Strana 2 z 5
- Darkfield – další stupeň vývoje optických myší
U klasické myši je prostor pod senzorem osvětlen buď klasickou diodou (nebo infračervenou) a následně je scanován, a protože se povrch při každém pohybu myši samozřejmě mění, tak to následně procesor myši interpretuje jako pohyb.
Laser je v tomto lepší než optický senzor, protože umožňuje osvětlit silně velmi malý prostor a získat při patřičné optice mnohem lepší rozlišení. A logicky funguje tam, kde by už optický mohl fungovat s potížemi, nebo vůbec. Jenže na sklo nestačí ani laser. Sklo je příliš hladký materiál na to, aby se dal běžným laserovým senzorem smysluplně zaznamenat jeho povrch a tím tedy i pohyb myši. Kromě toho světlo sklem prochází a laser tudíž také, což pohyb myši neusnadňuje (když se povrch dostatečně neosvítí, není co zaznamenat).
DarkField technologie funguje opačným způsobem než klasický laser, místo osvětlení celého povrchu využívá odrazu světla (laseru) od jakékoliv nečistoty na povrchu (od toho DarkField - nečistoty svítí na pozadí naprosté tmy). A protože je výkon optiky DarkField myší mikroskopicky přesný, tak vám bude fungovat všude, kromě laboratorně čistého skla. A i na tom bude pracovat jen, co se usadí troška prachu, nebo ho otřete rukou. Pro větší jistotu používají DarkField myši na sklo dva lasery, na normálním povrchu je aktivní ale jen jeden, neb víc není potřeba.
Jak jsem již zmínil, obě myšky jsou bezdrátové, používají k tomu unifikovaný a velmi malý přijímač. A výhodou je, že vám stačí jeden přijímač na klávesnici i myš, případně na více myší (lze to využít třeba zrovna při použití recenzovaných myší, menší sebou k notebooku a doma si nechávat větší). Přijímač je tak malý, že není třeba ho ani vyndavat, stačí prostě zasunout a zapomenout (mě se vešel pohodlně pod zavřený kryt USB portů a bez problémů pod ním fungoval).
Menší nevýhodou je, že je to opravdu mrňous, takže by zřejmě nebyl problém ho ztratit, lepší ho tedy nechávat v PC či v notebooku. Teď se podíváme blíže na obě myšky, začnu tou menší.
|