Zapojení modemu a jeho nastavení je jednoduché a stačí se držet přiloženého návodu, který je v češtině. Přívod internetu zapojíme do „WAN“ konektoru, a poté obyčejný přímý sítový kabel do „LAN1-4“ a druhý konec do PC. Poté spustíme internetový prohlížeč v mém případě Firefox a zadáme IP adresu modemu, což je 192.168.1.1. Objeví se základní přihlašovací okno, kde klikneme na tlačítko "spustit".
Poté se objeví okno, kde si nastavíme nové heslo pro přihlášení do samotného routeru.
Po vyplnění hesla klikneme na tlačítko "další" a nastavíme si také heslo pro přístup k WIFI síti.
V dalším okně se nastaví, zda chceme provozovat tento model jako "router" nebo jako "přístupový bod" a klikneme na tlačítko "použít".
Toto je tedy poslední krok nastavení úvodního wizzárdu. Pokud chcete více, Synology nabízí video seminář (česky!):
Testování signálu WIFI sítě
Router jsem testoval v rodinném dvou-patrovém domku, kde jsou kamenné, skoro metrové zdi. Takže pro modem pořádná výzva. Mezi jednotlivými pokoji jsou pak cihlové a také ne tak široké.
Takto vypadá hlavní přehled
Dosah sítě – Mobil
Pohyboval jsem se po rodinném domku, kde byl router umístěn v přízemí zhruba uprostřed baráku hned za skoro metrovou nosnou kamennou zdí.
Signál jsem měl všude akorát v hodně krajních polohách domu, kde šel signál už přes víc jak tři zdi, byl už signál slabší, ale stále použitelný.
Lepší dosah jsem naměřil u 2.4 Ghz sítě.
Díky čtyřem anténám jsem byl schopen se stále připojit i v blízkém okolí domu ale rychlost byla velmi pomalá.
Dosah sítě – 17“ notebook HP
Zde jsem dopadl mnohem lépe, což přisuzuji silnějším anténám zabudovaných v displeji notebooku.
Téměř plný signál jsem naměřil skoro po celém domě a byl jsem schopen se připojit i venku mimo barák se stále velmi slušnou rychlostí přenosu.
Ohledně rychlosti routeru pomocí notebooku jsem naměřil ve stejné místnosti bez příčky kolem 94 MB/s tedy 750 Mb/s, což není vůbec špatné. Pokud jsem s notebookem šel do druhé místnosti a signál musel jít přes kamennou zeď, zhoršila se rychlost na 85 MB/s. Přes 2-3 zdi pak rychlost klesla na 60-65 MB/s.
Synology RT2600ac mohu tedy doporučit jak do bytu, tak i do rodinného domku. Také jsem otestoval rychlost zápisu a čtení dat z externího HDD, připojeného skrze USB 3.0 konektor. Zde jsem naměřil rychlost zápisu kolem 40MB/s a rychlost čtení kolem 95MB/s.
Ohledně dalších funkcí, které tento model nabízí je toho opravdu hodně. Hodně užitečná je funkce "smart connect", který vytvoří jednu WIFI síť, společnou pro obě pásma. Na úrovni konkrétního zařízení se pak rozhodne, v jakém pásmu bude datový přenos optimální. Dále do SMR prostředí si můžete stáhnout spoustu balíčků a využít třeba tento router jako NAS (s připojeným externím diskem skrze USB 3.0 konektor). Tím to ale nekončí. Pokud stahujete data skrze torrenty, tento router vám umožní je stahovat přímo na něm, nebudete tedy muset tímto zatěžovat Váš osobní PC.
Dále je zde funkce monitorování sítě, jaké jsou navštěvovány internetové stránky a kolik času se na nich tráví, či v rámci rodičovské kontroly konkrétní stránky zakázat zcela, nebo k nim povolit přístup pouze v určitém čase nebo jenom pro konkrétní zařízení v síti. Router také sám vyhodnocuje míru napadení sítě z venčí a informuje vás o tom. Prostě tohle je router pro hračičky a ty kteří toho v podmínkách domácí sítě potřebuji více než běžný uživatel.