Strana 2 z 3
Disk jsem zapojil na základní desku Gigabyte Z790 Aorus Xtreme s procesorem Intel i9-13900K. Operační paměti poskytla společnost G.Skill s modelem Trident Z5 RGB 2x16GB DDR5 o frekvenci 7800 MHz s nízkým časováním CL36. Zdroj dodala společnost Be Quiet s 1500W modelem Dark Power Pro 12 s titanovou certifikaci.
Testovaný disk jsem tedy nainstaloval do prvního slotu na základní desce hned pod soketem LGA1700, který tedy podporuje plnou rychlost nejnovějšího M.2 slotu Gen5x4 a osadil ho chladičem který je na základní desce. Samozřejmě tento postup jsem opakovat i s originálním chlazením, abych mohl oba chladiče mezi sebou porovnat. Rychlosti udávané v tabulce se pak týkají onoho originálního chlazení.
K disku lze ještě doinstalovat doprovodný program výrobce, kde můžete sledovat teplotu disku, jeho zdraví, kontrolovat aktuální firmware a samozřejmě je zde také integrovaný test rychlosti.
- Test rychlosti – Crystal Disk Mark
Pro samotné testování jsem zvolil testovací program Crystal Disk Mark verze 5.5.0 a porovnal mezi testovanými disky všechny čtyři vestavěné testy ohledně rychlosti čtení i zápisu. Testovací metodiku jsem zvolil takovou, že každý disk jsem měřil třikrát a výsledky zprůměroval. Test nevyhodí vždy na chlup stejný výsledek, ale jsou tam drobné odchylky.
Jako první jsem naměřil, jak si disk vede v testu Seq Q31T1. Zde se disk s obrovským náskokem umístil na první příčce se skoro 2x vyšším výkonem než všechny doposud testované modely. Zajímavé je i fakt, že disk překonal svůj papírový výkon v zápisu o 500MB/s.
V dalším testu se situace opakovala.
V posledním a nejnáročnějším testu se sice disk umístil také na prvním místě ale s opravdu minimálním rozdílem vůči druhému Rocket 4 Plus-G 2TB os společnosti Sabrent. To je trochu zklamání, ale souvisí to pravděpodobně s tím, že tohle je skutečně první generace Gen5 SSD a používá vlastně upravený Gen4 řadič.
- Test rychlosti – ATTO / Aida64
Další velmi populární program na testování SSD disku je ATTO. Tento testovací program měří velmi podrobně rychlosti disku v celé škále různě velikých souborů. Rozhodl jsem se tedy ještě změřit disk i v tomto programu, pro zajímavost.
Jak je vidět z výsledků, testovaný disk narazí na své teoretické maximum, od velikosti souboru celkem brzy, což je jistě velmi pozitivní, jedná se rozhodně o nadprůměr toho, co většinou naměřím s jinými modely. Také jsem proměřil, jak dlouho trvá start Windows 11, pokud je na tomto disku nainstalován, nakonec jsem naměřil krásných 10 sekund, což je nejlepší výsledek, jaký jsem kdy naměřil. Vysoká rychlost NVMe disku Gen5 je tedy opravdu leckde znát. A podobně tomu bude i při nahrávání náročnějších aplikací, nebo nahrávacích časů během hraní her.
Pokud jde o to, jak si disk poradí se zápisem velkých souborů, dopadl disk hodně slušně. Do zhruba 35% dokázal držet rychlost na cca 9500MB/s. Poté nastal propad, ale následně dokázal i nadále držet rychlost kolem 1500MB/s. To jsou velmi dobré hodnoty, protože některé konkurenční disky třídy Gen4 po vyčerpání vyrovnávací paměti klesají klidně i pod 500MB/s.
I při tomto extrémním zápisu dosahoval disk chlazený pomocí masivních pasivů základní desky na maximálních 52°C. S přibaleným chladičem byla teplota zhruba o 7°C horší, tedy stále pod 60°C. Pokud jste se tedy báli teplot nové generace NVMe SSD disků s rychlostí 10 000 MB/s u společnosti Gigabyte se tohoto bát rozhodně nemusíte. Což je dost úleva.
Takže přejděme k finálnímu hodnocení …
|