Strana 3 z 4
- V praxi - Projekce 2D/3D a provozní vlastnosti
Po instalaci obou projektorů a jejich nastavení jsem tedy otestoval, jak jsou na tom projektory ohledně kvality obrazu a dalších parametrů. Menu obou projektorů je propracované, nabízí přehledně nastavení všeho, co je třeba. Zde žádné mouchy hledat nemusíme.
Pro vlastní testování a srovnávání jsem zvolil originál Bluray přírodopisný dokument o oceánech. Projektory jsem nastavil do režimu Kino. Pro otestování 3D jsem použil filmy jako je animovaná pohádka od Disney „Na Vlásku“ a scifi s obřími roboty „Pacific Rim“ oba 1080p v režimu SBS.
Zde jsou projektory dost vyrovnané a rozdíly se hledají velmi těžce. Snad možná mírně lepší černou a kontrast nabízí má Optoma, což by odpovídalo i papírovým parametrům. Rastr je velmi málo patrný u obou modelů. Celkově těžko vzhledem k ceně něco projektorům ohledně kvality projekce vyčítat.
Prověřená DLP technologie, solidní optika a kvalitní čipy vykouzlí nativní 1920x1080 obraz o velikosti zhruba 30 - 300", přičemž už od 1,5m máte kolem 30". Většinou ale máte projektor umístěný dále, takže úhlopříčku bude mít asi většina uživatelů rozhodně větší než 100", tak 200 - 300", o což u projektoru do domácnosti jde :). Jinak pokud bych měl srovnat s nekorunovaným králem cenově dostupnějších FullHD projektorů, tedy s Epson TW3200, ten je pořád lepší, hlavně podáním černé a plnohodnotným Lens-shift. Na druhou stranu, Epson stojí v současnosti 27 tisíc, nemá 3D a zatímco testovaný BenQ je s ním tedy cenově srovnatelný, testovaná Optoma, jež má kvalitou obrazu vynikajícími Epsonu hodě blízko, stojí bez 3D brýlí jen 19 tisíc. A to je sakra rozdíl.
Oba dnes testované projektory nabízejí možnost 3D obrazu, oba používají aktivní 3D 120Hz technologii, tedy složitější systém, kdy brýle sami střídavě "blikají". A to není úplně pro každého. Ale pokud to zvládnete tak naše dojmy jsou asi následující:
- Projektor zvládá sám přepočítat 3D SBS obraz což je parádní, nepotřebujete žádný SW přehrávač
- Obraz je ale ve 3D modu zabarvený dozelena, zkoušel jsem řadu filmů ale vždy se stejným výsledkem. Brýle tento neduh dost schovají, ale i tak stále je to viditelné.
- 3D efekt není moc patrný
- 3D brýle jsou sice těžší, ale blikací efekt velmi málo patrný i při jiném zdroji světla v místnosti, zde tedy plus, dá se to používat.
- Projektor jako BenQ umí přepínat 3D zdroj filmu a to dokonce automatickou detekcí (U BenQ si musíte 3D režim zapnout manuálně)
- Obraz ve 3D perfektní mnohem lepší než u BenQ (žádné zbarvení do zelena se nekoná)
- Lehčí brýle než u BenQ (blikací efekt také velmi málo patrný a dá se to tedy používat)
- 3D efekt krásně patrný a při úhlopříčce téměř 300cm Vás filmy doslova obklopí.
- Hluk, provoz a údržba projektorů:
Hlučnost je jedna z věcí, která nás u mnoha jinak dobrých projektorů hodně naštve. Jak jsou na tom dnes testované modely? Papírově Optoma uvádí 26dB, BenQ má ale 30/33DB. V praktickém testu u nás jasně vítězí projektor Optoma, papírové údaje tedy nelhaly. Je na tom opravdu hodně dobře. BenQ je bohužel výrazně hlučnější, což je trochu škoda, protože při jeho větších rozměrech by člověk předpokládal nějaké lepší chlazení. Optoma tedy v tomto ohledu zaválela.
Nižší hlučnost u Optoma pravděpodobně souvisí s tím, že ačkoliv parametrově a jasem má Optoma navrch proti BenQ, přesto žere o několik desítek W méně, což samozřejmě méně zatěžuje chlazení a to je pak tedy i tiché. Tedy i v oblasti spotřeby Optoma překonává testovaného soupeře.
No a do třetice ho překonává i pokud jde o lampu. U obou modelů se sice nemusíte zaobírat nutností je čistit, a u obou pak můžete lampu snadno vyměnit, přičemž maximální výdrž je u obou podobná, tedy až 6000 hodin, ale cena lamp je trochu rozdílná. Obě samozřejmě nejsou levné, ale lampa pro BenQ W1300 vás vyjde na 5500 korun vč. DPH, zatímco lampa pro Optomu HD131Xe stojí 4600 korun. Což je rozdíl a opět i zde tedy Optoma boduje.
Takže k závěru a hodnocení ...
|