Strana 4 z 4
Přiznáme se, že sice strašně rádi testujeme projektory s cenovkou 50-60-70 tisíc, které jsou prostě fenomenální, co se týká kvality projekce, ale na druhou stranu ta jejich cena i rozměry atd. je "trochu" extrémní pro běžného uživatele. Proto asi naší nejoblíbenější cenovou relací jsou projektory kolem 20 tisíc, které nabízí s velmi rozumnými kompromisy za podstatně dostupnější ceny velice kvalitní obraz pro domácí i nedomácí 2D/3D projekci ve fullHD rozlišení. Navíc v poslední době se i v této cenové hladině setkáváme s projektory, které mají jednak rozumnou spotřebu a také nízkou hlučnost. Prostě cenová hladina kolem 20 tisíc nabízí nejlepší poměr ceny-užitečnosti, pokud chcete opravdu dobrý projektor. A dnes jsme narazili na jeden, který zde opravdu vyniká.
Začněme u BenQ W1300, který stojí 26 990 korun a v ceně jsou i 3D brýle. Testovaný model není vůbec špatný projektor a nabízí velice pěkný 2D obraz ve všech směrech. U 3D nás trochu zklamala nevýraznost 3D efektu a to i když máme nejnovější verzi 3D brýlí od BenQ. Také barevné zkreslení je trochu více viditelné.
Pochválit musíme kvalitu zpracování projektoru i ovládání, ale bohužel hlučnost projektoru je trochu vyšší, než by bylo ideální a hlavně možné realizovat. BenQ dokonce nabídl i Len-Sfiht, bohužel je pouze horizontální a jeho rozsah není kdovíjaký a spíše bych uvítal Len-Shift vertikální, který asi lidé potřebují častěji. Celková cena projektoru, ani případné náklady na novou lampu, pak nejsou úplně malé proti tomu, co dokáže nabídnout konkurence, čímž se dostáváme k druhému testovanému modelu.
Velice příjemné překvapení. Cena projektoru bez brýlí je pouze 18 990 korun, což je o hoooodně méně než co stojí srovnatelná konkurence včetně BenQ W1300 nebo zmiňovaného a dříve testovaného Epsonu TW3200. Ceně odpovídá trochu lacinější provedení a absence Lens-Shiftu a jinak solidní dálkové ovládání kazí až příliš ostré modré podsvícení. Nicméně zde výtky končí.
Parametrově totiž nejen na papíře, ale i v reálu svou konkurenci předčí. Má opravdu parádní 2D i 3D obraz, je menší, lehčí, má přijatelnou spotřebu a hlavně je poměrně tichý. 3D brýle jsou trochu dražší, ale jsou velmi dobré. Testované Optomě můžeme vytknout snad jen tu absenci Lens-Shiftu a absenci USB, na druhou stranu když se podíváme kolik stojí, tak to cena více než vyváží a pokud by tyto vychytávky nabídl, asi by to něco navíc stálo.
Asi uhodnete, kdo vyhrál dnešní duel. Ano, Optoma HD131XE, která ač výrazně levnější, ve většině ohledech včetně celkově kvality projekce předčí i výrazně dražší konkurenty. Dokonce se dokáže opravdu téměř vyrovnat vynikajícímu Epson TW3200. Ten navíc nenabízí 3D, Optoma ano a ten rozdíl cen je tak velký, že ptát se, zda ten Epson za ten příplatek proti Optoma stojí, je rozhodně na místě. Ano, nižší cena se projevuje u Optoma v absenci Lens-shift (který Epson má v plné parádě), což trochu omezuje, ale dá se s tím žít a ta cena, kdy projektor bez brýlí stojí jen 19 tisíc, to je prostě paráda. I s přičtením ceny 3D brýlí k Optoma a tedy vyrovnání podmínek s testovaným a obrazově také velmi schopným BenQ W1300 (zmiňovaný Epson TW3200 3D ani neumí), je stále Optoma o 5 tisíc levnější, což je prostě "hafo moc". Nutno ovšem dodat, že jak Epson, tak zejména BenQ kutí nové modely, které se již brzy budou představovat, takže až se může zdát pro tuto chvíli situace jasná, zanedlouho začne souboj o naši přízeň nanovo.
Nyní však nemůžeme jinak, než u Optoma HD131XE zvednout všechny palce a udílíme mu naše doporučení i ocenění. Tohle je projektor, který nabízí opravdu hodně "muziky" za relativně málo peněz. Pravděpodobně se jedná o nejlepší projektor v cenové kategorii kolem, a rozhodně do, 20 tisíc korun!
"Optoma HD131Xe - pravděpodobně nejlepší projektor současnosti kolem 20 tisíc"
Za zapůjčení děkujeme společnosti Optoma a společnosti BenQ.
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|