Strana 3 z 3
ADATA nám servíruje dva nové, podobně vypadající externí SSD, ale s lehce rozdílnými vlastnostmi a designem. Pochopitelně v maximech až 2x rychlejší SE880 je o něco lepší než SC750 a také dražší. Testovaná 1TB verze SE880 vychází na 2400 korun vč. DPH, SC750 v 1000GB provedení je za 2000 korun. Pravda, s ohledem na to, kolik externí 1TB SSD stála ještě poměrně nedávno, jsou to v obou případech velmi přijatelné ceny. A především, externí modely založené na mechanickém HDD, nejsou v 1TB už o moc levnější, aby se vyplatilo o nich nadále pro externí použití na cestách uvažovat. Myslím, že doba disků na cesty založených na mechanických HDD opravdu skončila a nedávají proti SSD řešením žádný smysl.
Rychlejší model ADATA SE880 je dostupný až do kapacity 4TB, ovšem samozřejmě jeho cena je vysoká a pohybuje kolem 9 tisíc včetně daně (pravda, ještě nedávno by 4TB SSD vyšlo na mnohem více). U pomalejšího modelu je pak k dispozici nanejvýš 2TB model s cenou kolem 3600,- včetně daně. Řekl bych, že rozdíl ceny odpovídá i zpracování. Kromě toho, že na trhu je spousta podobných modelů od konkurentů, je konkurencí/alternativou, když si pořídíte prostě M.2 SSD a uložíte si jej do odpovídajícího rámečku/pouzdra s USB rozhraním. Na trhuje je mnoho variant, ale překvapivě když si vezmete slušné 1TB M.2 SSD + rámeček s USB TypeC 20Gbps, cena bude podobná, jako za tahle již na míru hotová řešení jaké má třeba ADATA. Ale možnost vlastního rámečku je ideální, pokud máte starší M.2 SSD a nechcete ho vyhodit. Ve všech případech mají tato řešení proti mechanickým externím HDD výhodu v tom, že jim pochopitelně nevadí žádné otřesy a prostě u nich neodejde jemná mechanika atd.
SC750 je jinak o něco pomalejší a jste omezeni tím vysouvacím konektorem USB-C, ale zase je disk mnohem lehčí a nemusíte sebou tahat žádný externí kabel. Hodí se tak mnohem více například k mobilnímu telefonu, či nějaké herní mobilní konzoli a funguje fakticky jako USB flash disk. Dražší SE880 je klasicky řešeným externím SSD, který je nejen znatelně rychlejší a dokáže, byť jen krátkodobě využít až těch 2000 MB/s rychlosti svého rozhraní. Jediné, co musíte u obou testovaných modelů oželet je zvýšená odolnost jako IPX68 apod. Dejte si tedy pozor hlavně na to aby vám disk nespadl do vody, nebo abyste ho nepoužívali třeba venku na dešti apod. Pokud byste tuto odolnější certifikaci potřebovali, má výrobce v nabídce ještě model SD810.
Co mě u obou disků hodně překvapilo, byla rychlost zápisu, protože oba disky dokázaly držet maximální výkon až do 30 % zaplnění v případě SE880 a 20 % u pomalejšího SC750. To jsou na externí SSD disky velmi slušné hodnoty, a to patří obecně oba disky k tomu levnějšímu, co na trhu máme. Ty tam jsou také doby, kdy externí SSD s 1TB stálo balík, dnes jej můžete mít za cenu kolem 2 tisíc korun a externí HDD s 1TB už nejsou o moc levnější a rozhodně se žádné HDD odolností nevyrovná ani těmhle základnějším SSD. Takže jako externí disky na cestu jsou modely jako testované ADATA SE880 či SC750 praktické a za solidní cenu. Rozhodně tedy můžeme doporučit ke zvážení.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|