Strana 4 z 4
Gigabyte po mě chtěl upřímný názor a uživatelskou zkušenosti na tuhle novinku a poslalo mě tedy tenhle monitor asi jako prvnímu v ČR k vyzkoušení. Osobně jsem je ale varoval, že jsem docela rozmazlený. Používám už několik let 32“ IPS monitory se 4K rozlišením. Takže bohužel menší monitor a nižší rozlišení na mě dnes už dojem neudělá. Jednoduše je to pro mě moc malé a obraz trochu neostrý :). Když si zvyknete na 32“ a 4K, je těžké jít zpět.
Největší výtkou k novince z mé strany je tedy prostý fakt, že je to prostě malý monitor :), ale to je individuální výtka. Mít 32“, to by byla jiná (Gigabyte navíc slibuje, že i tento rozměr v budoucnu u nějakého podobného monitoru pro mě nabídne). Pak by vyniklo více i to pěkné zakřivení. S tím rozlišením, ano na 4K se rychle zvykne a 1440p je prostě méně působivé, méně detailní a ostré, ale zde nutně nastupuje argument s výkonem. Tím spíše, že testovaný Gigabyte CV27Q má skvělých 165Hz a FreeSync 2 s LFC k tomu!
To je něco, co bych upřímně chtěl mít také, zejména v kombinaci s FreeSync 2 a LFC technologií vyhlazování snímkové frekvence. S Radeon RX 5700 XT je to naprosto úžasná kombinace. Z toho jsem byl nadšen a třeba nové Borderland 3 na tomhle monitoru při nějakých 120-144FPS/Hz jsem si hodně užíval. Tohle opravdu závidím a udělalo na mě při tom 2týdenním používání zdaleka největší dojem. Spolu s opravu perfektním podsvícením tohoto panelu.
Ano, hraní na 60Hz LCD i bez FreeSync stačí a je zcela OK, ale jakmile vyzkoušíte až 165Hz s FreeSync2, tak to chcete Ten rozdíl v dojmu plynulosti je obrovský (zejména když se vracíte zpět). A to že má tenhle monitor „jen“ 2560x1440, je vlastně dobře. Mít těch 3840x2160, tak na to dnes bohužel neexistuje grafická karta, která by 4K v až 165Hz (tedy potřebných až 165FPS), dokázala utáhnout v drtivé většině náročnějších her. Ani RTX 2080 Ti na tohle prostě dnes nestačí. Byla by zapotřebí ideálně tak 2 až 3x výkonnější grafika, než jakou je Radeon RX 5700XT dnes. Takže argument toho 1440p rozlišení v kombinaci s tou vysokou frekvencí prostě chápu. A díky tomu je to dnes použitelné.
A to je ono. Pokud nejste tak rozmazlení jako já a zvyklí na 32“ a 4K, je tohle zatraceně působivý monitor, nabízející prakticky vše, po čem dnes může hráč a domácí uživatel běžného monitoru toužit. A lze to hlavně prakticky použít a využít z hlediska dostupného výkonu dostupných grafických karet. Kombinace 27“ s 2560x1440 s 1ms odezvou, a hlavně až 165Hz s FreeSync 2 s LFC, tomu se nedá nic vytknout. A ano, umí i HDR, ale tady bych řekl, že kvalita HDR stojí a padá s obsahem a podporou ze strany aplikací vč. Windows samotných, ne monitorem. Ten má vše, co je třeba. Po stránce kvality obrazu nemám, co vytknout (pokud tedy nechcete 10bit barvy, ale to se díváte na jinou třídu monitorů). Zejména s ohledem na cílové použití. Pokud by se mě dnes někdo ptal, že shání dobrý monitor i pro hraní her se 27“ velikostí, a jaký bych mu doporučil, tak musím objektivně říci, že tenhle Gigabyte CV27Q má tu správnou kombinaci technologií a parametrů.
Navrch Gigabyte přidal dobrý stojan, dobré možnosti polohovatelnosti, hezké zpracování včetně moderního RGB a pár extra funkcí k tomu, které se mohou někomu hodit. Není nic, co by mě vlastně chybělo. Po všech stránkách je to velmi dobrý a vyvážený plně vybavený monitor, který má bez přehánění vše, co je třeba. A je hlavně skutečně použitelné pro širokou skupinu běžných uživatelů. Otázkou tedy je, co za to, protože podobných monitorů už jsme pár viděli, ale cena nebyla přístupná ani trochu. V tomto případě mám dobré zprávy, protože oficiální cena CV27Q má být 460 dolarů, tedy zhruba 13 tisíc korun vč. DPH.
A to je velmi slušná cena za 165Hz 1440p FreeSync2 monitor s podobnými parametry a funkcemi. Gigabyte tak má v ruce další potenciální bestseller, protože už první podobný herní monitor, který uvedl před časem, se mu hodně povedl. A teď bych prosil něco podobného za přijatelnou cenu, ale minimálně ve 32“ a se 4K/120Hz ;) …
Za výbavu pro testování děkujeme společnosti Gigabyte
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|