Strana 2 z 3
Použití disku je triviální, stačí ho pouze rozbalit z krabičky, připojit přiložený kabel a zapojit do počítače. Disk je okamžitě přístupný a nepotřebuje instalovat žádné aplikace, ačkoliv Adata jich několik nabízí a můžete je využít. K vlastnímu fungování disku však potřeba nejsou. V mém případě mám tedy 960 GB model, který nabízí reálnou kapacitu 894 GB.
Já jsem tedy změřil teoretickou rychlost disku pomocí utility Crystal disk Mark a také skrze utilitu ATTO. Zde jsem dosáhl v případě Crystal Disk Marku na maximální hodnotu čtení 555 MB/s, což dokonce mírně převyšuje specifikace, jaké slibuje výrobce. U zápisu to dopadlo podobně, i zde jsem dosáhl na vyšší rychlost a to maximálních 499 MB/s.
V programu ATTO je krásně vidět že disk narazí na své maximum celkem pozdě, až od cca 128 KB, tedy mnohem dříve než předchozí model DS600Q.
Pokud se zaměřím na reálné testy z každodenního požívání, jal jsem se kopírovat velký 34GB soubor z mého rychlého SSD disku na tento externí od ADATA a výsledný čas se zastavil na hodnotě pouhých 100 sekund, průměrná rychlost zápisu se pohybovala kolem 337 MB/s. To je skoro 3x lepší čas, než již testovaný plotnový externí disk HV300, kde se čas zastavil na 330 sekundách.
Pokud jsem disk zaplnil z 50% a kopírování zopakoval, došlo k nepatrnému zpomalení na 331 MB/s, tedy nic hrozného. Testy kopírování opačným směrem, tedy z disku na jiné uložiště dopadly ještě zhruba o 90-110 MB/s lépe.
Takže k závěrům ...
|