2,54 cm tak vám první urazí 400 pixelů a druhá 1600 pixelů.
Proč bychom měli chtít senzory a myši s vysokým CPi? Protože jsou mnohem přesnější. V OS Windows je limit pro rozumné použití při full HD rozlišení (1920x1080 pixelů) okolo 1600-2000 CPi. Tam si vystačíte klidně s optickou myší. U hry ve full HD rozlišení lze už bez potíží využít i 6000 CPi. Ve Windows totiž nedokážete pohnout myší s přesností na 1 pixel. Nevím čím je to dané, ale maximální přesnost na pracovní ploše je okolo 4-6 pixelů. Ve hrách je to ovšem jinak a vysoké CPi si najde své využití.
Další parametry laserových myší
Kromě citlivosti myši se občas ještě uvádí rozlišení senzoru, ale obvykle je užitečná jen hodnota skutečného CPi senzoru.
Co nás zajímá hodně je rychlost snímkové frekvence (jak rychle dokáže senzor snímat povrch pod sebou, resp. senzor jeho odražený obraz). Tahle hodnota má taky na svědomí tzv. "utržitelnost" myši. Aneb jak velké zrychlení myš snese, než selže. Většinu dnešních myší se vám nepovede utrhnout, ovšem jen za předpokladu použití kvalitní podložky a čistého senzoru (prach má na laserové senzory značně negativní vliv).
Pak tu máme vzdálenost senzoru od povrchu, lepší myši se umí přizpůsobovat, takže fungují takřka na jakémkoliv povrchu. Nicméně na extrémně lesklé či průhledné povrchy to nepomůže. Ne nepodstatnou hodnotou je šířka datového pásma, 16-bit je ideálních.