Strana 4 z 5
- Projektor v praxi - Projekce a provoz
Možnosti instalace, jak jste viděli v předchozí kapitole, jsou více než dostatečné a projektor je jednoduše použitelný. A jak je na tom s kvalitou projekce?
Pro samotné testování jsem si vybral už ověřený Blu-Ray dokument Planeta Oceánů, který dokáže krásně oddělit kvalitní projektor od toho nekvalitního, hlavně co se týče barevného rozsahu projektoru. Pro otestování černé jsem použil Blu-Ray film Interstellar.
Samotnou projekci jsem tedy testoval při úplném zatemnění pro co nejlepší poddání černé a snažil se přes menu projektoru nastavit obraz tak, aby působil co nejvěrněji, nebyl přebarvený, přeostřený apod. Nakonec jsem tedy dospěl k tomuto nastavení:
Nastavení projektoru během testu:
- Režim zobrazení: Kino (REC. 709)
- Jas: 50
- Kontrast: 50
- Ostrost: 6
- Teplota barev: Normální
- Napájení lampy: Úsporný
- Gama: 2.1
- Briliant color: Vypnutý
- Redukce šumu: -6
Musím uznat, že vůči modelu W1110, který nedisponuje standardem Rec.709, má W2000 opravdu lepší obraz. I podání černé je o něco lepší a třeba u filmu Interstellar to bylo hodně patrné. Také jsem otestoval vnitřní reproduktory, které má projektor hned dva a jsou umístěné na zadní části projektoru. Pokud máte projektor umístěný před sebou, jako jsem měl při testování já, je zvuk opravdu velmi kvalitní a neměl jsem problém shlédnout takto celý film. Takže jako nouzové řešení to funguje velmi dobře.
Základní menu pro nastavení obrazu.
2D obraz tedy hodnotím jako vynikající, protože ten obraz směle konkuruje modelům které stoji o 5-10tis s DPH více, jako je třeba právě vyšší model BenQ W3000. I černá je velmi uspokojivá. Zde bych tedy hodnotil obraz jako 9/10, tedy o malý kousek lepší než BenQ W1110.
3D brýle nejsou součástí balení, ale byly mi v rámci testu poskytnuty také, takže jsem mohl otestovat i 3D režim projektoru. 3D obraz je opravdu na poměry BenQ vynikající, asi nejlepší 3D obraz v podání této firmy, co jsem tu zatím měl. Hlavně úroveň černé je vynikající, čímž bohužel trpí valná většina levnějších DLP projektorů na trhu. 3D efekt je velmi příjemný a z brýlí nebolí oči ani po delší projekci. Osobně jsem shlédnul zhruba pět 3D filmů. Objekty krásně vystupují z plátna ven. Celkové hodnotím 3D obraz ku ceně projektoru 9/10.
Také mě velmi potěšilo, že se brýle automaticky spárovaly s projektorem, jakmile jsem pustil 3D film a v menu projektoru nastavil profil pro příslušný druh 3D projekce SBS apod. Brýle jsou opět o něco vylepšené. Jedná se o nový model, který jsem tu měl poprvé a vyznačují se lehčí konstrukcí, což je určitě dobře, protože brýle netlačí na nose.
Pohled na rozbalené brýle. Na brýlích je ovládání zapínání on/off a tlačítko pro manuální spárování s projektorem.
- Provozní vlastnosti, servis a údržba
BenQ W2000 je klasický DLP domácí projektor. Typický příkon je v normálním režimu 353W, v ECO režimu pak 292W. Nicméně chlazení lampy je řešeno skvěle, BenQ udělal v této oblasti ohromný skok a v obou režimech je tichý!
BenQ udává, že lampa vydrží 3500 hodin minimálně, v ECO režimech až 6000 hodin, což není špatné. Nicméně cena lampy se pohybuje na celkem vysokých 6200,- s DPH za originální modul, což není úplně levné. Naštěstí má tedy lampa celkem dlouhou výdrž a při ekonomickém režimu vás tedy jedna hodina projekce vyjde na 1 korunu, což je pěkná hodnota.
Projektor nedisponuje prachovým filtrem, tudíž tato údržba odpadá. Další servisní činnost je výměna lampy, která je trošku náročnější, jelikož se musí sundat celý horní kryt projektoru, který drží na dvou šroubech. Nic komplikovaného.
Takže k závěru ...
|