Strana 4 z 5
- Instalace projektoru a praxe
Instalace projektoru je opravdu velmi jednoduchá a rychlá, takže se není u čeho pozastavovat. Díky vertikálnímu a horizontálnímu posunu objektivu je to opravdu snadná práce. Kdo někdy instaloval projektor bez těchto pomocníků, určitě ví, o čem mluvím. Zde se může instalace projektoru opravdu protáhnout na desítky minut, než se podaří opravdu obraz dokonale vycentrovat a srovnat do roviny vůči plátnu. Což se vám u tohoto projektoru nestane a budete se zaobírat jenom tím, jak nejlépe schovat kabely a vyladit si zvuk.
Projektor má navíc i výkonnou 2D korekci lichoběžníkového zkreslení, tedy že může být umístění i v podstatě z boku plátna a nikoliv tedy nutně přímo uprostřed před ním. Má instalace nějaké překážky či omezení? Instaluji jenom na začátku, takže mi nevadí, když u toho strávím o 10 min více.
Projektor disponuje dvěma otočnými nožičkama pro snadnější vyrovnání do roviny.
Možnosti polohovatelnosti ve vertikální i horizontální ose.
Z tabulky je patrné že projektor má opravdu dobré možností zoomu. Například pokud byste chtěli zobrazit 100“ úhlopříčku, můžete projektor umístit už od 2.5m od plátna (což je krátká projekční vzdálenost), ale pokud dáte zoom na minimální hodnotu tak až do vzdálenosti 4.11m. To činí tento projektor velmi adaptivní dispozicím místnosti, kde bude provozován.
Pro samotné testování kvality obrazu jsem si vybral Blu-Ray dokument Planeta Oceánů, který se díky svým barevným scénám hodí pro přísné oko recenzenta. Černou jsem poté hodnotil u Blu-Ray filmu Pacific Rim. A pro zpestření jsem také shlédl pár aktuálních filmů a projektor tak i dlouhodoběji prověřil. Projekce probíhala při úplném zatemnění místnosti. Co nejlepší podání černé jsem se snažil nastavit přes menu projektoru tak, aby obraz působil co nejvěrněji, nebyl přebarvený, přeostřený apod. Nakonec jsem dospěl k tomuto nastavení:
Nastavení projektoru během testu:
- Režim zobrazení: Cinema
- Jas: 50
- Kontrast: 50
- Ostrost: 5
- Teplota barev: Normální
- Napájení lampy: Úsporný
- Gama: 2.2
- Briliant color: Vypnutý
- Redukce šumu: -6
U tohoto modelu jsem očekával, že se především celkové rovině vyrovná modelu Epson TW6600, který jsem již dříve testoval v této recenzi (odkaz). Bohužel pro BenQ, Epson TW6600 zůstal neporažen, i když chyběl opravdu jenom kousek. Model W3000 totiž nevyužívá novější šasi, které má model W1110, ale starší koncepci. Hlučnost se sice podařilo srazit opravdu razantně, ovšem modelu W1110 se stále úplně nevyrovná. I podání černé má Epson o maličko lepší, takže v tomto směru zůstává Epson neporažen, ale BenQ udělal v tomto segmentu s novým W3000 i tak velký pokrok.
Co se tedy týká hlučnosti, pokud nastavíte režim „Cinema“ a k tomu lampu na „nízký“ výkon, je hlučnost projektoru velmi přijatelná, ale ne tak nízká jako dosahoval minule testovaný W1110. Zřejmě je to dáno tím, že tento projektor využívá stále starší šasi projektoru. Ovšem hlučnost je stále velmi příjemná a rušit vás rozhodně nebude. Vzhledem k ceně jsem však přesto očekával o něco málo víc.
Shrnutí: 2D obraz tedy hodnotím velmi dobře. Pokud ale zvážím, že v podobné ceně se pohybuje i Epson TW6600, který na tom byl s obrazem ještě lépe, hlavně z hlediska černé, musím hodnocení snížit na 8.9/10. Stále se ale jedná o nadprůměrné hodnocení.
3D brýle nejsou vždy součástí balení tohoto modelu, ale byly mi v rámci testu poskytnuty, takže jsem mohl otestovat i 3D režim projektoru. 3D obraz je opravdu na poměry BenQ vynikající, asi nejlepší 3D obraz v podání této firmy co jsem tu zatím měl. Hlavně úroveň černé je vynikající, čímž bohužel trpí valná většina levnějších DLP projektorů na trhu. 3D efekt je velmi příjemný a z brýlí nebolí oči ani po delší projekci. Osobně jsem shlédnul zhruba pět 3D filmů, objekty krásně vystupují z plátna ven. Celkově hodnotím 3D obraz stejně jako minule testovaný levnější model W1110, tedy 9.3/10.
Také mě velmi potěšilo, že se brýle automaticky spárovaly s projektorem, jakmile jsem pustil 3D film a v menu projektoru nastavil profil pro příslušný druh 3D projekce SBS apod. Brýle jsou opět o něco vylepšené, jedná se o ten nový model, který jsem tu měl nedávno poprvé a vyznačují se lehčí konstrukcí, což je určitě dobře, protože brýle netlačí na nose.
Pohled na rozbalené brýle. Na brýlích je ovládání zapínání on/off a tlačítko pro manuální spárování s projektorem.
Tento projektor nedisponuje prachovým filtrem, tudíž tato údržba odpadá. Další servisní činnost je výměna lampy, která je velmi snadná. Nicméně tady narážíme na jedno negativum modelu W3000 od BenQ. Cena nové lampy se pohybuje kolem velmi vysokých 7700,- s DPH za originální modul! A to je opravdu hodně ve srovnání s mnoha konkurenty. Životnost lampy je přitom jen 2000hodin v normálním režimu, jedna hodina projekce vyjde na 3,85Kč, což asi nejhorší hodnota, co jsem tu za poslední dobu měl. Pokud přepnete do ještě úspornějšího režimu Smart Eco, kde lze dosáhnout až 4000hodin, sníží se cena za jednu hodinu provozu na 1,93Kč/hod, což už je celkem přijatelná hodnota, ale stále 2x horší než u mnoha jiných podobných projektorů. Z hlediska spotřeby není tento projektor nijak extrémní a má 260W.
Výměna samotné lampy je jednoduchá a zabere pár minut. Takže pojďme k závěru ....
|