Strana 1 z 3 Pokud máte nové USB4, můžete k němu mít i pořádně rychlý externí disk s odpovídající rychlostí.
- ADATA SE920 USB4 – TEST a RECENZE
superrychlého externího disku. Až 3800MB/s díky USB4!
Externí disková řešení testujeme pravidelně a konečně tu máme jedno, které využívá nejnovějšího USB standardu USB4. Tedy 40Gbps Type-C rozhraní, které umožňuje bezmála 2x vyšší rychlost než doposud používané USB 3.2 Gen2 (20Gbps) a bezmála 4x vyšší rychlost proti USB 3.2 Gen1 (10Gbps).
Samozřejmě musíte mít ale odpovídající konektor na vašem PC, případně základní desce, kdy USB4 se 40Gbps zdaleka není standardem u současných generací AMD a Intel platforem, ale to se prý změní u nadcházející generace. Ať tak nebo tak, USB4 už je na trhu nějakou dobu a objevují se i první externí disky, které jej dokáží využít.
Dnes se podíváme na nejrychlejší z externích SSD disků, který jsme tu zatím měli. Nedávno uvedenou novinku ADATA SE920 v 1TB provedení. Dle výrobce dosáhnout až na rychlost čtení až 3800MB/s. Ani v zápisu není o moc pomalejší, má dosahovat až 3700MB/s. Kromě USB4 jej lze připojit i přes Thunderbolt4, kdy ale bude o něco pomalejší. ADATA uvádí až 3200MB/s pro zápis. Samozřejmě v závislosti na kapacitní verzi, kdy menší 1TB je pomalejší než 2TB natož 4TB.
Balení disku je vyvedeno opravdu stylově a hlavně účelně. Disk samotný je zde vyobrazen a v dolním části se pak dozvíte kapacitu disku a jeho rychlost. Co jistě potěší majitelé herních konzolí, je oficiální kompatibilita s PS5 a také Xbox Series X/S.
Disk je celkem veliký, rozhodně se nejedná o tak malé řešení, jako mnohé externí SSD disky, které jsme testovali dříve. Má rozměry 122,56 x 64,2 x 15.9mm a váží 182,5g. Má to však důvod, proč je o něco větší. Uvnitř je totiž aktivní chlazení. Pokud tento režim vypnete, disk lze složit a zmenší se o zhruba 17mm. Sám výrobce doporučuje ponechat aktivní chlazení aktivní, pokud budete disk provozovat s jeho maximálním potenciálem, ovšem pokud třeba máte v PC pomalejší USB 3.2 port Gen2x2 tak lze disk provozovat i v pasivním režimu.
Samotný disk neobsahuje žádné složité prvky ani ovládání. Vyjma tedy skrytého ovládání ventilátoru. Prostě externí SSD externí disk a k němu dostanete jenom USB-C kabel. Jakmile disk zapojíte do PC, rozsvítí jenom malá modrá dioda, případně po zapnutí aktivního chlazení uslyšíte mírný hluk interního ventilátoru. Ten lze vypnout nebo zapnout stlačením pouzdra. Jinak prostě disk funguje jako kterýkoliv běžný, doposud však mnohem pomalejší, externí disk.
Jak funguje v praxi? Podívejme se …
|