Strana 3 z 4
Novinku jsem proklepl důkladně v mnoha směrech používání. Monitor jsem tedy zapojil přes přiložený display port kabel, kde panel funguje v nativním rozlišení při 60Hz. Monitor toto umožňuje I přes HDMI 2.0. Pokud na svém PC HDMI 2.0 nemáte, poběží přes toto rozhraní v tomto rozlišení monitor pouze ve 30Hz (v1.4). Doporučuji tedy používat DP, který každá moderní grafika pochopitelně má.
Detail jednotlivých bodů na 34“ DELL
Co se týče rastru na monitoru, ten je opravdu vynikající (0.23mm), zde se ukazuje síla 3440x1440 panelu v plné kráse, jednotlivé body jsou velmi malé, v podstatě na stejné úrovni jako na 30” monitoru s rozlišením 2560x1600. Takže jemný obraz, ale ne tak, jako u 4K panelu, kde to už může někomu dělat problémy při 100% nastavení velikosti zobrazení ve Windows 7.
Vzhledem k úhlopříčce panelu a jeho poměru jsem samozřejmě otestoval, jak se na takový monitor dívá na filmy natočené v tomto formátu. Podívaná je to opravdu skvělá, protože nejsou nikde v obraze černé pruhy, využíváte tedy obrazovku zcela na 100%, plus efekt zakřiveného panelu mě v tomto opravdu oslovil. Subjektivně se na zahnutý panel dívá mnohem pohodlněji. Samozřejmě pokud pustíte film co má poměr 16:9, ztratí tento monitor své „kouzlo“ protože se po stranách objeví černé pruhy a celkově se obraz hodně zmenší, což je krásně vidět na přiložených fotkách záběrů ze seriálu Hra o trůny.
Takto vypadá na monitoru film s poměrem 16:9 – po stranách černé pruhy.
(poměr 21:9)
Co mě velmi potěšilo je to, že DELL u tohoto monitoru osadil obrazovku matným povrchem a pokud budete monitor používat někde v místnosti, kde bude zdroj světla, odlesky budou minimální.
Povrch obrazovky je matný
- Kvalita obrazu, odezva a spotřeba
Co se týče kvality obrazu, byl jsem velmi překvapen kvalitou obrazu obecně, sice monitor nabízí jenom sRBG rozsah barev, ale pro 99% populace to asi nebude představovat velký problém. Monitor má nepatrný „glow“ efekt z přímého pohledu, ale není to nic tragického, všimnete si toho výjimečně. Pokud jsem se zaměřil na Glow efekt z více úhlů tak nejhorší byl pohled ze shora a mírně ze strany. Povrch obrazovky je polomatný až matný, což považuji za výhodu. Uživatel tak není rušen nežádoucími odlesky.
Hlavní menu.
Po pár hodinách laborování jsem dospěl k tomu, že nejlepší režimy přednastavené a zkalibrované od výrobce jsou sRBG a standart, jas nastavený na 65% a kontrast na 60%. Při tomto nastavení jsem neměl žádný problém ani večer, kdy jsem měl zhasnuto, monitor mě nijak neoslňoval. Při tomto nastavení se spotřeba monitoru pohybovala na úrovni 45W, což je velmi dobrý výsledek a mnohem lepší než u minule testovaného LG se stejným 34“ panelem, zřejmě použil Dell lepší rozvod světla po panelu, nebo úspornější LEDky.
(na horním okraji panelu mírný prosvit)
(co se týče barev, působil na mě monitor lepším dojmem než minule testovaný LG)
Pokud jde o odezvu monitoru, testoval jsem panel v nastavení režimu „normal“ kde jsem neměl s odezvou žádný problém a to jsem s tímto monitorem nahrál zhruba 40 hodin Far Cry 4 a World of Tanks. Režim „fast“ už nebyl tak dobrý a osobně ho nedoporučuji, požitek z hraní se mi zdál o malinko horší. Co jsem se díval třeba na recenzi na TFTcentral, došli ke stejnému závěru co já, tedy režim „fast“ take nedoporučují zapínat.
Spotřebu panelu jsem měřil pomocí digitálního wattmetru přímo na zásuvce při 4 úrovně nastavení jasu. Při 50% nastavení se pohybovala kolem 40W, což je o 10W méně než u 34“ LG který jsem testoval minule. Zde tedy odvedl DELL dobrou práci.
- Jas: 25% - 31W
- 50% - 40W
- 75% - 52W
- 100%- 55W
A jaký je tedy monitor celkově?
|