Projektor jsem v mém případě umístil na poličku naproti plátnu, stejně jako mám umístěný svůj letitý Epson TW5000. Jak je vidět na fotce vůči dřívější řadě TW3200/5000 došlo k celkovému zmenšení projektoru, což je určitě dobře, protože zabere méně místa.
Dole TW5000 nahoře TW6600
Projektor disponuje dvěma stavitelnými nožičkami, umístěnými na spodku projektoru, po stranách pod objektivem, které slouží k seřízení projektoru do roviny, nebo do stejné roviny jako má plátno.
Po umístění projektoru a jeho vyrovnání do roviny jsem tedy pomocí lenshiftu vycentroval obraz přesně vůči 110“ plátnu. Objektivem se hýbe ve dvou rovinách pomocí dvou koleček umístěných přímo na těle projektoru viz. obrázek. Pokud srovnám tento nový systém s tím co je na TW3200/5000 mohu prohlásit, že je daleko přesnější a tužší, tedy jsou zde minimální vůle, zde tedy velký pokrok.
Možnosti polohovatelnosti jsou vynikající
Možnosti Zoomu jsou také dech beroucí, úhlopříčku kolem 100“ můžete zobrazit jak s blízkosti necelých tří metrů, tak i z velké vzdálenosti až pěti metrů. Pokud tedy máte vetší místnost, můžete projektor umístit bez obav až na druhy konec místností a nemusíte umístění řešit pomocí držáku na strop, což může v některých případech způsobit komplikaci, například pokud je strop ze sádrokartónu apod.
Přehledná tabulka možnosti polohování projektoru od plátna.
2D projekce v praxi
Co se týče tohoto modelu, byl jsem velmi překvapen jak úrovní obrazu, tak kvalit černé a hlavně hluku přístroje. Zde se tento model opravdu ukázal v tom nejlepším světle, protože pokud nastavíte režim „kino“ a k tomu lampu na „nízký“ výkon, je hlučnost projektoru tak nízká, že o něm nevíte ani při těch opravdu velmi tichých scénách. Dále obraz je vynikající a nezadá si s mým TW5000 což byl kdysi model z TOP nabídky v hodnotě 70tis s DPH. Dnes tedy nabízí EPSON stejně kvalitní 2D obraz za ½ ceny. Černá je ale o kapánek horší, zřejmě vinou absence technologie „Deep Black“ což je doména opravdu těch TOP modelů společnosti EPSON. Menu projektoru je stále stejné, kdo jste tedy zvyklí na standardní EPSON menu, nemusíte se bát nějakých změn, menu je krásně přehledné a všude jste během pár zmáčknutí tlačítka na ovladači. Tímto EPSON chválím, že se nesnaží jít cestou nějakých nesmyslných grafických 3D menu apod.
Samotnou projekci jsem tedy testoval při úplném zatemnění pro co nejlepší poddání černé a snažil se přes menu projektoru nastavit obraz tak aby působil co nejvěrněji, nebyl přebarvený, přeostřený apod. Nakonec jsem tedy dospěl k tomuto nastavení:
Nastavení projektoru během testu:
Režim zobrazení: Kino (v případě 3D projekce pak profil: 3D kino)
Jas: -3
Kontrast: 0
Ostrost: standardní
Barva: -5
Zabarvení: -3
Gama: výchozí
Teplota Barev: Standart
Příkon „režim lampy“: Nízký
Základní menu pro nastavení obrazu.
Přednastavené režimy
Pro samotné testování jsem si vybral už ověřený Blu-Ray dokument Planeta Oceánů, který dokáže krásně oddělit kvalitní projektor od toho nekvalitního, hlavně co se týče barevného rozsahu projektoru. Pro otestování černé jsem použil Blu-Ray film Tron, z kterého jsem natočil i video pro lepší představu jaký má projektor obraz.
(Ukázka projekce z filmu TRON – zde se ukáže, zda projektor umí černou)
2D obraz tedy hodnotím jako vynikající, hlavně vzhledem k ceně projektoru, protože ten obraz směle konkuruje modelům, které stoji o 10-20tis s DPH více. I černá je pře absenci „Deep Black“ technologie velmi dobrá. Zde bych tedy hodnotil obraz jako 9/10 ve své cenové třídě.
3D projekce:
3D brýle jsou součástí balení, takže jsem mohl otestovat i 3D režim projektoru. Mohu říci, že to stálo za to! Lepší 3D obraz jsem tu snad ještě neměl, obraz je stejně kvalitní jako ve 2D bez nějakého zhoršení úrovně černé, čímž bohužel trpí valná většina projektorů na trhu. 3D efekt je velmi příjemný a z brýlí nebolí oči ani po delší projekci. Osobně jsem shlédnul zhruba pět 3D filmů a zážitek z projekce bych přirovnal ke 3D IMAX v Praze na Flóře – objekty krásně vystupují z plátna ven. Celkové hodnotím 3D obraz 10/10 opravdu to jeden z nejlepších výkonů ve 3D, co jsem tu měl.
Také mě velmi potěšilo, že se brýle automaticky spárovaly s projektorem, jakmile jsem pustil 3D film a v menu projektoru nastavil profil pro příslušný druh 3D projekce SBS apod. Projektor také umí konvertovat 2D obraz do 3D, tuto funkci ale moc nedoporučuji, spíše si daný obsah sežeňte přímo v nativním 3D. Přece jenom projektor to sice nějak spočítá, které objekty jsou v popředí a které v pozadí ale není to 100%, přirovnal bych to k funkci u klasické 3D televize kde to taky skoro nikdo nepoužívá, právě z důvodu toho že výsledný 3D obraz ani moc 3D nepůsobí - marketing sice kolem této technologie slibuje hodně, ale praxe bohužel ani zdaleka tak dobrá není. 3D obsah prostě musí být v základu jako 3D vytvořen, žádným konvertováním 2D obrazu z něho skutečné 3D nevytvoříte, což vynikne zejména když opravdu na filmy ve 3D koukáte. Ta konverze prostě působí špatně.
Na brýlích je ovládání zapínání on/off a tlačítko pro manuální spárování s projektorem.
Dosah 3D brýlí je 10 metrů od projektoru a dobíjí se USB kabelem.
Servis a údržba:
Tento projektor disponuje prachovým filtrem, tudíž doporučuji jeho pravidelné vyfoukávání od prachu. Nachází se na boku přístroje.
Další servisní činnost je výměna lampy, která je velmi jednoduchá. Cena lampy se pohybuje na velmi příjemných 2900,- s DPH za originální modul, což je proti konkurenčním modelům poměrně zajímavá výhoda, protože pro ně stojí lampy i o několik tisíc korun víc, při papírově podobné výdrži.
Z obrázků je patrné, že výměna lampy je otázka pár sekund.
Na projektoru se také nachází dvě výstražné diody pro výměnu lampy a přehřátí projektoru.