Strana 4 z 5
- V praxi - Kvalita projekce 2D i 3D a provoz projektoru
- Kvalita 2D projekce - dojmy:
Po instalaci projektoru a jeho nastavení jsem tedy otestoval jak je na tom projektor ohledně kvality obrazu a dalších parametru. Pro testování jsem zvolil 1080p přírodopisný dokument o oceánech kde se ihned pozná jak je na tom projektor co se týče věrného podání barev.
Projektor jsem měl umístěný před plátnem na stole zhruba tři a pul od plátna. Původně jsem chtěl projektor postavit do poličky, kde mám stávající Epson TW5000, ale narazil jsem na omezení optiky. Obraz byl prostě moc velký a přesahoval přes 110“ plátno a projektor jsem tedy musel postavit blíže k plátnu. HD90 má totiž menší rozsah zoomu, než HD91 (proto je taky o několik tisíc korun levnější). Na tohle by si teda měl případný kupec dát pozor.
Pokud tedy zohledním kvalitu 2D obrazu. Projektor je v základním režimu celkem špatně nastaven, ani profily pro kino apod. nejsou ideální. Obraz je zbytečně barevně přepálen a i při nejmenším svitu lampy je stále v zatemněné místnosti moc dopadajícího světla na plátno. Jinými slovy, režim Bright, ve kterém je spotřeba projektoru 245W, je vlastně pro většinu uživatelů zbytečný a vystačí si s nižším svitem, což bude znamenat i menší nároky na zdroj a spotřebu (cca 150W).
Nakonec jsem tedy použil toto nastavení:
- Ostrost – vysoká/HD
- Gama – 2.4 (lepší černá)
- Barvy – normál a stažené na mínus 18
- Lampa – 65%
- Režim projektoru – Vlastní (nejlepší přednastavený je asi „Film“)
- Kontrast +10
- Světlost – 2
Na toto nastavení jsem dosáhl na velmi slušný obraz ale mému Epson TW5000 se to pouze přiblížilo, takže z tohoto hlediska je tento „stařeček“ stále neporažen, což jsem upřímně nečekal. Zkrátka LED technologie je u velkých projektorů na začátku a stará technologie světelného zdroje má stále co říci. I tak je samozřejmě výsledný obraz i na Optoma HD90 opravdu velmi velmi dobrý a díky velmi dobré optice velmi ostrý.
(Porovnání s Epson TW5000)
- Kvalita 3D projekce - dojmy:
Pro otestování 3D projekce jsem použil filmy „Na Vlásku“, „Legendární parta“, „Pacific Rim” a další mnou vyzkoušené 3D filmy, kde je 3D efekt na velkém plátně opravdu patrný.
Pokud bych mel shrnout dojmy jedním slovem tak nemůžu zvolat nic jiného než, úžasné! Lepší 3D jsem tu opravdu ještě neměl. Opravdu výborný a hlavně na oči příjemný 3D efekt, kdy si doslova chcete na danou 3D scénu šáhnout. Obraz je krásně ostrý, barvy nejsou zkreslené a hlavně z 3D brýlí nebolí oči. Samozřejmě jde i o kvalitu použitých 3D brýlí, ale ty, které dodává přímo Optoma jsou opravdu výborné.
Jediný problém, na který jsem narazil je ten, že při úhlopříčce 110“ to už chce, aby uživatel seděl, dal od plátna než při klasické 2D projekci a to zhruba o 1 metr. Jinak se 3D obraz stává nepřehledným. Jinak díky tmavým 3D brýlím teprve tady dochází ke slovu použití vyšší svítivosti projektoru, aby 3D bylo koukatelné. Samozřejmě teoreticky se dá tento projektor s touto technologií 3D použít i na hraní her ve 3D, což by nemělo být tak náročné na oči.
Jelikož projektor disponuje DLP technologií, je údržba doslova nulová. S výměnou lampy se ani nepočítá. Oněch 20 000 hodin představuje téměř 2,3 roku nepřetržitého provozu, což v reálném provozu u většiny potencionálních uživatelů znamená roky a roky užívání.
Z hlediska hlučnosti je Optima HD 90 na tom velmi dobře, zejména v režimu "Cinema". Přestože celý projektor není nikterak velký a chlazení LED má svá specifika, je Optoma HD90 opravdu tichý projektor.
Podívejme se tedy na finální hodnocení ...
|