Strana 2 z 3
Balení je jednoduché, kromě disku samotného je v příslušenství jen Type-C na Type-C kabel. Případnou redukci na USB Type-A si tedy budete muset opatřit extra.
Pouzdro je poměrně robustní, vyrobené z hliníkové slitiny s rozměry 125 x 54 x 13 mm. S osazeným M.2 2280 SSD uvnitř má 157g. Není to tedy nejlehčí a nejmenší pouzdro, ovšem vynahrazuje to onou zvýšenou odolností.
Ta je znát, když jej rozeberete, kdy dovnitř musíte přes zadní panel, který je přišroubovaný čtyřmi šrouby. Vidět je také ochranná guma proti vniku vody atd. Díky tomu všemu disk plní onu IP68 normu. Jen pozor na konektor, ten chráněný zvnějšku není, takže rozhodně disk nezapojujte, když jej vytáhnete s mokrým konektorem z vody. Ovšem elekronika uvnitř ponoření přežije bez úhony.
Testovaná ASUS TUF Gaming AS1000 je však varianta, která používá ono A1 pouzdro, ale je osazená NVMe M.2 SSD diskem. Konkrétně má 1TB model založený na nespecifikovaném OEM řešení. Použitý disk uvnitř má 3D TLC čipy a Phison E13 řadič. Ale nejsou tu DRAM, takže spoléhá jen na SLC cache, což s ohledem na maximální rychlost USB Type-C 10Gbps rozhraní, stejně v praxi výkon příliš neovlivní.
V praxi dosahuje nepřekvapivě maximální rychlosti kolem těch 1000MB/s, které použité USB Type-C 10Gbps rozhraní umožňuje. To jsou samozřejmě maximální hodnoty pro sekvenční čtení a zápis.
Pokud jde o praktickou běžnou rychlost, tak při zápisu a kopírování větších dat delší dobu se rychlost disku pohybuje kolem 600 MB/s, což je samozřejmě velmi solidní na externí řešení, ale pochopitelně nejde o to nejlepší, co na poli externích SSD najdeme.
ASUS ke všemu dodává jednoduchou přehlednou aplikaci, kde kromě monitorování stavu SSD lze také aktualizovat firmware apod. Jinak ono mohutné pouzdro z hliníkové slitiny slouží nejen jako fyzická ochrana, ale současně i jako pasiv pro chlazení SSD disku uvnitř. I když s ohledem na relativně nízkou maximální možnou rychlost přenosu dat omezenou použitým USB rozhraním, se nebude SSD příliš zahřívat. V praxi tedy sice trochu teplota na pouzdru znát je, ale disk samotný má v provozu kolem 35 – 38°C maximálně.
K závěrům …
|