Strana 3 z 4
EPSON EF-100B je určený pro projekci bez nutnosti složité instalace prakticky kdekoliv. Počítá se tedy hlavně s tím, že ho prostě položíte někam na stůl, poměrně blízko plátnu/stěně a zapnete. Má vysouvací přední nožičku a šroubovací polohovací zadní nožky. Lze jej upnout i na stropní držák, ale nemyslím si, že tento model je přímo vhodný pro trvalé umístění.
Není tak kompaktní, jako některé mini LED projektory i ve stejné cenové třídě, ale pořád je poměrně malý. Má jen 210 x 230 x 92mm a váží 2,7kg. Lze jej tedy snadno přenášet a snadno se s ním dá manipulovat. Umístění projektoru před promítací plochu samozřejmě určuje některé aspekty obrazu. EPSON uvádí, že tento model zvládne obraz 30 – 150“ a to od 0,65m do 4,6m. Co to znamená v praxi?
Projektor jsme otestovali za všech světelných podmínek a to proti 120“ bílému plátnu se ziskem 1.1. Tedy nepromítáme jen tak na zeď či strop, což by samozřejmě hrálo roli v kvalitách výsledného obrazu. Ale i to je možné (jako s jakýmkoliv jiným projektorem). Projektor tedy může v našem případě v kombinaci s plátnem ukázat vše co umí naplno.
Instalace je snadná, samozřejmě musíte jej dát do odpovídající vzdálenosti pro odpovídající velikost úhlopříčky obrazu. Zdroj má slušný zoom a možnosti nastavení, včetně automatického lichoběžníkového zkreslení. Čím překvapil a zaujal je použitelnost ve dne, bez zatemnění, či při rozsvícených světlech:
Vzhledem k udávanému jasu jen 2000 lumenů, což je obvyklá hodnota pro kino projektory, u kterých se vždy počítá se zatemněním a ten jas je záměrně nižší pro co nejlepší podání barev včetně černé, tak tady bych i věřil, že projektor má spíše 3000 lumenů. V přímém srovnání s 2000 lumenovým DLP je prostě obraz jasnější mnohem lépe čitelný bez zatemnění a prostě použitelný. Za vše tedy pravděpodobně může laserový zdroj světla, který je samozřejmě zcela odlišný od LED či klasických lamp u DLP modelů.
Velmi příjemným překvapením je kvalita barev, až tedy trochu na černou, která je trochu horší, ale stále velmi solidní. Je to ostatně promítací LCD technologie. Konstrast je nicméně výborný. Barvy jsou opravdu skvělé. Jenže dál už nastupuje problém, který 3LCD technologie z principu má, zde ještě zvýrazněný nízkým nativním rozlišením. EPSON EF-100B má totiž pouze 1280x800, takže zvýrazňuje extrémně viditelný rastr, který LCD mají. Jakmile přijdete blíže k plátnu, nemůžete si toho prostě nevšimnout:
Pokud budete koukat na plátno ze 2,5 - 3 a více metrů, vadit to tak nebude, pravděpodobně si toho nevšimne většina z vás vůbec. Ale z blízka je to hodně viditelné.
A to platí i o tom rozlišení. 1280x800 je samo o sobě dnes málo, ale není to v praxi ten samý problém, jako dívat se na FullHD/4K TV s nastaveným 720p rozlišením. To vypadá opravdu hrozně, ale tohle rozlišení u tohoto projektoru není ani na 100 – 120“ vlastně problém samo o sobě. Nevypadá nijak rozmazaně apod. To je zkrátka výhoda toho, že nepouštíte na nativním 1080p LCD panelu nižší rozlišení a ani velikost obrazu tady nehraje moc roli. 100 – 120“ je podle mě ideální pokud se díváte ze 3 metrů a více. Pak vypadá obraz překvapivě dobře a pořád máte tu hlavní výhodu projektoru. Tedy právě velikost obrazu, kterou vám klasická TV prostě nenabídne. Ne za tyhle peníze a takhle efektivní provoz.
Pokud jde o použití třeba pro hraní her, tady nízké rozlišení začne být problém, protože hry s takhle nízkým rozlišením dnes prostě už moc nepočítají (ovládací prvky apod. jsou problém). Samotný projektor jinak z hlediska odezvy a obnovovací frekvence s hrami funguje OK, ale takhle nízké rozlišení prostě u her dnes vadí.
Takže k závěr a hodnocení …
|