Strana 2 z 3
- KeySonic INTUITION-XL ACK-5600 ALU - Design a zpracování
Hned jak uchopíme klávesnici do ruky, proženou se nám hlavou myšlenky jako „to je kus“ – nemyslím tím teď onu slečnu z přebalu, ale přinejmenším nečekanou hmotnost (poctivých 1,7 kg) pevnost celku a v neposlední řadě i velikost a elegantní (z některých úhlů možná trošku futuristický) vzhled. Velikost si se svými rozměry: 471 x 26,5 x 230,5 mm v ničem nezadá ani s mou Microsoft Natural Ergonomic 4000… Už od prvního pohledu je nám jasné že se jedná o opravdu kvalitní kus hardware s nejen hodnotným vzhledem.
Hlavní častí je vlastně tažený hliníkový profil, tvořící zároveň mohutnou (dutou) opěrku pro ruce. Do tohoto rámu je integrován blok klávesnice zhotovený z kvalitně vyhlížejícího černého plastu. Celek je absolutně tuhý a opravdu nehrozí jeho zkroucení ani o milimetr ani jakýkoli vrzavý zvuk tím způsobený.
Hliníkový povrch je upraven kartáčováním a černěním, klávesy jsou z černého plastu s bílými popisy a klasickým rozložením. Celočerný design doplňuje jen stříbrné logo výrobce v levém horním rohu. Bohužel KeySonic nevyrábí, verzi s českým layoutem což může někomu činit potíže. Klasické klávesy doplňuje ještě čtveřice multimediálních kláves, umístěná nad numerickým blokem obsahující tlačítka pro ovládání zvuku a tlačítko pro uspání počítače.
Výrazným ale poněkud rušivým prvkem jsou stavové diody které mají modrou barvu, která se sice k černé hodí, ale jejich svítivost je opravdu enormní (subjektivně se mi zdají svítivější než u Enermaxu) , nesvítí sice přímo do očí, ale pod 45°směrem dopředu, ve tmě v tom směru zajímavý, ale vcelku nanic efekt.
Zezadu najdeme ještě 2x USB porty, výstup a vstup do klávesnice integrované zvukové karty.
Celou klávesnici lze naklopit o pár stupínků pomocí výklopných nožiček, tento náklon není velký a i bez jejich vyklopení je klávesnice pro psaní v docela příjemném úhlu. Na spodní straně jsou přilepeny v přední části tri gumové nožicky, které bohužel na hliníkovém povrchu ne úplně dvakrát drží a v případě ztracení by nemusel mít kontakt tvrdého hliníku s měkkou deskou stolu úplně šťastné důsledky (pro přilepení neposedné nožky jsem nakonec použil vteřinové lepidlo a zdá se, že drží jak přibitá)… Tím se dostáváme k další vlastnosti, kterou tato klávesnice má -tou jsou relativně ostré boční hrany, které nemusí být vždycky bezpečné pro okolní předměty (např. možné poškrábání myši apod.) nebo i uživatele (nehody typu pádu na nohu atd.).
Do počítače se klávesnice připojuje pomocí USB rozhraní a 170mm dlouhém kabelu (ten je silnějšího průřezu , protože musí pojmout poměrně velký počet vodičů).
Jak již bylo zmíněno, klávesnice obsahuje svou vlastní zvukovou kartu (tudíž není závislá na kartě vlastního počítače) samozřejmě že nedosahuje toto provedení nějakých extrémních kvalit, ale subjektivně se vyrovná běžným integrovaným čipům. Mimoto připojení sluchátek do klávesnice má své kouzlo oproti motání se v kabelech, pokud máme vlastní počítač třeba na zemi.
Další specialitou je integrovaný USB hub nabízející dvě pozice pro Vaše zařízení. Pokud máte potřebu připojení energeticky náročnějších zařízení jako například (externí disk apod.) na které by nestačilo jedno USB kterým je to celé propojeno s počítačem, je na kabelu hned u USB konektoru umístěna zdířka pro připojení externího 5V zdroje, ten ovšem není součástí dodávky a bude třeba si jej případně opatřit dodatečně.
Koukněme se tedy, jak se klávesnice používá v praxi.
|