Strana 6 z 6
Otestovali jsme několik modelů batohů nejen pro mobilní PC, ale speciálně vyrobené pro potřeby technologických nomádů :). Výrazně se liší hlavně cenou, ale tomu odpovídající velikostí i materiálovým zpracováním. Ne každý potřebuje samozřejmě velký batoh, takže je to v pořádku.
Všechny 4 batohy jsme poctivě testovali i v praxi, naložené a můžeme říci, že z hlediska ergonomie a pohodlí na zádech nejsou mezi nimi velké rozdíly. Rozdíl je v masivu polstrování, což se ale liší i proto, že ten největší je až pro 17“ notebooky a vše co s tím souvisí (hmotnost), ten nejmenší jen s jedním oddílem a jen pro 15,6“ a to samozřejmě hraje roli v konstrukci a zpracování celého batohu, i jeho výsledné hmotnosti, tedy i nutnosti tomu přizpůsobit ergonomii.
Materiálově a zpracováním nepřekvapivě je na tom zdaleka nejlépe ten nejdražší testovaný model. WENGER Carbon pro až 17“ notebooky je také nejobjemnější. Polstrování je masivní, nabízí maximální ochranu i pohodlí. OZONE sice jako výrobce periferií má zmáknuto lépe některé kapsy a drobnosti, ale v praxi to zase takový problém není. Menší verze WENGER LEGACY pro 16“ notebooky je přeci jen o něco méně masivní, za horší považuji polstrování na zádech v oblasti beder a designově působí trochu méně uceleně. Leč kvalitní zpracování je znát, i když cena také není nejnižší. Vnitřního prostoru má spoustu, osobně však považuji CARBON verzi za celkově o něco lepší.
V případě OZONE batohů je znát větší důraz na poměr cena-výkon, takže hlavně větší SURVIVOR model je za 1700 korun opravdu hodně prostorný a dobře udělaný. Nicméně v přímém srovnání s WENGER Carbon je vidět i proč je cena rozdílná. Ne že by byl kvalitou zpracování o dost horší, to není, ale toho materiálu je tam přeci jen o něco méně, a to je největší rozdíl. Přesto má řekl bych ještě o něco lépe udělané vnitřní prostory, skvěle přizpůsobené pro různé věci a spousta dalších kapes k tomu. Výrobce naštěstí nešetřil na polstrování zad, které je příjemné a masivní a celkově se batoh velmi dobře nosí.
Nicméně pokud přeci jen nepotřebujete tahat velké notebooky a spousta věcí k nim, jsou všechny tři modely až přespříliš velké. Na druhou stranu ten materiál extra je další ochrana věcí uvnitř. Nejmenší testovaný model má jen jeden velký oddíl, do kterého tak musíte nacpat vše, menší kapsy už jsou pro drobnosti. OZONE ROVER BACKPACK je tedy kompaktnější, také ale výrazně levnější, kdy stojí kolem 1300 korun. Designově mě ale oslovil nejvíce, tedy z vnějšku. Vnitřní design, trochu nechápu ten plyš uvnitř, je to trochu méně praktické, hlavně když by to bylo třeba vyčistit. Polstrování je také tenčí a chudší, ale pokud batoh nenacpete na maximum a nepřetížíte, tak zcela stačí. Stále se do něj vejde vše potřebné, ale už ne další věci kolem, které nacpete do těch větších modelů. V tom je tedy rozdíl.
Všechny 4 testované batohy ale jasně ukazují, co dnes obvykle počítačové batohy nabízí a musíme říci, že se výrobci hodně snaží v posledních letech, a i skutečná kvalita je dnes cenově velmi dostupná. Každý z výrobců má něco, pokud jde o speciality. Obecně by kvalitní batoh měl plnit především funkci co nejlepší ochrany notebooku. To vyžaduje samozřejmě větší množství materiálu a ten něco stojí. Není tedy překvapením, že nejlépe „vycpané“ batohy, určené i pro 17“ notebooky, jsou dražší než ty menší, či méně kvalitně vycpané. Ona ochrana větších a těžších notebooků také vyžaduje více materiálu než u menších a lehčích strojů. Na to bych se zaměřil při výběru batohu.
Tedy přizpůsobte vaši volbu velikosti a váze zvoleného mobilního PC. Případně i dalších komponent, bez kterých se nechcete obejít. Případně pokud batoh budete používat i pro další drahou elektroniku, jako je například velký fotoaparát, objektivy apod. Rozhodně nekupujte menší batoh a nepřecpávejte jej, je to pak horší jak pro ochranu věcí uvnitř, tak pro jeho nošení.
Dnes prezentované modely představují obvyklou nabídku a prvky kvalitních modelů hned v několika cenových hladinách i velikostech podporovaných počítačů. Trh však nabízí další desítky modelů. Určitě si mezi nimi vybere každý.
Pokud bych měl říci, který se mě zdál nejzajímavější, tak řeknu že ten nejmenší, ale chtěl bych neplyšové vnitřní zpracování a výraznější polstrování zad.
Pokud bych ale chtěl batoh větší, tak OZONE Survivor nabízí skvělý poměr cena-výkon i řešení, ale z pohledu maximální ochrany a kvality zpracování je vyšší cena rozhodně znát u WENGER Carbon, který je na tom zdaleka nejlépe.
A co vy a batohy?
Za zapůjčení děkujeme společnosti IT TRADE
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|