Strana 4 z 5
- Instalace projektoru a projekce v praxi
Projektor jsem umístil na konferenční stolek naproti plátnu zhruba ve vzdálenosti 3 metrů. Projektor byl takto schopný vytvořit obraz o úhlopříčce kolem 100“. Projektor disponuje dvěma stavitelnými nožičkami, umístěnými na zadní straně projektoru, které slouží k seřízení projektoru do roviny, nebo do stejné roviny jako má plátno. Další vysouvací nožička se nachází na přední straně pod objektivem a tou se nastavuje celkový náklon projektoru.
- Možnosti polohovatelnosti jsou vynikající.
Možnosti Zoomu jsou také velmi dobré, úhlopříčku kolem 100“ můžete už ze vzdálenosti 3 metrů nebo pomocí zoomu posunout tuto vzdálenost o 160cm dozadu na 4.6m.
Pokud tedy máte vetší místnost, můžete projektor umístit bez obav skoro až na druhy konec místností a nemusíte umístění řešit pomocí držáku na strop, což může v některých případech způsobit komplikaci, například pokud je strop ze sádrokartónu apod.
Přehledná tabulka možnosti polohování projektoru od plátna.
Co se týče tohoto modelu a jeho promítacími schopnostmi, byl jsem velmi překvapen jak úrovní obrazu a hlavně hluku přístroje. Zde se tento model ukázal ve slušném světle, protože pokud nastavíte režim „kino“ a k tomu lampu na „eco“ výkon, je hlučnost projektoru velmi nízká. Dále obraz je vynikající hlavně, co se týče barev. Černá je ale horší, zřejmě vinou absence lepší optiky apod. Menu projektoru je přehledné, kdo jste tedy zvyklý na standardní BenQ menu, nemusíte se bát nějakých výrazných změn, menu je krásně přehledné a všude jste během pár zmáčknutí tlačítka na ovladači.
Samotnou projekci jsem tedy testoval při částečném zatemnění pomocí závěsů, pro co nejlepší poddání černé a snažil se přes menu projektoru nastavit obraz tak aby působil co nejvěrněji, nebyl přebarvený, přeostřený apod. Nakonec jsem tedy dospěl k tomuto nastavení:
Nastavení projektoru během testu:
- Režim zobrazení: Kino
- Jas: 50%
- Kontrast: 50%
- Ostrost: 8
- Teplota barvy: normální
- Zabarvení: 0
- Gama: výchozí
- Teplota Barev: Standart
- Příkon „režim lampy“: Eco
- Redukce šumu: 0
- Briliant color: Vypnuto
- Gama: 2.2
Pro samotné testování jsem si vybral už ověřený Blu-Ray dokument Planeta Oceánů, který dokáže krásně oddělit kvalitní projektor od toho nekvalitního, hlavně co se týče barevného rozsahu projektoru. Pro otestování černé jsem použil Blu-Ray film Tron. Dále jsem shlédl pár filmu jako Matrix a Rudá Planeta.
2D obraz tedy hodnotím jako velmi dobrý, je ostrý a barvy nejsou přesaturované. Hůře je na tom projektor pouze s černou. Zde bych tedy hodnotil obraz vzhledem k ceně 8/10.
Jelikož se projektor dodává už v základu s 3D brýlemi, otestoval jsem i tuto oblast použití.
Projekce ve 3D funguje dobře, dokonce po zapnutí 3D režimu na projektoru se brýle sami automaticky spárují a sepnou. 3D brýle jsou lehké a dobře sedí na nose, dokonce dobře sedí i v případě, že máte již vlastní dioptrické.
Co se týče 3D obrazu samotného tak mě trošku zklamal, vůči 3D u projektoru od Epsonu u TW6600 mi přišlo 3D spíše do hloubky, než aby vystupovalo z plátna ven. Komu toto ale vyhovuje, je to ideální projektor pro něj. Jinak jsem neměl s 3D projekcí žádný problém, vše fungovalo bez jediného problému. Zde tedy hodnotím 8.5/10.
Tento projektor nedisponuje prachovým filtrem, tudíž odpadá jeho čištění.
Další servisní činnost je výměna lampy, která je velmi jednoduchá. Cena lampy se bohužel pohybuje na velmi vysokých 7000,- s DPH za originální modul. Jedna provozní hodina v normál režimu (2000 hodin) vyjde tedy na vysokých 3,25Kč. A v tomto ohledu je tedy BenQ W1350 hodně podprůměrný ve své třídě a provozně drahý.
Takže k závěru ...
|