Strana 3 z 4
- Projektor v praxi - Instalace a projekce
Projektor jsem umístil na konferenční stolek naproti plátnu zhruba ve vzdálenosti 3,7 metrů. Projektor byl takto schopný vytvořit obraz o úhlopříčce kolem 110“. Projektor disponuje třemi stavitelnými nožičkami, které slouží k seřízení projektoru do roviny, nebo do stejné roviny jako má plátno.
Projektor jsem testoval v identickém nastavení.
Možnosti polohovatelnosti jsou vynikající.
Možnosti Zoomu jsou také velmi dobré, úhlopříčku kolem 100“ můžete už ze vzdálenosti 3 metrů nebo pomocí zoomu posunout tuto vzdálenost o 160cm dozadu na 4,6m. Pokud tedy máte vetší místnost, můžete projektor umístit bez obav skoro až na druhy konec místností a nemusíte umístění řešit pomocí držáku na strop, což může v některých případech způsobit komplikaci, například pokud je strop ze sádrokartónu apod.
Přehledná tabulka možnosti polohování projektoru od plátna.
Co se týče tohoto modelu, byl jsem lehce zklamán a to hlavně, co se týče hlučnosti na ECO režim. Až po pár minutách jsem narazil na to, že pokud vypnu funkci dynamické černé, projektor se rapidně ztiší. Vyznavačům ticha proto doporučuji tuto funkci vypnout, proč při této funkci drží projektor vyšší otáčky ventilátoru, jsem nepochopil, protože projektor se hřál úplně stejně. Zde to tedy možná ještě opraví nový firmware, každopádně na toto jsem Optomu upozornil.
Dále se mi moc nelíbí možnosti LenShiftu, protože pokud dáte projektor na poličku někam výše na stěnu, nemáte šanci obraz posunout dolů a svítíte do stropu, v tomto ohledu byl minule testovaný Epson TW6600 na mnohem lepší úrovni, nehledě na to že měl i vertikální lenshift, tj. nemusel být umístěn přesně na středu promítací plochy.
Abych ale jenom nehanil, projektor má výbornou černou a to i bez funkce dynamické černé. Dále barvy zcela v pořádku a obraz je opravdu krásně ostrý. Samotnou projekci jsem tedy testoval při částečném zatemnění pomocí závěsů, pro co nejlepší poddání černé a snažil se přes menu projektoru nastavit obraz tak aby působil co nejvěrněji, nebyl přebarvený, přeostřený apod. Nakonec jsem tedy dospěl k tomuto nastavení:
Nastavení projektoru během testu:
- Režim zobrazení: Kino
- Jas: -1
- Kontrast: 0
- Ostrost: 12
- Barva: 5
- Zabarvení: 0
- Gama: 2.2 (Film)
- Briliant Color: 5
- Příkon „režim lampy“: Eco
- Redukce šumu: 0
- Pure Engine: vyp.
- Dynamická černá: vyp
Základní menu pro nastavení obrazu.
Pro samotné testování jsem si vybral už ověřený Blu-Ray dokument Planeta Oceánů, který dokáže krásně oddělit kvalitní projektor od toho nekvalitního, hlavně co se týče barevného rozsahu projektoru. Pro otestování černé jsem použil Blu-Ray film Tron. Dále jsem shlédl pár filmu na Blu-Ray jako Interstellar a další.
2D obraz tedy hodnotím jako velmi dobrý, je ostrý a barvy nejsou přesaturované. Výborná je i černá. Zde bych tedy hodnotil obraz vzhledem k ceně 9/10 a obraz odpovídá tomu, za co platíte.
Projektor se v základu s 3D brýlemi neprodává a tak jsem 3D bohužel neměl možnost otestovat, mám sice doma brýle testovací ZF2100, ale nepodařilo se mi je s projektorem spárovat.
Tento projektor nedisponuje prachovým filtrem, tudíž odpadá jeho čištění. Další servisní činnost je výměna lampy, která je velmi jednoduchá. Cena lampy se pohybuje na 7000,- s DPH za originální modul. Jedna provozní hodina v normál režimu vyjde tedy na průměrných 2,33Kč. V Eco režimu už pak na slušných 1,4Kč. A pokud vydrží v Dynamic režimu slibovaných 7 tisíc hodin, bude to 1 koruna za 1 hodinu. To je celkem slušné.
Z obrázků je patrné, že výměna lampy je otázka pár sekund. Pojďme si udělat nějaký ten závěr.
|