Strana 2 z 3
Disk jsem zapojil na základní desku Gigabyte Z790 Aorus Xtreme s procesorem Intel i9-14900K. Operační paměti poskytla společnost G.Skill s modelem Trident Z5 RGB 2x16GB DDR5 o frekvenci 7800 MHz s nízkým časováním CL36. Zdroj dodala společnost Be Quiet s 1300W modelem Dark Power Pro 13 s titanovou certifikaci.
Teplotu disku jsem pak během testování sledoval v programu Crystal Disk Info a také v aplikaci HWinfo, která umí číst data z vícera čidel na disku.
K disku lze ještě doinstalovat doprovodný program výrobce ADATA SSD ToolBox, kde můžete sledovat teplotu disku, jeho zdraví a kontrolovat aktuální firmware. Tento program také umí změřit rychlost disku a nechybí zde ani velmi šikovná funkce klonování disku, pokud potřebujete například přenést Windows ze starého disku na nový a nechcete tedy podstupovat zdlouhavou instalační proceduru.
- Test rychlosti – Crystal Disk Mark
Pro samotné testování jsem zvolil testovací program Crystal Disk Mark verze 5.5.0 a porovnal mezi testovanými disky všechny čtyři vestavěné testy ohledně rychlosti čtení i zápisu. Testovací metodiku jsem zvolil takovou, že každý disk jsem měřil třikrát a výsledky zprůměroval. Test nevyhodí vždy na chlup stejný výsledek, ale jsou tam drobné odchylky.
Jako první jsem naměřil, jak si disk vede v testu Seq Q31T1. Sice jem nedosáhl na papírovou rychlost i tak se disk dokázal umístit na samotné špici již všech testovaných modelů.
V dalším testu se ovšem disk celkem propadl a nedokázal porazit ani papírově pomalejší AORUS 10000S, což pro mě bylo celkem zklamání.
V posledním a nejnáročnějším testu se však testovaný disk Legend 970 Pro 2TB opět vyšvihnul na první místo a sesadil z něj konkurenční model od Gigabyte, který se zde držel skoro rok a půl. Pokud to tedy shrnu, jedná se aktuálně o nejlepší disk, jaký jsem tu doposud měl možnost testovat o tom není pochyb.
- Test rychlosti – ATTO / Aida64
Další velmi populární program na testování SSD disku je ATTO. Tento testovací program měří velmi podrobně rychlosti disku v celé škále různě velikých souborů. Rozhodl jsem se tedy ještě změřit disky i v tomto programu, pro zajímavost.
Jak je vidět z výsledku, Legend 970 Pro dosáhne na své maximum až celkem za dlouho, a to od velikosti souborů 4 MB. I zde se mi ovšem nepodařilo dosáhnout na papírové hodnoty a disk dosáhl jenom na 12,44 GB/s pro čtení a 9,75 GB/s pro zápis. Také jsem proměřil, jak dlouho trvá start Windows 11 a naměřil jsem hodnotu 10 sekund, což je vynikající výsledek.
Pokud jde o to, jak si disk poradí se zápisem velkých souborů, dopadl testovaný model celkem dobře. Sice hned od začátku se rychlost zasekla někde kolem 7 GB/s a zde se držela cca do 20% kapacity disku, než došlo k propadu, ovšem propad nebyl nějak drastický, a nakonec si disk udržel průměrnou rychlost 5,5 GB/s po celou svou kapacitu. Osobně jsem čekal více, ale i tak se jedná o nadprůměr na poli rychlých Gen4 a Gen5 SSD disků.
Kde ovšem disk exceloval, byly provozní teploty. I přes svojí vysokou spotřebu, sahající k 13W se disk držel na maximální teplotě kolem 50-53°C. Ovšem musím dodat, že je to za cenu opravdu nepříjemného hluku! A provozovat daný disk v tiché sestavě je podle mého názoru s tím základním chladičem prakticky nemožné. Je celkem škoda, že ventilátor se točí neustále, a to i v klidu, kdy disk nic nedělá. Pokud by zde byl nějaký lepší management otáček a ventilátor se třeba spínal jenom pokud by teplota přesáhla 45 °C bylo by to mnohem lepší. Snad na tomto ještě výrobce zapracuje s nějakým budoucím firmwarem. V tomto ohledu se mi tedy mnohem víc líbil již testovaný model od Gigabyte, který byl vybaven obrovským pasivem a přídavný ventilátor tedy nepotřeboval.
Takže přejděme k finálnímu hodnocení …
|