Strana 1 z 3
- ASUS TUF Gaming AS1000 – TEST a RECENZE
opravdu odolného externího SSD disku/pouzdra s IP68
Společnost ASUS rozšířila svou nabídku externích řešení SSD disků. Společnost už nějakou dobu nabízí ROG STRIX ARION, které nabízí, co by externí SSD jak z výroby osazené diskem, tak i jako samostatný rámeček/pouzdro pro vámi zvolené M.2 řešení. A je poměrně populární, kdy nabízí špičkové kovové zpracování a pěkný design za solidní cenu. ASUS tedy rozhodně s ROG STRIX ARION nekončí.
Nicméně už nějakou dobu se zákazníci ptali na to, zda ASUS nechystá i něco odolnějšího. A tak už před časem firma rozšířila nabídku o nové odolnější kovové pouzdro, konkrétně ASUS TUF Gaming A1, které používá i dnes testovaná verze osazená 1TB SSD z výroby, tedy ASUS TUF Gaming AS1000. A dnes se na tohle řešení podíváme.
Proti dosavadním produktům založeným na ROG ARION, je TUF A1 masivnější. Celé pouzdro je opět kovové, ale místo relativně jednoduchého mechanismu k otvírání, používá 4 velké šrouby, protože vnitřek disku je pevně uzavřen a plní IP68 certifikaci. Nicméně stále funguje i jako samostatné pouzdro pro NVMe M.2 SSD disky, kdy ASUS jej prodává jak samostatně bez osazeného SSD disku, tak v dnes testovaném případě jako AS1000 verzi s osazeným 1TB diskem.
Zvýšená ochrana je hlavním rozdílem proti ROG ARION. Kromě tedy IP68 odolnosti vůči vodě a prachu, je tu také MIL-STD-810H standard proti pádu apod. Rámeček je z hliníkové slitiny, kdy funguje tedy nejen jako ochrana, ale i chladič disku uvnitř. Je o něco masivnější než ARION, ale stále jde o poměrně kompaktní řešení, a umožňuje osazení standardních NVMe M.2 2280 SSD disků.
Na jejich rychlosti zde zase tak moc nesejde, protože tahle externí řešení rámečků jsou omezená hlavně rychlostí USB rozhraní. Bohužel výrobci většiny podobných disků/rámečků nevyužívají nejrychlejšího USB4 standardu, nabízejícího až 40Gbps. Z důvodů ceny a například i potenciálního výraznějšího zahřívání, se omezují na využití běžně jen USB 3.2 20Gbps, nebo nejčastěji dnes stále staršího USB 3.1 Gen2 10Gbps. Posledním jmenovaným rozhraním je vybavený i dnes testovaný model ASUS TUF. To znamená, že prostě zhruba 1000MB/s je maximum, co lze před tohle rozhraní protáhnout. A je tak jedno, jestli SSD disk osazený uvnitř zvládne sám o sobě třeba i 10x tolik. Na druhou stranu, jde o externí diskové řešení a špičkový výkon tedy není až tak zásadní.
Jaký je tedy ASUS TUF Gaming AS1000 v praxi?
|