Strana 2 z 3
Disk jsem zapojil na základní desku Gigabyte Z790 Aorus Xtreme s procesorem Intel i9-14900K. Operační paměti poskytla taktéž společnost Gigabyte s modelem AORUS 2x16GB DDR5 o frekvenci 5200 MHz. Zdroj dodala společnost Be Quiet s 1300W modelem Dark Power Pro 13 s titanovou certifikaci.
Abych měl měření co nejpřesnější použil jsem redukci do PCIe 16x slotu od společnosti Sabrent, nemůže se tak stát, že by mě limitoval M.2 slot na základní desce apod. Teplotu disku jsem pak během testování sledoval v programu Crystal Disk Info a také v aplikaci HWinfo, která umí číst data z vícera čidel na disku.
Pro další teplotní testy jsem ovšem využil i vestavěného chladiče na základní desce Gigabyte Z790 AORUS Xtreme. Pokud jde o doprovodný program výrobce, doporučuji nainstalovat program ADATA SSD Toolbox. Skrze něj můžete sledovat teplotu disku, kontrolovat, zda je aktuální firmware a také je zde integrovaný benchmark, kde si můžete zkontrolovat, zda disk funguje, tak jak má.
Také je zde velmi speciální funkce pro klonování disků, která se velmi hodí, pokud například přecházíte ze starého disku a nechcete si instalovat novy Windows.
- Test rychlosti – Crystal Disk Mark
Pro samotné testování jsem zvolil testovací program Crystal Disk Mark verze 5.5.0 a porovnal mezi testovanými disky všechny čtyři vestavěné testy ohledně rychlosti čtení i zápisu. Testovací metodiku jsem zvolil takovou, že každý disk jsem měřil třikrát a výsledky zprůměroval. Test nevyhodí vždy na chlup stejný výsledek, ale jsou tam drobné odchylky.
Jako první jsem naměřil, jak si disk vede v testu Seq Q31T1. Zde se nakonec disk dostal i do první desítky nejlepších Gen4x4 SSD disků, jaké jsem měl doposud možnost otestovat, což je vynikající výsledek. Přece jenom se rozhodně nejedná o nejdražší SSD disk na trhu s těmito parametry.
V dalším testu to dopadlo o něco lépe a disk si polepšil o další tři příčky.
V posledním a nejnáročnějším testu však model Legend 960 překvapivě celkem propadl, ovšem musím dodat, že toto nikdy nebyla doména disků tohoto výrobce a jediný disk který se kdy dostal výše, než tento byl XPG Gammix S70. Každopádně rozdíly nejsou nějak propastné.
- Test rychlosti – ATTO / Aida64
Další velmi populární program na testování SSD disku je ATTO. Tento testovací program měří velmi podrobně rychlosti disku v celé škále různě velikých souborů. Rozhodl jsem se tedy ještě změřit disky i v tomto programu, pro zajímavost.
Jak je vidět z výsledku, Legend 960 2TB dosáhne na své maximum celkem brzy, a to od velikosti souborů 256 kB. Maximální naměřené hodnoty ovšem nejsou na papírovém maximu, ale zhruba o 500 MB/s pod ním. Stále se ale pohybujeme v rychlostech mezi 6000–6800 MB/s. Také jsem proměřil, jak dlouho trvá start Windows 11 a naměřil jsem hodnotu 11 sekund, což je takový lehký nad průměr.
Pokud jde o to, jak si disk poradí se zápisem velkých souborů, dopadl ovšem testovaný model přímo fantasticky. Dokázal totiž držet maximální rychlost po celou dobu, tak dobrý výsledek jsem tu opravdu hodně dlouho neměl a z tohoto pohledu se tedy jedná o ideální SSD disk pro zápis velkých objemů dat. Co je také velmi pozitivní, je fakt, že disk při tomto doslova brutálním zátěžovém testu neměl ani problémy s přehříváním, a to ani s tím velmi malým a tenkým přibaleným chladičem kdy dosahoval na maximální teplotu 58°C.
Pokud jsem použil integrovaný chladič základní desky Z790 AORUS Xtreme, klesla teplota na krásných 39°C. Pokud tedy budete disk používat na základní desce, která je vybavena integrovaným chladičem, rozhodně doporučuji ho použít spíše než ten integrovaný plíšek. Ten se hodí opravdu jenom v případě, pokud vaše deska chladič nemá, nebo hodláte disk instalovat třeba do notebooku, nebo pokud plánujete disk instalovat do herní konzole PS5 od SONY.
Takže přejděme k finálnímu hodnocení …
|