Strana 3 z 3
ASUS a jeho externí pouzdra a na nich postavené varianty s již osazeným SSD, jsou poměrně populární. ROG ARION je na trhu už několik let. A kromě toho, že dobře vypadá, je výborně zpracované. Ovšem nemá onu zvýšenou fyzickou odolnost.
Tu přináší ASUS s TUF Gaming A1 pouzdrem, na kterém je založený i dnes testovaný model TUF GAMING AS1000, vybavený rovnou M.2 SSD o 1TB kapacitě. Samozřejmě lze jej vyměnit dodatečně i za jiné NVMe řešení, ovšem pak nedává smysl si pořizovat AS1000, když můžete mít stejné pouzdro samostatně.
Pokud vám ROG ARION z hlediska odolnosti nestačí, tak vás TUF Gaming A1/AS1000 potěší. Kromě masivnějšího zpracování celého těla, má IP68. Kromě pádů tak v pohodě přežije i ponoření apod. Ideální jako výkonné externí diskové uložiště na cestování. Pozor si prostě jen dejte, aby nebyl mokrý ten vnější USB Type-C konektor, a bude to v pohodě.
Z hlediska výkonu ale nepoužívá to nejlepší rozhraní. Testovaná AS1000 verze s osazeným 1TB SSD neobsahuje nijak závratně rychlý model, ovšem na tom nesejte, protože ani s jiným diskem by nebyl v praxi o moc rychlejší. Jednoduše hlavním omezením je zde ono USB rozhraní. V tomto případě má jen 10Gbps USB Type-C, takže více než 1000MB/s přes něj prostě neprocpete. A je jedno, jak rychlý NVMe SSD disk dovnitř osadíte.
Ovšem z hlediska praktického výkonu jde o stále rychlé externí řešení, které rozhodně s ohledem na účely výkonem rozhodně nezklame. Cena samotného pouzdra TUF Gaming A1 se pohybuje kolem 1000 korun vč. DPH, námi testovaná verze AS1000 s osazeným 1TB SSD stojí 2500 korun vč. DPH. To není vůbec špatná cena. Ano, na trhu je pár externích 1TB SSD i o trochu levnějších, ovšem za tuhle cenu nejsou tak fyzicky odolné (nemají většinou IP68 a tak masivní zpracování). Některé externí SSD mohou mít však vyšší rychlost přenosu dat, protože používají USB 20Gbps rozhraní s až dvojnásobnou rychlostí přenosu. Takže je škoda, že jej ASUS nepoužil. Výhodou testovaného ASUS řešení je ovšem fakt, že v základu jde o rámeček s klasickým NVMe M.2 diskem. A lze jej tak snadno vyměnit, což u mnoha nabízených klasických externích USB SSD nelze. Cenově přitom stojí podobně, takže ASUS je mnohem praktičtější řešení.
Jinak TUF Gaming A1 je zajímavé i proti ROG ARION. Cena obou je totiž podobná, ARION má trochu elegantnější kompaktnější provedení a RGB podsvícení, ovšem nemá onu extra odolnost IP68. Zde je A1 a na něm postavená AS1000 varianta, prostě zajímavější, kdy onu vyšší fyzickou odolnost nabízí. A cena za to je velmi dobrá. Z tohoto pohledu je tak vlastně TUF model praktičtější než ROG varianta ;). V každém případě ať už A1 nebo AS1000, můžeme TUF Gaming externí SSD disk/rámeček, vřele doporučit. Jde o výborný, velmi praktický a šikovný produkt za dobrou cenu.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|