Strana 3 z 3
- Závěr a hodnocení - Funguje to?
Měření jsem prováděl v běžné, uzavřené počítačové skříni, pro co nejběžnější podmínky, jaké má každý doma. Vzhledem k umístění pozice pro M.2 disk na mé desce, je disk ofukován ve skříní ze vzdálenosti cca 20cm jedním 140mm ventilátorem Be Quiet! Silent Wings 2 s 600-700 ot/min na přední pozici ve skříni. Airflow tedy celkem standardní, i když mnozí mají těch ventilátorů vpředu více.
Teploty jsem odečítal v program HW info a disk trápil neustálým kopírováním dat nebo zátěžovými testy na HDD typu Crystal Mark apod. Nakonec jsem se bez použitého chladiče dostal na 65°C s tím, že na čipu nejblíže konektoru jsem neudržel ani prst, jak moc se “pekl”. Poté jsem začal měřit s nasazeným chlazením od Alphacoolu.
S ním se teploty snížily dost znatelně! Po hodině trápení jsem se nedostal na víc jak 50°C a povrch pasivu byl vlažný. Opravdu dobře rozvádí teplo z toho jednoho nejvíc topícího čipu do celé plochy pasivu a dost tomu pomáhá i pasiv z druhé strany PCB.
Alphacool prodává své HDX „pasivní řešení“ za cenu kolem 400 korun vč. DPH, což je podle mého názoru přijatelná cena za tohle funkční řešení. Jeho jednoduchost je určitě plus a vliv na chlazení je opravdu znatelný.
Pokud zvážíme, jak moc to pomáhá těm ultra rychlým M.2 modelům, které na toto přehřívání celkem dost trpí. Třeba testovaný Samsung 950 PRO se hřeje opravdu hodně. Dokonce tak moc, že na paměťovém čipu nejblíže M.2 konektoru neudržíte ani prst. Majitelům těmto diskům tento chladič vřele doporučuju, protože snížení teploty v praxi pomůže životnosti i funkčnosti disku. Řešení Alphacool je naprosto jednoduché a funkční. Nemám, co bych vytkl.
Hodnocení Alphacool HDX M.2 SSD: 98%
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|