Nabídka mainstreamových Gen4 NVMe SSD se rozrůstá a tohle je novinka v nabídce ADATA. Jaký je v praxi?
ADATA Legend 840 M.2 Gen4 – TEST a RECENZE
nového PCIe 4.0 NVMe SSD za dostupnou cenu
Nedávno jsem tu testoval TOP Gen4 model tohoto výrobce v podobě Gammix S70 1TB kde rychlost čtení a zápisu atakovala hranici 7GB/s. Cena ovšem byla celkem vysoká a pro většinu herních nadšenců asi hůře dostupná. Pro tyto méně náročné zákazníky si společnost ADATA připravila zcela nový model Legend 840. Jedná se o moderní NVMe 1.4 SSD disk, ovšem jde o střední model s rychlostí kolem 5GB/s. O něco horší jsou i parametry co se týče IOPS a celkové výdrže disku co se týče přepsaných dat. Ovšem cena je skoro totožná, jako u NVMe 3.0 disků s rychlostí maximálně 3,5GB/s. Celkový poměr cena/výkon by měl být tedy zajímavý.
Sám výrobce charakterizuje tyto modely těmito hlavními body:
Přenosové rychlosti až 5000 MB/s pro čtení a 4750 MB/s pro zápis
Až 650 000 IOPS pro čtení a 600 000 IOPS pro zápis
Garance 650TBW zapsaných dat
Kompatibilní s herní konzolí PS5
Přibalený chladič snižující teplotu až o 15%
Záruka 5 let
Životnost disku je celkem standardní, pro model 1TB výrobce slibuje 640TBW s rychlostí až 5000MB/s pro čtení a 4750MB/s pro zápis. Těchto rychlostí dosahuje disk hlavně díky vnitřní vyrovnávací paměti, ovšem v případě zápisu se určitě dočkáme nějakého toho zpomalení při práci s opravdu velkými soubory, na což se v recenzi také zaměřím. Ze stránek výrobce se dále dozvíme, že model podporují funkce jako TRIM, S.M.A.R.T, DevSleep režim, nebo AES 256-bit šifrování. Pokud se podíváme na údaje ohledně IOPS, s tímto modelem lze dosáhnout až na 650 000 IOPS. Co jistě velmi potěší je záruka 5 let.
Disk se spoléhá na 3D-NAND TLC čipy vlastní výroby, bohužel počet vrstev jsem nikde na stránkách nenašel, ale tipuju, že se bude jednat o dnes nejvíce používané starší 96 vrstvé TLC čipy. Ohledně řadiče, je zde osazen Innogrit IG5220.
Provedení disku je pak standardní M.2 2280 a celý disk váží 9g. O chlazení se nestará žádný chladič, paměťové čipy se tedy spoléhají bud na vnitřní airflow ve skříni, nebo integrované pasivní chlazení M.2 slotu od základní desky.
Balení disku je celkem strohé disk je zabalen do papírové krabičky, v které je následně uložen v plastovém výlisku. Na krabici se pak pouze dozvíme, o jaký model se jedná a jakou kapacitu disk má.
Samotný disk po rozbalení ukáže, že má čipy z obou stran tištěného spoje a není opatřen žádným chlazením. Ovšem v balení najdeme tenký plíšek s logem výrobce, který jako chlazení sloužit může. Máte tedy na výběr, zda ho použijete, nebo osadíte disk chlazením od základní desky.