Strana 2 z 3
- Xiaomi Vacuum E10 v praxi
Balení je celkem graficky prosté, jedná se o obyčejnou kartonovou krabici s plastovým uchem a černobílým potiskem.
Po otevření krabice je vidět že k vysavači je celkem veliké příslušenství a některé díly jsou zde i dvakrát, pokud by se vám časem buď zničili, nebo vlivem dlouhodobého používání opotřebovaly.
Pojďme se tedy podívat na to, jak se instaluje mobilní aplikace a první uvedení do provozu.
Jako první je tedy nutné vybalit vysavač společně s dokovací stanicí a nabít baterky na 100%. Poté stačí pouze stáhnout aplikaci v mém případě na platformě iOS s telefonem iPhone Xs. Po instalaci aplikace Xiomi Home, stačí kliknout na funkci „Přidat zařízení“. K tomuto kroku je ještě nezbytné mít zapnutý samotná vysavač a provést jeho reset.
Pokud proběhne spárování úspěšně, zobrazí se typ vysavače v levém horním rohu obrazovky a u něho bude napsáno, že bylo zařízení úspěšně přidáno. Poté už nic nebrání tomu otevřít hlavní menu celé aplikace. Zde se dozvíme, v jakém stavu se vysavač nachází, zda zrovna vysává, nebo je pouze v dokovací stanici a jaký je stav baterií.
Lze zde také vytvořit plán vysávání pro jednotlivé dny, kdy je nejideálnější zadat čas vysávání, když nejste doma a nehrozí tedy, že byste se vysavači pletli do cesty (šlápli na něj apod.). Lze zde také nastavit režim vysávání a také intenzitu sání. Pokud máte všude rovné podlahy, doporučuji nastavit nejnižší výkon, má to celkem velký vliv na výdrž baterek. Dobrou zprávou také je, že aplikace sama upozorní, pokud je třeba vyměnit některou z jeho částí, ať už jde o hlavní kartáč, nebo filtr apod. Dobrou zprávou je také fakt, že Xiaomi neustále pracuje na vylepšování tohoto vysavače a velmi často se tedy setkáte s instalaci nového firmwaru, což byl i můj případ.
Já jsem nakonec „Běláska“, jak jsme mu začali u nás doma brzy říkat, otestoval hned na několika druhů podlah, jaké máme doma. Od koberců, lina, dlažby až po dřevěnou podlahu. Mohu prohlásit, že problém jsem neměl ani s jedním z nich. Ovšem narazil jsem na problém s prahy. Výrobce sice uvádí, že by měl překonat klasický práh o výšce 1,6cm, ale v praxi to není tak jednoduché. Dobrá zpráva ovšem je, že vysavač se každým vysáváním učí, a po pár dnech už se přes většinu prahů v domě dostal sám bez pomoci. Kdo má doma bezprahovou domácnost, ten tento problém řešit samozřejmě nemusí.
Vysavač umí také vytírat, k tomuto účelu není nutné vyměnit odpadní nádržku, což je samozřejmě výhoda, ovšem zas má mnohem menší kapacitu, než je obvyklé u modelů, kde měníte celý tento modul. Je tedy nutné během vytírání častěji tuto nádržku doplňovat. Samozřejmě tento režim považuji za takovou pomoc, ruční vytírání to kvalitou totiž stále nenahradí, ale pomáhá to k tomu, že vytírat nemusíte doma tak často, a to se samozřejmě cení.
Pokud jde o takové praktické zkušenosti po několika týdnech s tímto vysavačem, bez problémů vysál chlupy jak kočky, tak psa. Dokonce si poradil i s kousky lega, které byly na zemi po našich dětech. Nemá ani problém vysát „binec“ po dětech, když si strouhají pastelky, vysál takto všechno včetně gumy na gumování. Jenom podotýkám, že jsem měl nastavené skrze aplikaci, aby vysavač vysával 2x denně, větší četnost mi přišla celkem zbytečná. Pokud jde o vytírání, nakonec jsme ho k tomuto účelu zas až tolik nepoužívali, přece jenom ručnímu vytírání se to nevyrovná, spíše to oddálí čas, kdy už je na ruční vytírání ten správný čas. Pokud vyžadujete kvalitní vytírání, asi bych se podíval po nějakém dražším modelu. Pokud tuto funkci využijete například jednou, či dvakrát týdně, tak vám model E10 bez problémů vystačí.
Pojďme tedy k závěru…
|