Strana 2 z 4
Oba projektory došly ve skoro stejně velikých krabicích, po rozbalení jsou také rozměrově skoro identické:
W1300 má klasický, ale pěkný BenQ design, který jsme tu už viděli u jiných modelů. Nechybí ani krytka objektivu. Naproti tomu vzhled u bílé verze Optomy je o něco méně robustní, ale rozhodně povedený. Krytka na objektiv u Optoma ovšem chybí.
Jak vidíte, tak ovládání mají oba projektory na horní straně, BenQ má ve výbavě Lens Shift, což bohužel levnější Optoma nenabízí. K oběma projektorům je samozřejmě přidáváno dálkové ovládání, o kterém si něco řekneme níže.
Usazení projektorů je standardní, Optoma má přední nožičku vysouvací a otočnou (lépe stavitelnou) a obě zadní nožičky jsou také otočné. BenQ má přední jen vysouvací (o něco méně přesné) a obě zadní jsou také otočné. Celkové rozměry projektorů jsou 324 x 234 x 97 mm a 3,1kg u Optoma a 330 x 257 x 128 mm a 3,4Kg u BenQ. Takže BenQ je o něco větší a těžší.
Pokud jde o výbavu portu, tak projektor BenQ W1300 disponuje klasickou škálou konektorů včetně dvojice HDMI konektoru verze 1.4, miniUSB a plnou výbavou zvukových konektorů. Optoma je na tom podobně, má trochu jinou výbavu zvukových vstupů/výstupů a největším rozdílem je absence USB, což trochu zamrzí.
Dálkový ovladač u BenQ je klasického hranatého tvaru, poosvětlení tlačítek v červené barvě je trošku slabší. Ovladač u Optomy je o něco menší ale díky anatomickému tvaru lépe sedne do dlaně. Má pak velmi silné podsvětlení tlačítek v modré barvě.
K oběma projektorům lze získat 3D brýle. Jedná se o aktivní 120Hz technologii, tedy nejedná se o něco, co může používat úplně každý. Negativní vlastnosti této technologie, kterých není málo, jsou však velmi dobře známé.
Pokud to používat dokážete, tak oba projektory 3D nabízí, ale samozřejmě brýle něco stojí. BenQ W1300 je má jedny v ceně, ale proto také stojí celkem 27 tisíc. U Optoma se dají dokoupit a vyjdou asi na 3000 (jedny). Vzhledem k tomu, že se asi nebudete chtít většinou dívat sami, potřebujete další brýle a to už leze do peněz. Není divu, že se o 3D přestalo v podstatě mluvit.
3D brýle obou výrobců jsou si velmi podobně, ale u Optomy jsou lehčí a celkově působí moderněji. BenQ brýle jsou ale o něco levnější (přibližně 2000 korun) než Otpoma, které stojí asi 3000 korun.
Ačkoliv se parametrově, výbavou i schopnostmi rovná o srovnatelné stroje, nelze si nevšimnout, že Optoma je na papíře jasně lepší, i když je menší a lehčí. Výrazný je pak rozdíl v ceně a ano, Optoma působí levněji než mohutnější BenQ. Na druhou stranu by tedy měl benQ nabízet nějakou přidanou hodnotu, avšak až na přítomnost Lens-Shift a přítomnosti USB, jsme si ničeho dalšího nevšimli. Podívejme se tedy na praktické dojmy ...
|